Jak na květopase jahodníkového? Pomůže i finta zvaná Karmen

4. 5. 2020

Ve stejnou dobu jako jahody ochutnáváme i tzv. kamčatské borůvky nebo první třešně. Radost z jahod bývá největší, ale může ji pokazit škůdce, který si počíná až škodolibě.

Zhruba za měsíc po kvetení začínají jahody zrát. Těšíme se na ně už od chvíle, kdy jahodník začal kvést. Nejsme však sami. Někdy zjistíme, že se někdo nebo něco snaží úrodu zlovolně poškodit. Stopky, na nichž jsou poupata, jsou nakousnuté.

Květ jahodníku poškozený květopasem

Tak vypadá ukousnutí květu jahodníku květopasem jahodníkovým

Poupata jahodníku vadnou a opadávají. Rostliny navštívil brouk nosatec, květopas jahodníkový.

Nemělo by nás to nechat lhostejnými. Ve skoro ukousnutém poupěti je totiž vajíčko a později i larvička. Když poupě spadne na zem, bude z něj další brouk. Ten se vylíhne ještě v tomto roce, v červenci. Pokud tedy poupě nesebereme a nehodíme do ohně nebo ho na pevné položce nerozšlápneme.

Dalším důvodem, proč proti broukovi zasáhnout, je to, že když mu dojdou poupata jahodníku, může se přestěhovat na maliníky nebo ostružiníky. A tam bude škodit obdobně.

Do nového místa si květopase můžeme zanést se sadbou, v kořenovém balu, ale můžeme se s ním setkat, i když sázíme zdravou sadbu. Přiletí z okolí.

Jak se proti květopasu bránit?

Bránit před škůdcem se dá insekticidem, který je povolen k aplikaci proti květopasu jahodníkovému. Bližší informace o povolených přípravcích najdete například v Atlasu chorob a škůdců na webu Českého zahrádkářského svazu nebo na stránce Rostlinolékařského portálu.

Poupě jahodníku ukousnuté květopasem

Byla tady: samička květopase jahodníkového

Jako bioopatření nebo pro signalizaci přítomnosti škůdce můžeme vysadit odrůdu jahodníku Karmen. Ta je pro květopase lahůdkou, přednostně likviduje poupata na této odrůdě.

Kolem nastrčeného jahodníku odrůdy Karmen pečlivě vysbíráme všechna nakousnutá poupátka a zničíme je, aby porost nebyl zamořený.

No a my buď získáme čas na ošetření ostatních jahod, nebo se spolehneme na to, že květopas zlikviduje jen násadu květů na Karmen. Mezitím většina poupat ostatních odrůd jahodníku stihne rozkvést a přestane být pro škůdce atraktivní.

Braňme se, jinak jahody mít nebudeme. Při postupném rozkvétání totiž dokáže květopas snížit úrodu jahod až o 4/5. Na rozdíl od květopase jabloňového se proti jahodníkovému můžeme účinně bránit v době, kdy zjistíme, že se objevil.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x