Tipy, jak vysadit jahodník, když chybí čas na přípravu půdy

12. 9. 2022

Důvodů, proč se rozhodneme vysadit jahodník ve zrychleném režimu, může být řada. Od zaneprázdnění až po nečekaně rychlé doručení sadby.

Základní pravidla týkající se volby místa a způsobu výsadby sazenic dodržíme v každé situaci. Počítejme raději s tím, že jahodník je rostlinou podobnou kravičce: Ta, když jí nedáme do držky, nedá do dížky. A stejně tak jahodník není muzikant, který za málo peněz udělá hodně muziky. Takže jak na výsadbu, když je málo času?

Vysadit jahodník lze i bez náležité přípravy půdy. Živiny však rostlině dodat musíme.

Po zalití jamky sázíme jahodník do substrátu, v lepším případě do kompostu

Vysadit jahodník do důlků, to jde rychle

Máme sice pozemek po kvalitní předplodině, ale třeba nemáme ani kompost, ani hnůj a ani čas ho zarývat a čekat, až se půda slehne.

Rychlým řešením je vysadit jahodník do důlků. Tedy do dosti velkých jamek, které pojmou alespoň půl litru substrátu.

Uděláme jamku, na dno dáme několik granulek hnojiva pro dny budoucí. Zahrábneme je a jamku vyplníme živným substrátem. Místo prolijeme vodou, necháme zem z toho množství vody vzpamatovat. A jsme připraveni sázet.

Do jamky dosypeme substrát nebo kompost

Dosypeme substrát nebo kompost

Sazenice jahodníku vysazujeme tak, že jim rozprostřeme kořeny do plochy v hloubce cca 5–8 cm (podle délky kořenů), přimáčkneme a opět zalijeme. Pokud mají sazenice více listů, starší odstraníme.

  • Rostliny sázíme na úroveň půdy, aby srdíčko nebylo hlouběji.

Pokud počítáme s tvorbou hrůbků, naznačíme si je v okolí rostliny, ze zeminy a substrátu vytvoříme kopeček, který později dorovnáme zeminou z okolí. Hrůbky či vyvýšené řádky lépe osychají, umožňují nastýlání mulče, pohyb mezi rostlinami.

Hrůbkům můžeme přizpůsobit závlahu. Nemusíme zalévat horem, ale podmokem, do meziřádků. Jahodník můžeme do důlků vysazovat i za použití  fólie. Některé mají předem vysekané otvory na sazenice, takže řešit u nich spon je bezpředmětné.

Zkušenost s hnojivy výhodou

Zejména pokud máme zkušenosti s hnojivy, která účinkují delší dobu, můžeme aspoň zčásti nahradit absenci hnoje zarytého do dna záhonu.

Použijeme-li hnojivo typu Osmocote pro nejdelší období hnojení, jaké je možné (devět a více měsíců), nebo pod kořeny zarýpneme tablety Silvamixu, bude mít rostlina živiny k dispozici dva a více roků. A když rostlině během vegetace poskytneme živiny v zálivce, úroda jahod nás potěší.

Pokud se nám tohle řešení nezdá a přece jen bychom chtěli sázet na hrůbek s hnojem, založíme si zásobní záhon. Vybereme pro něj spíše polostín, aby chránil sazenice před poledním úpalem.

Zem v záhonu vylepšíme kompostem, substrátem a do něj, na vzdálenost 5 – 10 cm vysázíme dodané jahody, zaléváme, kypříme zem okolo a chystáme záhon na konečnou výsadbu.

Srdíčko musí zůstat nad zemí

Sázíme jen po srdíčko jahodníku, ne hlouběji

Vysadit jahodník lze takto do konce září nebo první týden října. Při přesazování opatrně vyzdvihujeme jednotlivé rostliny i s balem (proto těch 5 – 10 cm), opatrně přesazujeme na nové stanoviště.

Nebo sazenice vysázíme do kelímků od jogurtů bez dna, zahloubených tak, aby byly zároveň s povrchem záhonu. U těch kořenový bal při přesazování určitě nenarušíme. Frigosadba by se za takovou péči odměnila za pár týdnů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x