Během června mohou v zahradě na ovocných plodinách postupně přibývat příznaky přítomnosti různých škůdců a chorob. Pokud nám zkušenosti a znalosti dovolí, reagujeme na ně.
Jabloním odstřiháváme letorosty napadené padlím, abychom omezili šíření houbové choroby. Teplé a vlhké počasí podporuje rozvoj infekce!
Třešně poškozují larvy pilatky třešňové, které mj. vyžírají vrchní vrstvu listů. Obnažená spodní listová vrstvička zasychá. Přípravky a tipy k ochraně uvádí Rostlinolékařský portál.
Moniliový úžeh a moniliová hniloba plodů třešní a višní se vyskytují hlavně u neřezaných nebo špatně živených stromů. Výhony, které zaschly, a případně i zaschlé mumifikované plody je nutné odstřihnout a likvidovat, nejlépe spálit.
Měkké hnědnoucí skvrny hniloby brzy pokryjí celou peckovici a objeví se bělavé shluky konidií. Napadené plody buď opadají, nebo zaschnou (mumifikují) a zůstávají viset na stromě. Citlivost odrůd k hnilobě plodů souvisí s odolností proti praskání plodů při dešti. Za relativně odolnou lze považovat odrůdu třešně Kordia.
V malinových a ostružinových porostech sledujeme výskyt plísně šedé. Keře pěstované ve větším sponu plíseň postihuje méně. Mladé plody jsou ve srovnání se staršími zrajícími nebo zralými relativně odolnější.
Typické jsou šedé konidiofory – houbová vlákna, na kterých se tvoří konidie, jednobuněčné výtrusy.
Podzim využijeme pro množení zejména takových druhů trvalek, které kvetou na jaře či počátkem léta. Vysadíme je poté tak, aby stihly zakořenit.