Jeřáby v přehledu: Vybíráme podle barev, tvaru, jedlé i trpké

7. 9. 2019

K dřevinám, které spojují užitek s okrasou, patří pestrý rod jeřábů. Na sklonku léta upoutá barvami plodů i listí. A když jeřabiny nezachutnají nám, kulatí se bříška ptačí.

Jeřáby bývají neprávem děleny na jedlé a okrasné. Jeřabinám těch druhých se přisuzuje nejedlost, v krajním případě jedovatost. Ve skutečnosti však můžeme malvice všech druhů opakovaně ochutnat. Některé jsou ovšem natolik trpké nebo kyselé, že o další ochutnávání rychle ztratíme zájem.

Jeřáby se vyskytují v celé Euroasii, Severní Americe a části severní Afriky. Rostou v nížinách i ve vysokohorských polohách, vždy tam, kde je hodně světla. Odhaduje se, na Zemi roste nejméně 200 různých druhů jeřábů.

 

Ze stejné rodičovské kombinace dvou druhů může vznikat množství malých druhů vzájemně si často velmi podobných. Tyto malé druhy bývají často endemické (vázané svým rozšířením pouze na malé území, často jediný kopec). Jen v České republice jich můžeme napočítat dvanáct (např. jeřáb opominutýSorbus omissa, endemit údolí Vltavy severně od Prahy, nebo jeřáb sudetskýSorbus sudetica, endemit Krkonoš).

Podzimní barvy listí od žluté až po vínovou

Jeřáby jsou keře, nebo malé až středně vzrůstné stromy s relativně řídkou korunou. Ta je buď kulovitá nebo vejcovitá, u některých kultivarů i úzce vejcovitá až válcovitá nebo bizarní (např. s větvemi převislými).

Listy jsou buď celistvé, nebo lichozpeřené. Listy jsou na okraji pilovité nebo laločnaté. Za vegetace jsou zelené, na podzim se žlutě nebo červeně až vínově barví. Některé kultivary mohou mít listy za vegetace výrazně našedlé či žluté, anebo na podzim výrazněji barvící než původní druh.

Kvetou bíle nebo růžově

Květy jsou bílé, u několika druhů růžové (např. jeřáb sudetskýSorbus sudetica nebo jeřáb fatranskýSorbus margittaiana), většinou nelibé vůně. Z květů uspořádaných ve složených květenstvích (chocholičnatá lata) vznikají plody (malvice), jež mohou mít méně než 1 cm (např. jeřáb americkýSorbus americana), ale také až 4 cm v průměru (např. jeřáb oskerušeSorbus domestica).

 

Paleta barevných malvic

Malvice mají barvu bílou, bílou s růžovými skvrnami či líčky, růžovou, oranžovou, červenou, šarlatovou, výjimečně i žlutou. Barva se navíc mění během zrání plodů.

Jistě největší kolekce jeřábů v České republice, včetně všech domácích druhů, je soustředěna v Dendrologické zahradě v Průhonicích, kde lze sledovat pestrost a proměnlivost tohoto rodu. Nejatraktivnější jsou jeřáby od poloviny léta do časného podzimu, kdy se vybarvují malvice.

V průběhu let vznikli v kultuře četní kříženci, jejichž barva plodů se pohybuje v široké paletě odstínů výše zmíněných barev. Mezi nejznámější patří tzv. Lombarts hybridy původem ze školek Pierre Lombartse ve městě Zundert v Holandsku (v závěrečném přehledu tyto hybridy označeny*).

Kromě okrasné funkce jsou malvice významné i jako okrajové ovoce. Mezi nejvýznamnější patří odrůda jeřábu ptačího s méně trpkými plody (Sorbus aucuparia Edulis) a jeřáb oskeruše (Sorbus domestica). Z plodů se vyrábí zavařeniny nebo pálenka.

Sorbus domestica

Jeřáb oskeruše s plody

Jeřáby se množí výsevem nebo roubováním. Jsou to dřeviny na půdu, živiny a vláhu nenáročné, avšak světlomilné. Hodí se tak i do městského prostředí, např. do uličních stromořadí. Mezi nejvhodnější z tohoto pohledu patří jeřáb muk (Sorbus aria), jeřáb prostřední (Sorbus intermedia) nebo jeřáb širokolistý (Sorbus latifolia).

  • Pozor při použití jeřábu ptačího (Sorbus aucuparia). Ten nesnáší sucho a úpal, je proto lepší jej použít do vyšších poloh nebo jej roubovat na některý z výše uvedených odolnějších druhů.

Jeřáb břek (Sorbus torminalis) je oproti předchozím spíše lesním druhem, lze ho tedy uplatnit i ve skupinách nebo porostech v přistínění.

Přehled základních druhů a odrůd podle typických vlastností

Neobvyklý tvar koruny

  • Sorbus × thuringiaca Fastigiata: koruna hustá, vejcovitá s vystoupavými větvemi, roubuje se do korunky,
  • Sorbus aucuparia Pendula: větve převislé, roubuje se do korunky,
  • Sorbus aucuparia Fastigiata: koruna úzce vejcovitá až válcovitá s přímo vystoupavými větvemi.

 

Plody bílé nebo bílé s růžovým zabarvením

* Lombarts hybridy

  • Sorbus discolor, Sorbus frutescens: keřovitý, vhodný do malých zahrádek, v kultuře často mylně pod jménem Sorbus koehneana,
  • Sorbus glabriscula, Sorbus forrestii, Sorbus White Wax*, Sorbus White Swan

Plody růžové nebo v převaze růžové

  • Sorbus Salmon Queen*, Sorbus Rose Elégance*, Sorbus Chamois Glowing Ping*, Sorbus Pink Queen*
Sorbus Pink Queen

Jeřáb Pink Queen

Plody žluté nebo v převaze žluté:

  • Sorbus Sunshine, Sorbus Joseph Rock, Sorbus folgneri Lemon Drop, Sorbus Lombarts Golden Wonder*, Sorbus Upright Yellow*, Sorbus Brilliant Yellow*, Sorbus Coral Beauty*

 

Plody oranžově červené až červené:

  • Sorbus aucuparia, Sorbus americana, Sorbus decora, Sorbus hybrida, Sorbus intermdeia, Sorbus aria
Sorbus americana

Jeřabiny jeřábu amerického

Plody přechodných barev:

  • Sorbus Red Copper Glow*, Sorbus Chamois Glow*, Sorbus Chamois Pearl*, Sorbus Carpet of Gold*, Sorbus Vermiljon*

Listy žluté:

  • Sorbus aria Aurea, Sorbus aria Lutescens, Sorbus aucuparia Dirkenii

Listy na podzim červené až šarlatové:

  • Sorbus Joseph Rock, Sorbus aucuparia Cardinal Royal, Sorbus Sunshine, Sorbus frutescens, Sorbus rehderiana, Sorbus muliensis
Jeřáb Joseph Rock

Jeřáb Joseph Rock

Listy na podzim žluté:

  • Sorbus Ghose, Sorbus × thuringiaca Fastigiata, Sorbus torminalis, Sorbus aria

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x