Které luční byliny vybrat pro suché a slunné místo v zahradě

13. 12. 2021

Suché a slunné místo najdeme ve většině zahrad. Můžeme ho upravit do podoby květnaté louky. Stačí pro ni vybrat byliny, které se do takových podmínek hodí.

Druhově rozmanitá louka pěkně kvete. Během sezony ji sečeme jednou až třikrát, nejlépe po částech a postupně. Tím podpoříme jak průběžné kvetení, tak druhové složení flóry.

Oman srstnatý (Inula hirta)

Oman srstnatý

Na louce se dobře uplatní i druhy, kterým svědčí těsný kontakt s ostatními rostlinami. Mohou se o ně opřít, a investovat tak energii jinam než do stavby vlastního pevného stonku. Mezi takové atraktivní luční byliny patří například svízel syřišťový, zvonek rozkladitý, hrachor širolistý a luční a desítky dalších.

Praktické rady

  • Osivo kvetoucích lučních druhů si můžeme koupit jako hotovou směs. Nebo lze v přírodě sbírat semínka v průběhu roku.
  • Méně úspěšné bývá přisévání osiva do stávajícího trávníku; konkurence trav omezí vzejití.
  • Doporučit se nedá ani smísení běžného travního osiva s osivem květnatých druhů, protože trávy mají rychlejší start a vyšší konkurenceschopnost. Snaha ušetřit se prodraží.

Jak na výsev louky

Květnatou louku je nejlépe zakládat výsevem do předem připravené půdy. Tu ve většině případů stačí zorat nebo prokypřit rotavátorem a srovnat.

Není nutné používat herbicid, protože většina plevelných druhů je buď krátkověkých, nebo jsou postupně potlačeny sečením.

Na připravený pozemek lze vysévat osivo časně zjara nebo na podzim, kdy využijeme přirozené vláhy v půdě. Osivo je velikostně velmi rozmanité a běžně se vysévá kolem 2 g osiva na metr čtvereční.

Protože se jedná o malé množství osiva, je vhodné ho dobře promíchat třeba s pískem nebo pilinami a pozemek si rozdělit (stejně jako osivo) na několik částí, které postupně osejeme. Tím zajistíme rovnoměrné vysetí a díky písku i vidíme, kde je již oseto.

Vysévá se na povrch půdy, vhodné je pak hráběmi osivo mělce zapravit do půdy a následně povrch uválet.  Zálivku můžeme ponechat na přírodě.

Půdu při přípravě ani při údržbě rozhodně nehnojíme, podpořili bychom tím nárůst trav na úkor ostatních kvetoucích druhů.

Černohlávek velkokvětý (Prunella grandiflora)

Nápadně kvetoucí černohlávek velkokvětý je oblíbená trvalka a má i více zahradnických kultivarů

V prvním roce se vytváří zejména listové růžice rostlin a na ploše převažují plevele. Ty je vhodné posekat před dozráním a udržovat výšku nového, řídkého porostu 5–10 cm. Tak pomůžeme semenáčkům vytrvalých rostlin, aby potlačily plevele a zároveň byly částečně přistíněny. Povrch půdy nebude vysychat. První rok u nově zakládané louky není vzhledný, ale už v roce následujícím se můžeme těšit na první květy, nejčastěji jsou jimi kopretiny.

Nejčastější byliny

Uvedené druhy lze často nalézt na více zde uvedených stanovištích a je běžné, že stejný druh v přírodě současně nalézáme na okraji lesa, ve stepních lokalitách a na louce. Rozdělení je tedy spíše orientační a závisí na mnoha faktorech.

Příklady tuzemských bylin atraktivních vzhledem, v zahradnické praxi vyzkoušených a osvědčených:

Luční druhy

Velmi oblíbené jsou rozrazil ožankovitý, rozrazil klasnatý, kopretina bílá, šalvěj luční, zvonek klubkatý, metlice trsnatá a desítky dalších.

Rostliny pro suché zídky a chudá kamenitá místa

Rozchodníky (Sedum telephium, S. acre, S. sexangulare, S. album aj.), tařice skalní, pryšec chvojka, mateřídouška časná, strdivka sedmihradská, hvozdík kropenatý, hvozdík sivý, smolnička obecná, ožanka kalamandra, netřesk výběžkatý, jestřábník, česnek tuhý.

Pryšec mnohobarvý (Euphorbia epithymoides) a smolnička obecná (Lychnis viscaria).

Pryšec mnohobarvý a smolnička obecná

Stepní byliny

Hvězdnice chlumní, hvězdnice zlatovlásek, pryšec mnohobarvý, tužebník obecný, oman mečolistý, sasanka lesní, rozrazil rozprostřený, mateřídouška, len žlutý, divizny, snědek chocholičnatý, koniklece, hlaváček jarní, kosatec nízký, hvozdík kartouzek, hadinec červený.

Druhy pro slunné okraje lesa a křovin

Kakost krvavý, černohlávek velkokvětý, šalvěj přeslenitá, šalvěj hajní, zvonek broskvolistý, orlíček obecný, dobromysl obecná, sápa hlíznatá, lnice květel, volovec vrbolistý, bukvice lékařská, zvonek klubkatý, oman srstnatý, tolita lékařská, třemdava bílá, třezalka tečkovaná.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 5. 2024

Netkané textilie pomáhají i při ochraně proti škůdcům

V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x