Oblíbené višně kyselky: Přehled odrůd podle termínu zralosti
19. 2. 2022Do zahrady můžeme vybrat višně ze čtyř skupin podle barvy a chuti plodů. Co se odrůd týče, nejpočetnější zastoupení mají višně kyselky.
Višně prosluly výraznou chutí a některé z odrůd více než stoletou existencí. Připomeňme dvě historické odrůdy višně z Chlumce nad Cidlinou.
Odrůda višně Vackova vznikla z výsevu v Chlumci nad Cidlinou v roce 1893. Vyséval Jan Říha, pomolog a šlechtitel, posléze autor pětisvazkového ilustrovaného atlasu odrůd České ovoce.
Díky němu byla odrůda pojmenována po dlouholetém starostovi Chlumce nad Cidlinou, tedy po muži, jenž podle Říhy „ …vystihl důležitost školek okresních a jehož zásluhou jest, že první okresní školka byla v roce 1892 založena v Chlumci nad Cidlinou.“
Raná odrůda višně Vackova zraje obvykle koncem června či začátkem července. Do plné zralosti je jen fádně nakyslá. Pravou jemně aromatickou chuť získá, až když opravdu uzraje. Velmi dobře plodí, pokud jsou poblíž vhodní opylovači, a na rozdíl od jiných višní její šťáva tolik nebarví.
Druhou odrůdou, kterou také pojmenoval Jan Říha, byla višeň Vítova. Stejně jako Vackova vzešla z výsevu odrůdy Ostheimské. Ani rok vzniku 1899 není od Vackovy daleko.
Pozdní odrůda višně Vítova se proslavila velkou úrodností. Tužší plody dobře snášejí přepravu. Patří mezi samosprašné višně, což přináší značnou jistotu dobré úrody. Plody hojně barví, jsou výborné na šťávy.
Pro svou kvalitu byla odrůda višně Vítova ještě v 60. letech 20. století hojně vysazována také do velkoprodukčních sadů a náležela k tržním sortimentům dozorovaným státem. Přesto se po ní slehla zem a v nabídce školek ji dnes objevíte opravdu výjimečně.
Program oživení starých ovocných odrůd, kterému se léta věnuje Český svaz ochránců přírody, přináší občas i hledání bližších informací o dávné odrůdě. Mezi višněmi tak existuje pod pracovním názvem Amarelka pístovská (podle místa nálezu v západních Čechách). Ví se o ní jen to, že nalezený strom je dvojnásobný oproti velké višni a že plodí dobré višně.
Kdo by měl informaci o podobně nevídané amarelce, nechť napíše na e-mail ec.meluzinazavináčvolny.cz
Na oplátku kontakty pro zjišťování, kde kterou historickou odrůdu ovoce školkují.
Foto autor
Nejrůznější škůdci, ale i spory původců chorob ovocných stromů přezimují v kůře kmenů. Proto je dobré starou rozpraskanou borku z kmenů ovocných stromů lehce oškrábat na rozloženou fólii, a poté ihned spálit, aby se zamezilo šíření škůdců.