Fuchsie vybíráme podle místa, které mají zdobit

11. 3. 2019

Fuchsie pěstujeme nejčastěji na oknech a jako balkonové rostliny, ale vhodný kultivar můžeme vybrat závěsný květináč nebo jako zahradní solitér či mu dát tvar stromku.

Ujasnit si účel, pro který si fuchsii pořizujeme, to je předpoklad pro správný výběr kultivaru. Navíc mladé řízkované rostliny vypadají velmi podobně a bez dalších informací sotva odhadneme budoucí výšku fuchsie, růst i její nároky. Špatná volba může pěstiteli připravit zklamání.

Bílá fuchsie Sofie Michiels, bílo-fialová – Blautopf

Bílá fuchsie se jmenuje Sofie Michiels, bílo-fialová Blautopf

Na okna a na balkon

Pro umístění na oknech a balkonech se hodí rostliny s kompaktním růstem, které se samovolně a bohatě větví, většinou mají velké množství drobnějších květů, případně nevytvářejí semeníky. Jedná se o kultivary vzpřímené, polopřevislé i převislé. Ve specializovaném zahradnictví dokážou zájemcům poradit vhodné kombinace kultivarů v jednom truhlíku, aby bujně rostoucí kultivar nerostl na úkor ostatních.

Tipy pro sesazení kultivarů

Jestliže vlastnosti kultivaru neznáme, použijeme do jednoho truhlíku více rostlin stejné odrůdy, nebo pěstujeme rostliny odděleně, každou v samostatném květináči a do truhlíku je pouze postavíme. Květináče můžeme případně ještě obsypat rašelinou.

Fuchsie Heri Candiru

Heri Candiru, vzpřímená bohatě kvetoucí odrůda s drobnějším listem

Zaštipování do konce dubna

U bujněji rostoucích kultivarů zaštipujeme výhony v jarních měsících. Tím zajistíme hustý obrost a bohatou násadu květů. Po přesazení fuchsie začnou intenzivně rašit. Nově výhony zkrátíme vždy za prvním nebo druhým párem listů a takto pokračujeme na každém novém výhonu zhruba do konce dubna. Pozdější zaštipování výrazně oddaluje kvetení. Toto platí pro všechny tvary fuchsií. Pro převislé kultivary však platí i to, že každé zkrácení nových výhonů se děje na úkor jejich délky.

Cameron Ryle

Vzpřímená odrůda Cameron Ryle mění při rozkvétání barvu

Většina fuchsií má ráda polostín

Některé nově vyšlechtěné kultivary vhodné na okna mají drobné listy, menší a odolné květy a při správné péči snášejí i více osluněná stanoviště. Většina fuchsií však nejlépe roste v polostínu.

Taddle je nejhezčí?

Taddle je nejhezčí? Jen jedna z tuctu tisíc…

Truhlíkové kultivary

Existuje více než 12 000 kultivarů fuchsií. V následujícím seznamu nabízím ty, které se osvědčily jako truhlíkové:

Vzpřímené fuchsie:

Aladna,  Alison Reynolds, Arc En Ciel, Baby Bright, Beacon Rosa, Berba’s Ingrid, Cardinal Farges, Dawn Fantasia, Delta’s Song, Dorothy Hanley, Finn, Frühling, Hidcote Beauty, Christa, Little Beauty, Lou Rinzema, Maike, Micky Goult, Mieke Meursing, Napoleon, Negrita, Olympia, Other Fellow, Pams People, Papillon, Pinkeltje, Preston Guild, Roesse Blacky, Roesse Mondy, Rohees Menkar, Rohees Rotaneu, Roodkapje, Rose Fantasia, Shanley, Summerdaffodil, Sunray, Supersport, Taddle, Tom Poes, Tom Tumb, Troika, Uncle Charley, Vivien Lee, Walz Freule, Wendy Harris, White Ann, Xaver, Ziegeld Of Hearts.

Polopřevislé a převislé fuchsie:

America, Barbara Evans, Belle De Spa, Benjamine, Bert’s Maryellow, Blowick, Boy Marc, Brookwood Joy, Burning Bush, Caledonia, Clair De Lune, Coxeen, Cross Check, Delicate Purple, Derby Imp, Fiedelius, Fiona, First Kiss, Harm Oet Riessen, Jack Acland, La Neige, Lady Patricia Mountbatten, Land Van Beveren, Lark, Laurie, Mayblossom, Murru’s Red Dragon, Orange Glow, Popsie Girl, President Stanley Wilson, Red Rover, Roesse Eslie, Roesse Femke, Rohees Merope, Sampan, Trailing King, Trailing Queen, Vanesa Jackson, Violetkoningin, Waltraud Strumper, Walz Epicurist, Wentworth, Wilson’s Pearls. Jde jen o zlomek ze široké nabídky vhodných kultivarů, většinou se jedná o rostliny odolné, které při použití vhodného substrátu, volbě správného stanoviště, při pravidelném hnojení a ochraně proti chorobám a škůdcům spolehlivě rostou a kvetou po celé léto.

Foto autor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *