Které historické odrůdy višně dnes dál píšou svůj příběh?

11. 7. 2022

Višně prosluly výraznou chutí a některé z odrůd více než stoletou existencí. Připomeňme dvě historické odrůdy višně z Chlumce nad Cidlinou.

Vackova raná višeň dostala jméno po starostovi

Odrůda višně Vackova vznikla z výsevu v Chlumci nad Cidlinou v roce 1893. Vyséval Jan Říha, pomolog a šlechtitel, posléze autor pětisvazkového ilustrovaného atlasu odrůd České ovoce.

Díky němu byla odrůda pojmenována po dlouholetém starostovi Chlumce nad Cidlinou, tedy po muži, jenž podle Říhy „ …vystihl důležitost školek okresních a jehož zásluhou jest, že první okresní školka byla v roce 1892 založena v Chlumci nad Cidlinou.“

Mezi historické odrůdy višně patří Vackova

Vackova, kvalitní raná odrůda višně s kratší stopkou a jménem po starostovi

Raná odrůda višně Vackova zraje obvykle koncem června či začátkem července. Do plné zralosti je jen fádně nakyslá. Pravou jemně aromatickou chuť získá, až když opravdu uzraje. Velmi dobře plodí, pokud jsou poblíž vhodní opylovači, a na rozdíl od jiných višní její šťáva tolik nebarví.

  • Ani tuto velmi kvalitní višeň neminul ústup z výsluní. Dnes se však opět aspoň v malém množí, a tak vedle jiného dál propaguje dobré jméno rozumného starosty.

Sláva a pád historické odrůdy višně Vítova

Druhou odrůdou, kterou také pojmenoval Jan Říha, byla višeň Vítova. Stejně jako Vackova vzešla z výsevu odrůdy Ostheimské. Ani rok vzniku 1899 není od Vackovy daleko.

Pozdní odrůda višně Vítova se proslavila velkou úrodností. Tužší plody dobře snášejí přepravu. Patří mezi samosprašné višně, což přináší značnou jistotu dobré úrody. Plody hojně barví, jsou výborné na šťávy.

Vítovy kyselky - historické odrůdy višně

Vítovy kyselky přinášely bohatou úrodu i ve vyšších až neovocnářských polohách

Pro svou kvalitu byla odrůda višně Vítova ještě v 60. letech 20. století hojně vysazována také do velkoprodukčních sadů a náležela k tržním sortimentům dozorovaným státem. Přesto se po ní slehla zem a v nabídce školek ji dnes objevíte opravdu výjimečně.

A ještě známá neznámá Amarelka pístovská

Program oživení starých ovocných odrůd, kterému se léta věnuje Český svaz ochránců přírody, přináší občas i hledání bližších informací o dávné odrůdě. Mezi višněmi tak existuje pod pracovním názvem Amarelka pístovská (podle místa nálezu v západních Čechách). Ví se o ní jen to, že nalezený strom je dvojnásobný oproti velké višni a že plodí dobré višně.

Amarelka z Pístova

Amarelka pístovská nás uchvátila svými rozměry. Osobně jsem tak mohutnou a vitální višeň neviděl.

Kdo by měl informaci o podobně nevídané amarelce, nechť napíše na e-mail ec.meluzinazavináčvolny.cz

Plody historické odrůdy višně Amarelky pístovské

Višně Amarelky pístovské připomínají kteroukoliv jinou amarelku

Na oplátku kontakty pro zjišťování, kde kterou historickou odrůdu ovoce školkují.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2023

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x