Probírka prospěje úrodě: Plodů sklidíte méně, ale budou větší

11. 6. 2022

Přiměřeně, přiměřeně, to platí i pro ovocný strom. Přemíra plodů by potlačila vznik květních pupenů. Probírka prospěje úrodě letos i za rok.

Výnos optimalizovaný probírkou se příznivě projeví na velikosti a hmotnosti plodů. Ke snížení násady však patří i to, abychom především u bohatě kvetoucích odrůd jabloní pečlivě sledovali, co se během jara v koruně stromu odehrává.

Ponechané hrušky budou větší a těžší

Probírka násady hrušní má tady důvod zdravotní – plůdky byly poškozeny kroupami

Zajímá nás, jaký byl přirozený propad neoplozených květů a do jaké míry se o probírku postarali škůdci, jako je květopas jabloňový nebo pilatka jablečná. Ta způsobuje takzvanou prvotní červivost. Nepodceňujeme ani fyziologický propad plůdků, který probíhá obvykle začátkem června. Zůstane-li přesto na stromě nadměrná násada, ihned po propadu probereme plůdky ručně.

Probírka plůdků zlepší kvalitu ovoce

Jde o zásadní opatření, které vedle řezu omezuje také alternující (střídavou) plodnost. Spočívá v tom, že jeden rok má strom nadúrodu, zatímco další rok je bez ovoce nebo jsou sklizně velmi nízké.

Probírka prospěje úrodě jabloně Akane

Při ruční probírce plůdků jabloní (na snímku odrůda Akane) šetrně vytrhneme stopku z plůdku, abychom neomezili v růstu ponechané plody

V intenzivních sadech se někdy k probírce násady s dobrými výsledky aplikují chemické přípravky, což na zahrádkách nepřipadá v úvahu. Na zahradě lze spolehlivě, bez rizika a poměrně přesně regulovat násadu plodů ruční probírkou. Při ní se počet plůdků snižuje tak, aby

  • u volnějších tvarů jádrovin zůstalo na 1 plod 30–40 listů,
  • u slabě rostoucích zákrsků a štíhlých vřeten 20–25 listů.

Jistě to nebude zahrádkář počítat, jde spíše o hrubý odhad.

Včasný zásah vylepší chuť i barvu ovoce

Po probírce plůdků jabloní by průměrná vzdálenost plodů mezi sebou měla být:

  • u maloplodých odrůd (Gala, Karmína, Luna) okolo 100 milimetrů,
  • u středně velkých plodů (Orion, Sirius, Šampion) 150 až 180 milimetrů,
  • u velkoplodých odrůd (Boskoopské, Jonagold Mutsu) přibližně 200 i více milimetrů.
Probírka prospěje úrodě, jablka budou větší

Také nožem lze správně odebrat plůdky jabloně (zde Wealthy Double Red)

Stromy s více plody v nepravidelných vzdálenostech na koncích výhonů nebo s vyholujícími větvemi (například Goldstar, James Grieve, Lord Lambourne) probíráme méně. Obvykle necháváme jeden (nejčastěji tzv. královský) nebo dva největší plody růst z jednoho místa. Probírka plůdků z hlediska diferenciace květních pupenů pro příští rok je účinná jen tehdy, když ji ukončíme přibližně měsíc po plném kvetení.

U hrušní není sice redukce plůdků zatím tak běžná jako u jabloní, ale má svůj význam.

Probírka hrušní prospěje úrodě bohatě plodících odrůd nebo odrůd se sklonem ke střídavé plodnosti. Dále pomůže u stromů na slaběji rostoucí podnoži (kdouloni), ale také vždy, když chceme sklízet výběrové plody (například odrůd Bohemica, Charneuská, Dicolor, Konference, Petra, Vonka).

Zkušenější pěstitelé si už vyzkoušeli, jak důležitá je regulace násad probírkou plůdků. Staví ji do řady vedle řezu, vyrovnaného přísunu vody a živin a účelné ochrany před chorobami a škůdci. Rozhoduje nejen o velikosti plodů, ale ovlivňuje pozitivně i jejich vybarvení a chuťové vlastnosti.

Poslechněte si, co doporučuje zkušený pěstitel a redaktor časopisu Zahrádkář Ivan Dvořák rozhlasovým posluchačům:

  • Probírka se zvlášť dobře hodí jak pro výkonné odrůdy jádrovin, tak i pro mnohé druhy peckovin se sklonem k nadměrnému plození.

Jak postupovat, aby probírka prospěla úrodě

Technika probírky plůdků u jabloní a hrušní se zásadně liší od způsobu sklizně zralých plodů.

Nejdůležitější je, že v chocholíku necháváme jeden až dva (výjimečně tři) plody. Ostatní odstraníme tím, že vytrhneme rukou stopku z plodu, popřípadě stopku přestřihneme nůžkami nebo přeřízneme nožem. Nikdy ji neoddělujeme od plodonoše.

Vzniklá jizva by totiž potřebovala určitou dobu k zaschnutí a zastavil by se růst ponechaných plůdků, které se vyvíjejí z téhož místa. Efekt probírky by pak mohl být záporný.

Probírka prospěje odrůdě Gloster

Probírka zahradnickými nůžkami: Stopku jablíčka odrůdy Gloster přestřihneme

Platí, že čím dříve probírku uděláme, tím více tento zásah pozitivně ovlivní tvorbu květních pupenů pro příští rok. Probírky koncem června a později mají na průběh této diferenciace již nepatrný vliv, i když velikost plodů v daném roce mohou ještě podpořit.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x