Po odkvětu je nutné se zaměřit v ovocné zahradě zejména na škůdce a houbové choroby limitující množství a kvalitu sklizeného ovoce. Na pořadu květnových dní je ochrana rostlin.
Jádroviny ohrožují pilatky, mery, svilušky. Proti strupovitosti a padlí jabloňovému opakujeme postřiky v jedno- až dvoutýdenních intervalech. Podrobné informace o chorobách, škůdcích, možnostech ochrany a seznamy aktuálně povolených přípravků najdete na internetových stránkách Rostlinolékařského portálu. Například informace o jabloni.
Proti rzi hrušňové lze zakročit před květem a po odkvětu. Jejími charakteristickými projevy jsou v letním období se objevující červenavé, lepivé skvrny na listech, na spodní straně červené mřížkovité puchýřky. Spory houby přezimují na jalovcích, hlavně na jalovci chvojce (Juniperus sabina) a jalovci čínském J. chinensis). V květnu se spory přestěhují na hrušně.
Peckoviny napadají pilatky, svilušky, mšice a houbové choroby (suchá skvrnitost, skvrnitost listů). Popisy a doporučené zákroky podrobně uvádějí aktualizované metodiky Rostlinolékařského portálu. Například pro suchou skvrnitost.
Bobulové ovoce (angrešt a rybíz) trápí pilatka angreštová. Výsledkem jsou požerky na listech až holožír. Po mšicích zůstávají listy zkadeřené s puchýři. Svilušky žijí na rubu listů, vinou pakustřebky žloutnu listy.
Podzim využijeme pro množení zejména takových druhů trvalek, které kvetou na jaře či počátkem léta. Vysadíme je poté tak, aby stihly zakořenit.