Řez jádrovin podrobně: Jak správně zvolit terminální pupen

10. 12. 2021

Terminální pupen je pupen na vrcholu osy stromu. U typu koruny s průběžným kmenem by měl vždycky vracet hlavní osu nad střed, místo očkování.

Růst terminálního pupenu je dán tzv. apikální dominancí. U dřevin, které tvoří jeden kmínek, roste celý strom z terminálního pupenu.

Na ose stromu nad místem očkování by měl vždy směřovat vzhůru ten pupen, který ctí směr růstu co nejpřímější. Ve své podstatě by terminální pupen měl jednou směřovat z koruny a podruhé by měl vracet směr hlavní osy nad místo očkování kmínku.

Pělně rostlá jabloň

Jablůňka je udržována pravidelným řezem tak, aby měla vhodný tvar koruny, rostla vzpřímeně, sílila a byla v dobré kondici

Díky správně volenému vrcholovému pupenu zůstává osa stromku i po úpravách řezem na svém původním místě – nad očkováním.

  • Také v případě, že sice postupujeme podle zmíněného pravidla, ale kmínek nevyvazujeme a řežeme neodborně, může se stromek po jednom z řezů vychýlit víc. Pak by měl být na řadě řez takový, který by v následujících dvou letech pravidlo porušil a směřoval by pupen dvakrát na stejnou stranu, nad střed.

Vychýlení z ideálního směru se liší podle jednotlivých odrůd i podle způsobu řezu. Na snímcích je vidět, že jeden rok byl veden řez tak, aby směřoval vrcholový pupen doleva, následující rok doprava. Prostorově vždy nad hlavní osu, místo štěpování. V podstatě se kmínek vždy vrací ke svislé opoře.

Ani málo, ani moc

Necháme-li nad terminálním pupenem malý čípek, prorůstající pupen vybočí více, než když řežeme správně, tzv. na ostro. Ovšem nesmíme dopustit, aby řez byl až příliš ostrý; terminální pupen by zaschl.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

To zajímá hlavně mně.

50 let pracuji na své zahradě,ale stale se učím něco nového.Dekuji

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x