Podle kterých charakteristik vybírat trávníkové odrůdy trav

16. 3. 2022

Podobně velké rozdíly, jaké existují mezi odrůdami jabloní, brambor nebo květin, charakterizují i jednotlivé trávníkové odrůdy trav.

Poptávka po trávníkovém osivu vznikla až po první světové válce. Přibližně do roku 1970 však neexistovaly trávníkové odrůdy; pro trávníky se používaly pastevní odrůdy trav. Historie speciálně šlechtěných trávníkových odrůd se píše zhruba od roku 1990.

Šlechtěné odrůdy charakterizuje: malá velikost rostlin, úzké listy, pomalejší růst, hustota v trávníku, odolnost vůči sešlapávání, suchu a vysokým teplotám i silným mrazům. Byly vyšlechtěny i řady barevných odstínů v rámci jednoho druhu.

Odrůdy lipnice luční

Odlišné zbarvení odrůd lipnice luční

Například u jílku vytrvalého, lipnice luční a kostřavy rákosovité lze najít odrůdy od světle zelených až po temně zelené (zejména odrůdy z USA). To umožňuje zákazníkovi vybrat si trávník podle svých představ. Měl by však vědět o riziku, že při použití nevhodně navržené směsi vznikne barevně nebo texturně (rozdílná šířka listů) nevyrovnaný trávník. Dojem z takto nevhodně sestavené směsi není dobrý, i když pěstitel vybral kvalitní odrůdy.

Proč jsou špičkové trávníkové odrůdy drahé

Většinu běžně prodávaného trávníkového osiva výrobci sestavují z odrůd méně kvalitních. Důvodem je vyšší cena osiva špičkových odrůd. Vyšší cenu určují náklady na šlechtění a licenční poplatky. Ty jsou u nových a špičkových odrůd vyšší než u odrůd starších. Nejlepší trávníkové odrůdy poskytují při množení obvykle nižší výnos osiva. Také tím narůstají náklady na jeden kilogram.

Rozdíly v ceně osiva mezi špičkovými a podprůměrnými odrůdami v rámci jednoho druhu mohou být až 100%. Ale i podstatně menší cenové rozdíly jsou pro většinu kupujících rozhodující.  Náklady na osivo však tvoří jen malou část nákladů na založení trávníku. Mnohem větší náklady jsou spojeny s přípravou a srovnáním půdy, doplněním substrátu, s hnojivy, případně s budováním závlahového systému či drenáže a péčí.

  • Dobrý výběr trávníkových odrůd může přinést velké úspory při ošetřování trávníku. Ušetří náklady na předčasné založení nového trávníku (po napadení chorobami či odumření po suchém a horkém počasí), závlahu, časté sečení a sběr posečené hmoty.

Porovnání starší (vlevo) a nově vyšlechtěné odrůdy jílku vytrvalého

Nízký přírůstek listů bývá vítán

Všichni pěstitelé trávníků mají zájem o trávník, který není potřeba často sekat. Denní výškový přírůstek listů se dnes pohybuje u jednotlivých odrůd jílku vytrvalého ve stejných podmínkách od 1 do 8 mm!

Obecně platí, že čím byla odrůda vyšlechtěna později, tím spíš vytvoří kvalitnější trávník.

Zakládáte-li malou plochu trávníku, pravděpodobně vás případný neúspěch nebo potřeba častějšího sečení tolik trápit nebude. Pokud však zakládáte trávník o ploše několika set metrů čtverečních a větší, poraďte se s profesionálními prodejci nebo přímo se šlechtiteli.

Trávníkový koberec vyžaduje kvalitu osiva

Zakládáte-li trávník pokládáním předpěstovaného koberce, máte ušetřenu práci s výběrem odrůd. Žádný pěstitel trávníkových koberců si nedovolí použít nevhodné odrůdy a příliš levné osivo, protože během pěstování musí trávníky po dobu 16–24 měsíců pravidelně sekat a ošetřovat a na hektarových plochách se vyšší náklady na kvalitní osivo rychle vrátí.

Jak ušetřit za trávníkové odrůdy a osivo

Pokud chcete ušetřit na trávníkovém osivu, je vhodnější použít nižší výsevek kvalitnějších odrůd. Při pečlivé přípravě půdy a správném ošetřování po výsevu stačí 12–15 g/m² místo často používaných 30–40 g.

  • Vysoký výsevek sice zajistí rychlejší ozelenění plochy, ale sníží vitalitu trávníku v pozdějším období, neboť rostliny nemají dostatek prostoru, trpí více chorobami a hromadně odumírají a celkový výsledek je nakonec podstatně horší, než u řídce vysetého trávníku. (Chce to trpělivost.)
  • Další problém vysokých výsevků je to, že rychle vzcházející druhy (např. jílky) dokážou vytlačit pomalu se vyvíjející druhy (např. lipnici luční) i při jejich nízkém podílu ve směsi. Vzhledem k tomu, že každá odrůda má své silné i slabé stránky, doporučuji používat ve směsi několik odrůd jednoho druhu.

Doporučuji nekupovat levné osivo v supermarketech, kde je základní parametr nabídky cena, nikoliv kvalita (staré odrůdy, klíčivost a čistota většinou na hranici normy).

Testování trávníkových odrůd

Srovnávací odrůdový pokus v anglické šlechtitelské stanici

Pozor na kombinaci rychlého vzejití i růstu

Nikdy nekupujte pro rekreační či okrasný trávník osivo, které obsahuje jílek mnohokvětý (=italský či jednoletý). Je levnější a nejrychleji vzchází, ale příliš rychle roste. Nevýhodou je také světle zelená barva a široké listy. Tento druh přirůstá až několik centimetrů denně, je málo vytrvalý a dokáže vytlačit pomaleji se vyvíjející odrůdy ve svém okolí (další rok však po něm zůstanou prázdná místa).

  • Jílek mnohokvětý se hodí do směsí pro rychlé ozelenění ploch, kde nepotřebujeme kvalitní trávník, ale potřebujeme plochu rychle a krátkodobě využívat či chránit půdu před erozí.

Pečlivě si prostudujte složení směsi

Renomované firmy si chrání pověst i tím, že nabízejí podstatně vyšší čistotu osiva, než stanovuje norma, To zvyšuje jeho cenu.

Na každém balení osiva musí prodejce uvádět složení směsi včetně váhového podílu jednotlivých odrůd. Osivo sice musí splňovat i normy čistoty a klíčovosti. Přítomnost  semen plevelů tak může záviset i na tom, jak se normy vyvíjejí v průběhu doby.

Doporučuji věnovat výběru osiva dost času a podle možností i peněz. Předejdeme tím zklamání z nízké kvality a výskytu chorob. Správný výběr osiva a také přiměřená četnost sečení nás pak bude těšit léta.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 10. 2022

Říjen v okrasné zahradě: ohnivý, žlutý, ideální pro výsadbu dřevin

Vysazujeme jak dřeviny s balem, tak po opadu listů i prostokořenné. První půlka měsíce nás potěší barevností listí. Mráz a vítr podívanou ukončí.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x