Podzimní veletrh Flora 2022 připomene genetika Mendela

12. 9. 2022

Květiny a gotika, zahradnické trhy, výstavy, poradny a další akce proběhnou na Výstavišti Flora v Olomouci na přelomu září a října 2022.

Flora Hortikomplex 2022Gotické oblouky plné květin v expozici pavilonu A, velké Podzimní zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima, ochutnávky vína ve Dnech moravských vín, Mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela.

Rovněž expozice Českého zahrádkářského svazu s oblíbeným posezením u vína a pěstitelskou poradnou čeká návštěvníky výstavy Flora Olomouc–Hortikomplex 2022.

To vše doprovází bohatý program. Výstava s podtitulem Plody otce genetiky se koná od čtvrtka 29. září do neděle 2. října.

  • Na webu výstaviště běží předprodej vstupenek, které lze pořídit levněji než u pokladen v době konání výstavy.

Plody otce genetiky

V hlavní expozici v pavilonu A můžete vnímat, jak květiny působí v aranžmá gotického slohu. Expozice připomíná letošní 200. výročí narození zakladatele moderní genetiky Gregora Mendela. Objevitel základních principů dědičnosti se vědě věnoval v brněnském augustiniánském klášteře, kde se stal knězem a posléze opatem. Zdejší bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky inspirovala autory olomoucké expozice floristy Pavlínu Švecovou a Zdeňka Kupilíka k aranžmá květin v prostředí, v němž badatel pracoval. Součástí připomínky je i výzkumná laboratoř.

„Dominantním prvkem expozice tak je sakrální gotická architektura, a to včetně velkých zhruba pětimetrových oblouků plných květin. Součástí jsou rovněž prvotřídní výpěstky nejrůznějších odrůd a druhů od nejlepších tuzemských zelinářů a ovocnářů,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Flora 2022

K podzimní veletrhu Flora Olomouc–Hortikomplex 2022 bude tradičně patřit ovoce a zelenina

Na projektu spolupracovalo výstaviště s Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze a Agronomickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně. Rektor Mendelovy univerzity v Brně prof. Dr. Ing. Jan Mareš pak tento rok převzal také záštitu nad celou podzimní výstavou.

Podzimní Flora 2022: festival Olima a soutěže

Součástí festivalu gastronomie a nápojů Olima je i 26. ročník kuchařské soutěže kuchařských talentů Gastro Olomouc Olima Cup. V programu je rovněž 4. ročník cukrářské soutěže Moravský cukrářský šampionát. Moderovat ho bude cukrář Josef Maršálek a Tereza Bebarová z televizního pořadu Peče celá země.

Uskuteční se rovněž tradiční Grand Prix ovocných destilátů Flora košt, soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora džem a také soutěž Flora mošt a další veletržní program.

Foto Výstaviště Flora

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x