Květnová ochrana ovocné zahrady před škůdci a chorobami

11. 5. 2019

Po odkvětu je nutné se zaměřit v ovocné zahradě zejména na škůdce a houbové choroby limitující množství a kvalitu sklizeného ovoce. Na pořadu květnových dní je ochrana rostlin.

Jádroviny ohrožují pilatky, mery, svilušky. Proti strupovitosti a padlí jabloňovému opakujeme postřiky v jedno- až dvoutýdenních intervalech. Podrobné informace o chorobách, škůdcích, možnostech ochrany a seznamy aktuálně povolených přípravků najdete na internetových stránkách Rostlinolékařského portálu. Například informace o jabloni.

Příznaky padlí jabloně na poupatech a mladých listech

Proti rzi hrušňové lze zakročit před květem a po odkvětu. Jejími charakteristickými projevy jsou v letním období se objevující červenavé, lepivé skvrny na listech, na spodní straně červené mřížkovité puchýřky. Spory houby přezimují na jalovcích, hlavně na jalovci chvojce (Juniperus sabina) a jalovci čínském J. chinensis). V květnu se spory přestěhují na hrušně.

Rez hrušňová na jalovci chvojce

Rez hrušňová v dubnu na jalovci chvojce připravena infikovat hrušně v dosahu desítek až stovek metrů

  • Doporučuje se infekční jalovce jako mezihostitele likvidovat. Pozor však na nevinné druhy. Mezihostitelem není například původní tuzemský druh jalovce obecného a jeho variety (Juniperus communis).

Peckoviny napadají pilatky, svilušky, mšice a houbové choroby (suchá skvrnitost, skvrnitost listů). Popisy a doporučené zákroky podrobně uvádějí aktualizované metodiky Rostlinolékařského portálu. Například pro suchou skvrnitost.

Bobulové ovoce (angrešt a rybíz) trápí pilatka angreštová. Výsledkem jsou požerky na listech až holožír. Po mšicích zůstávají listy zkadeřené s puchýři. Svilušky žijí na rubu listů, vinou pakustřebky žloutnu listy.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x