Jabloně Čech a Moravy: odrůdy Panenské a Jadernička

16. 9. 2022

Zahrada přináší různé radosti včetně té z vlastní znalosti. Pak se člověku stane, že například ví, jak chutná odrůda jabloně Panenské české.

Panenské české

Odrůdu můžeme pokládat za vlajkovou loď starých odrůd v Čechách. Lidé ji stále znají a stále ji mají rádi. Červené menší jablíčko, které je nejchutnější obvykle do Vánoc, si našlo příznivce napříč generacemi. Ročně se prodají stovky kusů této odrůdy jablůňky.

Jablka odrůdy Panenské české

Panenské české

V krajině se Panenské české dá potkat v silničních stromořadích nebo v lučních sadech. Existuje řada klonů odlišných velikostí a délkou skladovatelnosti. Přejme si, aby tu s námi zůstalo ještě dlouho.

Jadernička moravská

Tak to je zase symbol starých odrůd na Moravě. Žluté a tvarově dosti proměnlivé jablko zvláštní a velmi příjemné chuti povstalo jako místní odrůda snad na Valašsku.

Jablka odrůdy Jadernička moravská

Jadernička moravská

Jadernička moravská se dá jako jedna z mála odrůd množit ze semene, ale dnes se ve školkách roubují vybrané klony. Odrůda je také vhodným zdrojem generativních podnoží. Velká část současných vysokokmenů roste na podnožích z Jaderničky.

Bláhovo oranžové

Neboli Bláhova oranžová reneta. Odrůda vznikla záměrným šlechtěním v roce 1954. Je tedy jakýmsi benjamínkem mezi starými odrůdami. V roce 1990 o ní píše Kutina a kolektiv v pomologickém atlasu: „Přednosti: Vysoká chuťová kvalita plodů, dobrá skladovatelnost, při výběru vhodného stanoviště a správném způsobu tvarování, vysoká a pravidelná plodnost.

Nedostatky: Má specifické nároky na výběr stanoviště a polohu. Značně trpí padlím. Při brzkých zimních mrazech namrzá.“

Jablka odrůdy Bláhovo oranžové

Bláhovo oranžové

Je to zcela výstižné. Pokud máte zahradu v dobré jabloňové oblasti, kde se daří náročným odrůdám, pořiďte si tuto chuťovku a nebudete zklamáni.

Pozvánka na zemskou výstavu hrušní a jabloní

Více než osmdesát vzorků plodů starých odrůd jádrovin bude k vidění a část také k ochutnání na Zemské výstavě starých odrůd hrušní a jabloní 2022. Pro zájemce je připravena pomologická poradna a ochutnávka vybraných historických odrůd. Výstavu pořádá Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem.

Zemská výstava se koná v rámci veletrhu Flora Olomouc-Hortikomplex 2022 v pavilonu B olomouckého výstaviště od 29. září do 2. října 2022.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Sháním Panenské – strom pro maminku na zahradu. Kolik stojí? Děkuji moc.

Podle toho, odkud ho budete chtít, jestli z nějakého e-shopu nebo ze školky, která pěstuje takové odrůdy od cca 160-180 Kč výše. Nejspíše všude se vejdete do pěti stovek.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x