Podle kterých charakteristik vybírat trávníkové odrůdy trav

16. 3. 2022

Podobně velké rozdíly, jaké existují mezi odrůdami jabloní, brambor nebo květin, charakterizují i jednotlivé trávníkové odrůdy trav.

Poptávka po trávníkovém osivu vznikla až po první světové válce. Přibližně do roku 1970 však neexistovaly trávníkové odrůdy; pro trávníky se používaly pastevní odrůdy trav. Historie speciálně šlechtěných trávníkových odrůd se píše zhruba od roku 1990.

Šlechtěné odrůdy charakterizuje: malá velikost rostlin, úzké listy, pomalejší růst, hustota v trávníku, odolnost vůči sešlapávání, suchu a vysokým teplotám i silným mrazům. Byly vyšlechtěny i řady barevných odstínů v rámci jednoho druhu.

Odrůdy lipnice luční

Odlišné zbarvení odrůd lipnice luční

Například u jílku vytrvalého, lipnice luční a kostřavy rákosovité lze najít odrůdy od světle zelených až po temně zelené (zejména odrůdy z USA). To umožňuje zákazníkovi vybrat si trávník podle svých představ. Měl by však vědět o riziku, že při použití nevhodně navržené směsi vznikne barevně nebo texturně (rozdílná šířka listů) nevyrovnaný trávník. Dojem z takto nevhodně sestavené směsi není dobrý, i když pěstitel vybral kvalitní odrůdy.

Proč jsou špičkové trávníkové odrůdy drahé

Většinu běžně prodávaného trávníkového osiva výrobci sestavují z odrůd méně kvalitních. Důvodem je vyšší cena osiva špičkových odrůd. Vyšší cenu určují náklady na šlechtění a licenční poplatky. Ty jsou u nových a špičkových odrůd vyšší než u odrůd starších. Nejlepší trávníkové odrůdy poskytují při množení obvykle nižší výnos osiva. Také tím narůstají náklady na jeden kilogram.

Rozdíly v ceně osiva mezi špičkovými a podprůměrnými odrůdami v rámci jednoho druhu mohou být až 100%. Ale i podstatně menší cenové rozdíly jsou pro většinu kupujících rozhodující.  Náklady na osivo však tvoří jen malou část nákladů na založení trávníku. Mnohem větší náklady jsou spojeny s přípravou a srovnáním půdy, doplněním substrátu, s hnojivy, případně s budováním závlahového systému či drenáže a péčí.

  • Dobrý výběr trávníkových odrůd může přinést velké úspory při ošetřování trávníku. Ušetří náklady na předčasné založení nového trávníku (po napadení chorobami či odumření po suchém a horkém počasí), závlahu, časté sečení a sběr posečené hmoty.

Porovnání starší (vlevo) a nově vyšlechtěné odrůdy jílku vytrvalého

Nízký přírůstek listů bývá vítán

Všichni pěstitelé trávníků mají zájem o trávník, který není potřeba často sekat. Denní výškový přírůstek listů se dnes pohybuje u jednotlivých odrůd jílku vytrvalého ve stejných podmínkách od 1 do 8 mm!

Obecně platí, že čím byla odrůda vyšlechtěna později, tím spíš vytvoří kvalitnější trávník.

Zakládáte-li malou plochu trávníku, pravděpodobně vás případný neúspěch nebo potřeba častějšího sečení tolik trápit nebude. Pokud však zakládáte trávník o ploše několika set metrů čtverečních a větší, poraďte se s profesionálními prodejci nebo přímo se šlechtiteli.

Trávníkový koberec vyžaduje kvalitu osiva

Zakládáte-li trávník pokládáním předpěstovaného koberce, máte ušetřenu práci s výběrem odrůd. Žádný pěstitel trávníkových koberců si nedovolí použít nevhodné odrůdy a příliš levné osivo, protože během pěstování musí trávníky po dobu 16–24 měsíců pravidelně sekat a ošetřovat a na hektarových plochách se vyšší náklady na kvalitní osivo rychle vrátí.

Jak ušetřit za trávníkové odrůdy a osivo

Pokud chcete ušetřit na trávníkovém osivu, je vhodnější použít nižší výsevek kvalitnějších odrůd. Při pečlivé přípravě půdy a správném ošetřování po výsevu stačí 12–15 g/m² místo často používaných 30–40 g.

  • Vysoký výsevek sice zajistí rychlejší ozelenění plochy, ale sníží vitalitu trávníku v pozdějším období, neboť rostliny nemají dostatek prostoru, trpí více chorobami a hromadně odumírají a celkový výsledek je nakonec podstatně horší, než u řídce vysetého trávníku. (Chce to trpělivost.)
  • Další problém vysokých výsevků je to, že rychle vzcházející druhy (např. jílky) dokážou vytlačit pomalu se vyvíjející druhy (např. lipnici luční) i při jejich nízkém podílu ve směsi. Vzhledem k tomu, že každá odrůda má své silné i slabé stránky, doporučuji používat ve směsi několik odrůd jednoho druhu.

Doporučuji nekupovat levné osivo v supermarketech, kde je základní parametr nabídky cena, nikoliv kvalita (staré odrůdy, klíčivost a čistota většinou na hranici normy).

Testování trávníkových odrůd

Srovnávací odrůdový pokus v anglické šlechtitelské stanici

Pozor na kombinaci rychlého vzejití i růstu

Nikdy nekupujte pro rekreační či okrasný trávník osivo, které obsahuje jílek mnohokvětý (=italský či jednoletý). Je levnější a nejrychleji vzchází, ale příliš rychle roste. Nevýhodou je také světle zelená barva a široké listy. Tento druh přirůstá až několik centimetrů denně, je málo vytrvalý a dokáže vytlačit pomaleji se vyvíjející odrůdy ve svém okolí (další rok však po něm zůstanou prázdná místa).

  • Jílek mnohokvětý se hodí do směsí pro rychlé ozelenění ploch, kde nepotřebujeme kvalitní trávník, ale potřebujeme plochu rychle a krátkodobě využívat či chránit půdu před erozí.

Pečlivě si prostudujte složení směsi

Renomované firmy si chrání pověst i tím, že nabízejí podstatně vyšší čistotu osiva, než stanovuje norma, To zvyšuje jeho cenu.

Na každém balení osiva musí prodejce uvádět složení směsi včetně váhového podílu jednotlivých odrůd. Osivo sice musí splňovat i normy čistoty a klíčovosti. Přítomnost  semen plevelů tak může záviset i na tom, jak se normy vyvíjejí v průběhu doby.

Doporučuji věnovat výběru osiva dost času a podle možností i peněz. Předejdeme tím zklamání z nízké kvality a výskytu chorob. Správný výběr osiva a také přiměřená četnost sečení nás pak bude těšit léta.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,
už 4 roky bojuji zřejmě s kornatkou nebo rzí. Mám klasický vesnický trávník, koncem léta i přes dobrou zálivk žlutén fleky, které uschnou, pak mech. Najaře vertikutace, dosetí a vše nanovo. Hnojím, vápním , postřik Ortivou.
Prosím o radu, jakou travní směs se druhytrav odolné kornatce a rzi.
Távní je mírně zatěžovaný pocházením, není okrasný.
Děkuji za odpověď.

Směsi se liší kvalitou a cenou. Je spousta odrůd od jednoho druhu s různou odolností. Nepíšu nic nového, ale nejlepší způsob jak se dostat ke kvalitě je obrátit se přímo na šlechtitele nebo firmy, které směsi míchají. Info mám od šlechtitelů, kteří mají přehled. Ony ty nejlepší odrůdy z hlediska odolnosti chorobám nemusí být ty nej. v produkci osiva a dejme tomu horším vlhkostním, teplotním podmínkám. Takže se může stát, že na pozemku s nevhodnou půdou nezafunguje ani ta kvalita na 100%.
Osobně mám v zahradě porost, kterému říkám sežínané zaplevelení, v každé části zahrady poněkud jiné, vyvíjí se už prakticky od roku 1980.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x