Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

29. 5. 2020

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují.

Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší. Protrháním plodů můžeme tak tuto nepříznivou okolnost ovlivnit.

Nejprve protrháváme nebo odstříháváme tvořící se plůdky u jabloní, které mají sklon ke střídavé plodnosti. Již zhruba 3 týdny po odkvětu regulujeme množství plodů na 1–3 kusy na plodonoš podle kondice stromu.

U ostatních jabloní a hrušní postačí po přirozeném propadu plůdků odstranit přebytek plodů odstřižením a to podle vývoje počasí, zpravidla v průběhu května nebo června, případně i později. Odstraňujeme především plody na první pohled ve vývoji opožděné, poškozené, deformované a nemocné.

Probírka jabloně Rosana

Jeden plod ze skupinky v chocholíku stačí; foto Josef Sus

  • U mladých stromků můžeme větší násadu více zregulovat, aby plodnost nebyla na úkor růstu. U starších stromů probereme hlavně partie uvnitř a na spodku koruny. Přece jenom tím stromu pomůžeme a dočkáme se i kvalitnějšího ovoce z osluněných částí.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2025

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x