Fuchsie vybíráme podle místa, které mají zdobit

26. 3. 2020

Fuchsie pěstujeme nejčastěji na oknech a jako balkonové rostliny, ale vhodný kultivar můžeme vybrat i do závěsného květináče, jako zahradní solitér nebo mu dát tvar stromku.

Ujasnit si účel, pro který si fuchsii pořizujeme, to je předpoklad pro správný výběr kultivaru. Navíc mladé řízkované rostliny vypadají velmi podobně a bez dalších informací sotva odhadneme budoucí výšku fuchsie, růst i její nároky. Špatná volba může pěstiteli připravit zklamání.

Bílá fuchsie Sofie Michiels, bílo-fialová – Blautopf

Bílá fuchsie se jmenuje Sofie Michiels, bílo-fialová Blautopf

Na okna a na balkon

Pro umístění na oknech a balkonech se hodí rostliny s kompaktním růstem, které se samovolně a bohatě větví, většinou mají velké množství drobnějších květů, případně nevytvářejí semeníky. Jedná se o kultivary vzpřímené, polopřevislé i převislé. Ve specializovaném zahradnictví dokážou zájemcům poradit vhodné kombinace kultivarů v jednom truhlíku, aby bujně rostoucí kultivar nerostl na úkor ostatních.

Tipy pro sesazení kultivarů

Jestliže vlastnosti kultivaru neznáme, použijeme do jednoho truhlíku více rostlin stejné odrůdy, nebo pěstujeme rostliny odděleně, každou v samostatném květináči a do truhlíku je pouze postavíme. Květináče můžeme případně ještě obsypat rašelinou.

Fuchsie Heri Candiru

Heri Candiru, vzpřímená bohatě kvetoucí odrůda s drobnějším listem

Zaštipování do konce dubna

U bujněji rostoucích kultivarů zaštipujeme výhony v jarních měsících. Tím zajistíme hustý obrost a bohatou násadu květů. Po přesazení fuchsie začnou intenzivně rašit. Nově výhony zkrátíme vždy za prvním nebo druhým párem listů a takto pokračujeme na každém novém výhonu zhruba do konce dubna. Pozdější zaštipování výrazně oddaluje kvetení. Toto platí pro všechny tvary fuchsií. Pro převislé kultivary však platí i to, že každé zkrácení nových výhonů se děje na úkor jejich délky.

Cameron Ryle

Vzpřímená odrůda Cameron Ryle mění při rozkvétání barvu

Většina fuchsií má ráda polostín

Některé nově vyšlechtěné kultivary vhodné na okna mají drobné listy, menší a odolné květy a při správné péči snášejí i více osluněná stanoviště. Většina fuchsií však nejlépe roste v polostínu.

Taddle je nejhezčí?

Taddle je nejhezčí? Jen jedna z tuctu tisíc…

Truhlíkové kultivary

Existuje více než 12 000 kultivarů fuchsií. V následujícím seznamu uvádím některé z těch, které se osvědčily jako truhlíkové:

Vzpřímené fuchsie:

Aladna,  Alison Reynolds, Arc En Ciel, Baby Bright, Beacon Rosa, Berba’s Ingrid, Cardinal Farges, Dawn Fantasia, Delta’s Song, Dorothy Hanley, Finn, Frühling, Hidcote Beauty, Christa, Little Beauty, Lou Rinzema, Maike, Micky Goult, Mieke Meursing, Napoleon, Negrita, Olympia, Other Fellow, Pams People, Papillon, Pinkeltje, Preston Guild, Roesse Blacky, Roesse Mondy, Rohees Menkar, Rohees Rotaneu, Roodkapje, Rose Fantasia, Shanley, Summerdaffodil, Sunray, Supersport, Taddle, Tom Poes, Tom Tumb, Troika, Uncle Charley, Vivien Lee, Walz Freule, Wendy Harris, White Ann, Xaver, Ziegeld Of Hearts.

Polopřevislé a převislé fuchsie:

America, Barbara Evans, Belle De Spa, Benjamine, Bert’s Maryellow, Blowick, Boy Marc, Brookwood Joy, Burning Bush, Caledonia, Clair De Lune, Coxeen, Cross Check, Delicate Purple, Derby Imp, Fiedelius, Fiona, First Kiss, Harm Oet Riessen, Jack Acland, La Neige, Lady Patricia Mountbatten, Land Van Beveren, Lark, Laurie, Mayblossom, Murru’s Red Dragon, Orange Glow, Popsie Girl, President Stanley Wilson, Red Rover, Roesse Eslie, Roesse Femke, Rohees Merope, Sampan, Trailing King, Trailing Queen, Vanesa Jackson, Violetkoningin, Waltraud Strumper, Walz Epicurist, Wentworth, Wilson’s Pearls.

Jde jen o zlomek z množství vhodných kultivarů, většinou se jedná o rostliny odolné, které při použití vhodného substrátu, volbě správného stanoviště, při pravidelném hnojení a ochraně proti chorobám a škůdcům spolehlivě rostou a kvetou po celé léto.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,

můžete mě poradit kolik mám dát fuchsií do 60 cm truhlíku?

Děkuji

Němcová

Koupila jsem 10 ks fuch. v OBI. Na balení je uvedena vzdálenost 10-12 cm, osobní zkušenost nemám. Na 40 cm truhlík jsem dala tři ks. Také jsem to hledala na netu. Všude jsou nedůležité kraviny, weby jeden od druhého kopírují a podstatné informace pak zanikají.

Ta vzdálenost se liší, některé odrůdy potřebují více místa, jiné méně. Některé jsou pevné, rostou do výšky, jiné se rozkládají do šířky, další rostou převisle, není pro to obecný vzorec. Jestli by něco bylo jako obecné, pak výsadba do květináče s průměrem 12 cm. I tak je lze dát do truhlíku. Pokud znáte odrůdu, je třeba vyhledat, jak roste. Nenajdete-li jí, zkuste stránky pana Pevného z Liberce, dotaz na něj. U něj si pro příště vyberete možná lépe s lepšími informacemi.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x