
Po odkvětu je nutné se zaměřit v ovocné zahradě zejména na škůdce a houbové choroby limitující množství a kvalitu sklizeného ovoce. Na pořadu květnových dní je ochrana rostlin.
Jádroviny ohrožují pilatky, mery, svilušky. Proti strupovitosti a padlí jabloňovému opakujeme postřiky v jedno- až dvoutýdenních intervalech. Podrobné informace o chorobách, škůdcích, možnostech ochrany a seznamy aktuálně povolených přípravků najdete na internetových stránkách Rostlinolékařského portálu. Například informace o jabloni.
Proti rzi hrušňové lze zakročit před květem a po odkvětu. Jejími charakteristickými projevy jsou v letním období se objevující červenavé, lepivé skvrny na listech, na spodní straně červené mřížkovité puchýřky. Spory houby přezimují na jalovcích, hlavně na jalovci chvojce (Juniperus sabina) a jalovci čínském J. chinensis). V květnu se spory přestěhují na hrušně.
Rez hrušňová v dubnu na jalovci chvojce připravena infikovat hrušně v dosahu desítek až stovek metrů
Peckoviny napadají pilatky, svilušky, mšice a houbové choroby (suchá skvrnitost, skvrnitost listů). Popisy a doporučené zákroky podrobně uvádějí aktualizované metodiky Rostlinolékařského portálu. Například pro suchou skvrnitost.
Bobulové ovoce (angrešt a rybíz) trápí pilatka angreštová. Výsledkem jsou požerky na listech až holožír. Po mšicích zůstávají listy zkadeřené s puchýři. Svilušky žijí na rubu listů, vinou pakustřebky žloutnu listy.
Přes celé léto vzniká na zahradě a v domácnosti dostatek odpadů využitelných pro kompostování. Dostatečné provzdušnění obstarají hrubší organické odpady přimíchané ve vhodném poměru do kompostované hmoty (nastříhané či drcené větvičky ap.).