Jahodník po sklizni potřebuje letní péči: čištění, pletí, výživu

9. 7. 2021

Po sklizni pečujeme o jahodník podle stáří porostu. Buď odstraňujeme šlahouny, plevel i nastýlku, nebo záhon rušíme, případně plánujeme nový. 

Jahodník v mezičase

Po sklizni jahod průběžně jahodník zbavujeme plevele a šlahounů. Pokud máme nastýlku, kvůli čištění záhonu ji odebereme. Tam, kde počítáme se sklizní v dalším roce, půdu zavlažíme, přihnojíme.

Odstraníme zaschlé a poškozené části jahodníku

Poškozené listy a odnože odstřihneme

Ze zanedbaných porostů nejprve sežneme srpem listy asi 5 cm nad srdéčky, aby rostliny obrostly novými listy.

Tam, kde se vyskytla skvrnitost listů a roztočík jahodníkový, zasáhneme dostupnými přípravky proti chorobě nebo proti škůdci.

Jahodník na konci života

Po třetí sklizni, byť byla bohatá, porost zrušíme. Záhon využijeme pro pěstování podzimní zeleniny nebo v lepším případě zasejeme zelené hnojení.

Nový jahodníkový záhon

Nejvhodnější období pro zakládání nového porostu jahodníku začíná koncem srpna. Nebezpečí vysokých teplot s likvidačními účinky však bývá ještě aktuální. Podzimní výsadba do chladnoucí půdy koření lépe než dřívější, která je citlivá na přísušek.

V září se jahody vysazují nejčastěji. V závislosti na počasí a poloze zahrady se není třeba bát ani říjnových termínů. Důležité je, že sazenice získané z matečných rostlin měly čas vyzrát. K zakořenění přispěje i vláha z ranní rosy. Sazenice jsou od září k dispozici jak v dostatečném množství, tak pěkně narostlé.

Důležitý je rovněž fakt, že i my máme víc času na přípravu a hnojení půdy, případně i na předchozí sklizeň zeleniny ze záhonu, který jsme vybrali pro výsadbu jahodníku. Ošetřené půdě dáme tři týdny klidu na ulehnutí a pak teprve vysazujeme.

Jahodník na fólii

Jahodník se často pěstuje na kryté půdě; foto Shutterstock

Při pěstování jahod v půdě kryté fólií nemusíme jahodník okopávat, nehrozí nechtěné poranění kořenů.

Nové sazenice jahod pro výsadby v dalším roce odebíráme pouze z jednoletých porostů jahod. Starší jahodník bývá zdrojem virových chorob. Z jednotlivých šlahounů dáme přednost prvním dvěma.

Nově založené záhony posílíme mulčem dobrého kompostu. Sazenice se lépe ujmou a bezpečněji přezimují.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x