
Vysoké okrasné trávy: atraktivní solitéry do zahrad
6. 5. 2022Mezi vysoké okrasné trávy řadíme ty, které při výsadbě přesahují 120–150 cm. Při správné péči dorůstají do výšky dvou až tří metrů.
Do společných výsadeb s letničkami či trvalkami se skvěle hodí jednoleté okrasné trávy. Ve variantě se dají použít i jako rostliny nádobové.
Další jednoznačná výhoda jednoletých trav spočívá v jejich dlouhé době kvetení. K jejich přednostem patří též ozdobnost klásků i po odkvětu stejně jako okrasné olistění některých druhů. Květenství vybraných trav dobře využijeme pro aranžmá ze suchých květů.
Rhynchelytrum repens je velmi teplomilná vytrvalá tráva. V našich podmínkách ale nepřezimuje, pěstuje se jako letnička.
Obecně lze říci, že mnohé druhy jednoletých okrasných rostlin snášejí dobře i sušší půdy. Avšak pro dosažení maximálního okrasného efektu je vhodnější spíše místo s půdou živnou, humózní a dostatečně zásobenou vodou, ale nepřemáčenou a na plném slunci. Na takových místech dochází k dostatečnému a rychlému nárůstu nadzemní hmoty a vytvoření většího množství květních stonků.
Na půdách příliš suchých sice rostliny přežijí, ale dochází k rychlejšímu odkvétání a obvykle se nevytvoří dostatek květních stonků. Zejména druhy s nápadným olistěním, jako jsou barevnolisté odrůdy dochanů, jsou rovněž vděčné za pravidelnou výživu. A to zejména pokud jsou vysazeny v nádobách. Lze použít podobná hnojiva jako pro balkonové květiny.
Jemná květenství mnohých okrasných trav jsou efektním doplňkem výsadeb letniček. Lze je kombinovat především s podobně vysokými druhy nebo odrůdami, u kterých se výška květů setkává s květenstvími okrasných trav. Velmi hezké jsou zejména kombinace s hvězdicovitými letničkami, jako jsou vyšší afrikány, ostálky, astry aj.
Bez obav je možné použít jednoleté trávy i do trvalkových výsadeb. Zde je dobré pamatovat především na proporce záhonu a použít jednoleté druhy do skupin podobě vysokých rostlin. Výhodou takových kombinací je jejich atraktivita a také zaplnění možných dočasně prázdných míst mezi trsy trvalek, kde by jinak mohl vyrůst plevel.
Mnohé druhy se velmi dobře hodí pro nádoby umístěné na terasách, dvorcích a jiných místech. Ideálními druhy do nádob jsou především dochan huňatý (Pennisetum villosum), který je ozdobný svými květenstvími a dochan setý (Pennisetum setaceum), který nabízí jak velmi hezká květenství, tak některé odrůdy i krásně červeně či hnědočerveně vybarvené listy.
Některé druhy vydrží dlouho hezké i po sestřihnutí a usušení květenství. Hodí se pak dobře do aranžmá sušených květin. Pro tento účel se často pěstuje zaječí ocásek (Lagurus ovatus), třeslice větší (Briza maxima) nebo chrastice kanárská (Phalaris canariensis).
Jednoleté okrasné trávy množíme výsevem. Sazenice lze předpěstovat z březnových výsevů ve skleníku při teplotě cca 18 °C nebo v druhé polovině dubna či počátkem května vysévat přímo na stanoviště. Vyséváme jednotlivá semena nebo části klásků. Pokud rostliny předpěstováváme, pak sazenice vysazujeme na stanoviště v květnu.
Druhy vytrvalé, ale nemrazuvzdorné (např. Pennisetum setaceum) je možné ve skleníku či pařeništi v předjaří množit i dělením. Mateřské rostliny je ovšem nutno uchovat přes zimu v prostorách chráněných před mrazy, ideálně na světlém a chladném místě s omezenou zálivkou.
Foto autor
Zdroj: Autor je kurátorem sbírek
okrasných rostlin Botanické zahrady v Praze Troji
Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.