Proč nový stromek v zahradě tvarovat i během léta a jak?

29. 6. 2022

První rok po výsadbě do zahrady představuje pro nový stromek nesmírně důležité období. Dřevina vytváří korunu a stabilní kořenový systém.

Děje se tedy to nejpodstatnější: Vzniká dobré ukotvení v půdě, které umožní přísun dostatku vody a živin pro nadzemní části stromu. Každému je jistě jasné, že vysazením péče o nový stromek zdaleka nekončí.

Závlahová mísa

Závlahová mísa pro nový stromek v zahradě

Závlahovou mísu u stromku udržujeme v bezplevelném stavu

Připomeňme nejprve souvislost s patřičnou výživou stromku: O závlahovou mísu se pravidelně staráme během celého roku. Správně udržovaná závlahová mísa pomáhá s dobrým zakořeňováním stromku. Bezplevelný stav závlahové mísy a její nakypřenost zajišťuje optimální půdní podmínky pro rozvoj kořenové soustavy. Nový stromek nemusí soupeřit s plevelem o půdní vodu, vzduch a živiny.

  • Bezplevelná závlahová mísa vytváří předpoklad k rychlejšímu rozvoji všech částí stromku. Stromek rychleji roste, prospívá a lépe se bude v budoucnu vyrovnávat se stresovými faktory.

K čemu použít párátko

Na jaře nebo v předjarním období jsme provedli výchovný řez stromku a během vegetativního růstu můžeme stromek dále tvarovat do zvoleného pěstitelského tvaru.

K tomu používáme různé metody, které zajistí růst letorostů a výhonů v  požadovaném směru. Do koruny umísťujeme rozpěry a závaží nebo výhony vyvazujeme.

Výhony v mladé koruně tvarujeme závažími

Jako závaží pro tvarování koruny mladého stromku poslouží i železo a beton

Rozpěry nejsnáze vyrobíme z tenkých latí nebo prkének, které výhon zafixují. Výhon posléze zdřevnatí, a tak zůstane v pozici, kterou jsme nastavili.

Na odklon z ostrého úhlu rostoucích letorostů můžeme s úspěchem použít i obyčejné párátko: Lehce ho vsuneme mezi výhon a letorost, ze kterého vyrůstá. Párátko buď samo během roku odpadne, nebo ho na konci vegetační sezony odstraníme.

Kolíčky, závaží či vinařské drátky pro nový stromek

K vyklánění výhonů snadno použijeme také kolíček na prádlo, zvláště pokud jsou letorosty ještě mladé.  Musíme však být nanejvýš opatrní, abychom čerstvě vyrašený výhon nevylomili.

Nový stromek tvarujeme, aby měl pěknou korunku

Kolíčky poslouží i jako závaží, aby letorost zaujal správnou polohu

Jako závaží používáme různé předměty uvázané na provázku, které zavěšujeme na výhony: matky, fitinky, kousky železa nebo vlastnoručně vyrobená betonová závažíčka.

K vyvazování výhonů dáme přednost plochému provazu, aby se nezařezával do výhonu, nebo speciálnímu vinařskému vyvazovacímu drátu obalenému papírem. Drátek se zpravidla během dvou tří let rozpadne.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x