Pečujeme o zdraví jabloní, třešní, višní, maliníku, ostružiníku

14. 6. 2020

Během června mohou v zahradě na ovocných plodinách postupně přibývat příznaky přítomnosti různých škůdců a chorob. Pokud nám zkušenosti a znalosti dovolí, reagujeme na ně.

Jabloním odstřiháváme letorosty napadené padlím, abychom omezili šíření houbové choroby. Teplé a vlhké počasí podporuje rozvoj infekce!

Třešně poškozují larvy pilatky třešňové, které mj. vyžírají vrchní vrstvu listů. Obnažená spodní listová vrstvička zasychá. Přípravky a tipy k ochraně uvádí Rostlinolékařský portál.

Moniliový úžeh a moniliová hniloba plodů třešní a višní se vyskytují hlavně u neřezaných nebo špatně živených stromů. Výhony, které zaschly, a případně i zaschlé mumifikované plody je nutné odstřihnout a likvidovat, nejlépe spálit.

Třešeň napoadená moniliovou hnilobou

Původcem moniliové hniloby peckovin je hlízenka chabá (Monilinia laxa); foto Shutterstock

Měkké hnědnoucí skvrny hniloby brzy pokryjí celou peckovici a objeví se bělavé shluky konidií. Napadené plody buď opadají, nebo zaschnou (mumifikují) a zůstávají viset na stromě. Citlivost odrůd k hnilobě plodů souvisí s odolností proti praskání plodů při dešti. Za relativně odolnou lze považovat odrůdu třešně Kordia.

V malinových a ostružinových porostech sledujeme výskyt plísně šedé. Keře pěstované ve větším sponu plíseň postihuje méně. Mladé plody jsou ve srovnání se staršími zrajícími nebo zralými relativně odolnější.

Ostružina s plísní šedou

Plíseň šedá (Botrytis cinerea) na ostružině; foto Shutterstock

Typické jsou šedé konidiofory – houbová vlákna, na kterých se tvoří konidie, jednobuněčné výtrusy.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

11. 10. 2024

Na podzim množíme trvalky, sázet se dají i koncem řijna

Podzim využijeme pro množení zejména takových druhů trvalek, které kvetou na jaře či počátkem léta. Vysadíme je poté tak, aby stihly zakořenit.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x