Ostálky a jiné letničky: Jejich energii nasměrujte k poupatům

1. 7. 2021

V červenci si naplno užijeme podívané na kvetoucí letničky. Krásou a půvabem odmění toho, kdo se o ně stará tak, aby kvetly co nejvíc.

Podobně jako v červnu také v červenci pečujeme o založené a kvetoucí porosty i nádoby letniček okopáváním a pletím. Zaléváme, sledujeme výskyt škůdců a chorob a podle potřeby použijeme vhodný insekticid nebo fungicid. Především u rostlin pěstovaných v nádobách dbáme na to, aby nám rostliny nepřeschly.

Jak o letničky pečovat v červenci

Slunečnice

Dobu kvetení větvených kultivarů slunečnic si můžeme prodloužit až do prvních mrazíků. Jakmile začnou u odkvetlých květenství zrát semena, celý květ odstřihneme. Rostlina tím přesune svou energii k ještě k nerozkvetlým poupatům.

Slunečnice Teddy Bear

Plnokvětá slunečnice Teddy Bear; foto J. Prášil

Slunečnice jsou i vděčnou rostlinou k řezu. K řezu pro aranžmá či do samostatných slunečnicových kytic používáme vždy jen čerstvě otevřené květy. Poznáme je podle toho, že ve středovém terčíku mají otevřených jen velmi málo trubkovitých květů. Ve váze nám pak vydrží až dva týdny.

Slunečnice můžeme využít i do suchých vazeb. K sušení vybíráme právě se otevírající květenství. Už rozkvetlé květy při sušení ztrácí po odřezání okvětní plátky, takže v suchých vazbách pak nevypadají moc vábně. Pro sušení je nevhodnější odrůda slunečnice Sonja.

Při sebemenším napadení mšicemi ošetříme insekticidními přípravky.

Astry

Napadení mšicemi hlídáme také u aster. Mimo přímého poškození rozšiřují saví škůdci i virová onemocnění.

Hledíky

Kvetoucím hledíkům odstraňujeme odkvetlá květenství, aby letničky znovu nakvétaly. Rostliny se pak nevysilují tvorbou semen a pokvetou až do pozdního léta.

Hledík v jedné z mnoha variant vzrůstu a vzhledu

Hledík větší (Antirrhinum majus pumilum) ze skupiny nízkých květin; foto M. Kožešník

Hledíky zaléváme menšími dávkami vody. Vzrostlým jedincům nijak nevadí občasný přísušek. Při výskytu savých a žravých škůdců zasáhneme aplikací insekticidního přípravku na okrasné rostliny. Díky správné péči hledíky pokvetou od července až do říjnových  mrazíků.

Nestařec

Nestařec mexický (Ageratum) špatně snáší přeschnutí substrátu. Proto ho zvláště v suchých a horkých dnech letních měsíců pravidelně zaléváme. Také pro tuto rostlinu platí, že odstraněním odkvetlých soukvětí podpoříme další kvetení.

Lichořeřišnice

U lichořeřišnice stále sledujeme výskyt dřepčíků, jimž velmi chutnají jejich jemné lístky. Pokud nezasáhneme, v krátkém období dřepčíci letničku doslova spasou.

Hvozdíky

Rovněž hvozdíku čínskému šetříme energii na opakované bohaté kvetení odstraněním nevzhledných odkvetlých květů. Tvorba semen značně vysiluje všechny květiny.

Ostálky

Květy ostálky lepé se hodí i k řezu. Ve váze vydrží 8 až 10 dní. Odkvetlé květy odstraňujeme. Také u ostálky Zinnia marylandica uvolníme energii pro kvetení odebráním odkvetlých květů.

Měsíček

Měsíček nepřehnojujeme dusíkem, pak sice bujně roste, ale jen slabě kvete.

Oranžové květy měsíčku lékařského můžeme použít do čajových směsí nebo například na přípravu měsíčkové masti.

Dobu kvetení prodloužíme odebráním odkvetlých soukvětí. Čerstvě rozkvetlé květy se uplatní i pro řez do vázy.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x