Desatero pro obnovovací řez jabloně: základní pravidla
4. 3. 2021Formování a vedení jabloní obnovovacím řezem přizpůsobíme přirozenému odrůdovému vzhledu. Stromy udržujeme v rovnováze růstu a plodnosti.
Pěstování jabloní se neobejde bez pravidelného obnovovacího řezu. Tímto řezem lze zvýšit úrodu i kvalitu plodů a zlepšit rovnováhu mezi růstem a plodností stromu.
Život stromu je regulován hormony růstu, jejichž působení se liší podle období a částí stromu, v nichž se nacházejí.
Terminální pupen je hlavním výrobcem růstových hormonů. Potlačení terminálního pupenu (na vrcholu výhonu) vede k vážné růstové disharmonii.
Činnost stromu ovlivňuje míza dvou typů:
Výhon v prvním roce má jen listové pupeny, zřídka hotové květní pupeny
Ve druhém roce z terminálního pupenu vyroste prodloužení jednoletého dřeva. Na části výhonu, který vyrostl v předešlém roce, se dřevní pupeny přemění na pupeny květní.
Ve třetím roce začne plodit část výhonu z prvního roku, na které se ve druhém roce vytvořily květní pupeny.
První výnosy z těchto květních pupenů jsou prakticky nejlepší. Dobrá plodnost u některých odrůd se může prodloužit na této části větve i na několik let.
Výše popsaný vývoj výhonu se dostaví tehdy, když ponecháme terminální pupen, tj. když výhon neseřízneme.
Kdybychom část výhonu s terminálním pupenem odřízli, vyprovokujeme vegetativní působení mízy – vyroste několik dřevních výhonů.
Všeobecně platí:
Roční obnova starého dřeva spočívá v odstranění odplozených větví, zejména těch, které jsou v poloze pod horizontálou, rychle stárnou, a nedávají již kvalitní plody. Měly by být nahrazeny novými, výše rostoucími větvemi.
Účelem řezu je
Ideálním úhlem sklonu pro plodnost je úhel mezi 30° a 45° vzhledem k horizontále.
Právě v těchto polohách se hormony nejlépe rozdělují po celé délce větve.
Na ohnuté větvi se pod horizontálou koncentrují hormony, které vyprovokují na nejvyšším úseku, v ohnutí, vyrašení bujných výhonů.
Kresby autor
Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.
Pokud se komentář týká řezu jabloní – mám velikou zahradu,na které rostou dosti staré ovocné stromy vč.jabloní.Vloni jsme některé ořezali,ale jestli je to správně,nevím,popisu nikdy nerozumím,navíc,každý to popisuje,vysvětluje jinak.Prozatím rodí,vloni měly ,,klidový rok“,ale předloni a před,před jsme měli ohromnou úrodu,bez jakýchkoliv postřiků.Přiznám se,že mám v úmyslu,pozvat odborníka.
Ten rok co máte velkou násadu květních pupenů prořešte stromy více tím uberete množství plodů a další rok by měla býti alespoň nějaká úroda .Také se nechá obnovovat obrost Pilar sistémem řezu podle Angličanů vylepšeném zahrádkáři v severním Plzeňsku v Horní Bělé skuste si sehnat brožůru je to jednoduché pochopit .
Asi před čtyřiceti léty se mezi zahrádkáři rozšířil tzv. Čermákův řez. Jednalo se o jednoduchý a efektivní způsob řezu ovocných stromů a nejen jabloní. Zdá se, že tato zapomenuta metoda by stála za zopakování. Byla zajímavá, zejména pro svoji jednoduchost.