Květinové záhony v zahradě jako prvky tvůrčích nápadů

23. 9. 2019

Květinové výsadby dodávají zahradě barvu, vůni a pestrost. Jsou současně místem, které může být výrazně proměnlivé v průběhu roku, ale posloužit i k potřebě proměnit vzhled zahrady.


Stromy a keře je dobré vysadit na svá trvalá stanoviště, aby tvořily kostru zahrady a mohly spokojeně růst. Plochy květinových výsadeb se naopak mohou stát prostorem, kde je možné experimentovat, získávat nové zkušenosti zahradnické i estetické.

Občas se setkáváme s názorem, že květiny v zahradě jsou zdrojem nepřetržité dřiny: „Já kytky nechci, moje babička byla nad záhonem ohnutá od rána do večera“. Nelze to vyloučit (i když babička tomu tak nejspíš chtěla, navíc se dětská představa o běhu času výrazně odlišuje od dospělé), není to však nutné. I květinové výsadby je možné založit jako trvalejší porost, kde budeme trvalky pouze v růstu usměrňovat a občas rozsazovat.

Založení trvalkových výsadeb může být dobrou variantou pro ty, kteří květy v zahradě vítají, ale bojí se pracnosti jejich udržování. Základem úspěchu je správná volba trvalek pro stanoviště, správný spon a dobře založený záhon. Dobře vybrané a vysazené rostliny se pak úspěšně na záhoně spojí a pro plevel a ohnutá záda nezbude moc prostoru.

Do běžného trvalkového záhonu pak zasahujeme ve chvíli (cca po 5 letech a více), kdy jsou trsy už příliš husté, rostliny vyjmeme (nejlépe rycími vidlemi), trsy rozdělíme a do půdy vylepšené např. kompostem je rozsadíme nebo přesadíme.

 

Jak květinový záhon osázet

V obou případech je ideální, pokud většině rostlin i po odkvětu zůstanou vzhledné listy.

  • Záhony je možné založit tak, že rostliny budou nakvétat postupně celou sezonu.
  • Další z možností je vytvořit několik záhonů, které se budou v kvetení střídat – záhon v určitou dobou rozkvete celý a stane se nejvýraznějším prvkem zahrady, aby ho následně vystřídal jiný záhon.

Předem je dobré zvážit i barevnost záhonu, i zde je velké množství možností:

  • od velmi pestrého, např. venkovského záhonu,
  • přes klidnější záhony s několika barvami
  • až po záhon s květy jedné barvy, například složený z bíle kvetoucích rostlin.

Rostliny ve skupinách i patrech

Přirozeně působí, pokud rostliny sesazujeme do větších skupin, které v záhoně opakujeme. Jedna z možností je vysázet z jednoho nebo několika málo druhů celým záhonem jakousi matrici z rostlin nižších a nenáročných, které půdu zakryj, čímž omezí výskyt plevelů a záhon pohledově spojí. Z této matrice pak budou vyrůstat vyšší rostliny, které budou v průběhu sezony nakvétat a záhon proměňovat.

Záhon jako dílo umělcovo

K zakládání záhonů je možné přistupovat i čistě výtvarně, kdy spíše než o přirozeně působící seskupení rostlin usilujeme o výrazný výtvarný efekt záhonu. Pracujeme pak se strukturou celých rostlin, dominantami, kontrasty v barvách a tvarech květů i listů apod., to je ovšem již spíše práce pro profesionála s dobrou představivostí a zkušeností .

Základem úspěchu bývá jasný záměr

Také u květinových záhonů platí, že budou nejlépe působit, pokud budou zapadat do konceptu zahrady. Měli bychom tedy i zde vědět, co chceme, aby bylo celkovým výsledkem, a tomu přizpůsobit styl záhonu i výběr rostlin, popř. barev.

Pro inspiraci několik záhonů z mnoha

Záhon na zahradě u staršího domku na malém českém městě. Majitelé s citem využili všeho, co místo nabízí – kulisy starých ovocných stromů a staré cihlové zdi. O zeď se opírá několik starých růží, záhon před nimi je sestaven ze směsi různobarevných trvalek i letniček, lehce prorůstající tráva na okraji záhonu, mu na kráse neubírá. Záhon tohoto typu je určen pro ty, kteří mají chuť do každoroční změny.

Květiny v zahradě

Efektně působící zahradní záhon s kulisou zdi a vzrostlé vegetace

Tzv. štěrkový záhon. Směsi rostlin působí divoce, plány výsadeb se neřídí běžnými pravidly (např. nižší rostliny ke kraji záhonů apod.). Záhony jsou určené především do veřejných problematických míst (např. okraje silnic), velmi efektní jsou i v kontrastu s moderní strohou architekturou v zahradách divočejšího vzhledu. Obliba těchto záhonů v současné době narůstá a je možné se s nimi setkat už i na místech, kde je jejich přínos sporný, jako jsou vesnické návsi a staré městské parky. Při nevhodném umístění (v místech, kde bychom přirozeně očekávali jiný druh záhonu, nebo v sousedství nedostatečně udržovaného trávníku apod.) mohou působit až jako zaplevelená plocha.

Divoce půspobící květinový záhon

Květinový záhon chráněný štěrkovým mulčem

Výsadba lesního typu na dalším snímku (vhodná pro přistíněná místa) vydrží na stanovišti léta a po spojení trsů v souvislý porost bude vyžadovat minimální péči. Navíc pokryje místa, kde by problematicky prosperoval trávník. Chladivý a uklidňující účinek záhonu je způsoben kromě umístění v polostínu i jednoduchostí výsadby (dva druhy rostlin) a využitím pouze studených barev (zelená a modrá).

Lesní typ výsadby

Výsadba lesního typu

Moderní zahrady dnes často využívají místo klasických trvalkových záhonů plochy osázené kombinací okrasných trav a trvalek. I zde je kouzlo především v jednoduchosti  a to jak efektu, tak údržby.

Okrasné trávy ve společnosti trvalek

Kombinace okrasných trav a trvalek

Klasikou, která prožívá svoje znovuzrození, jsou trvalková rabata. Způsob kombinování rostlin z nich může učinit záhony vhodné pro všechny typy zahrad. Výběrem rostlin můžeme dosáhnout vzdušného moderního vzhledu, babičkovského záhonku, elegantní sestavy k městskému domu apod.

Trvalkový záhon v klasickom provedení

Trvalková rabata

Trendem jsou květnaté louky. Do jisté míry souvisí s příklonem k přírodnímu vzhledu zahrad. Nejsou však žádnou novinkou v zahradní tvorbě, natož v krajině. Představují určitý přechod mezi kvetoucím záhonem a trávníkem. Jejich smysluplné využití např. ve venkovských, přírodních nebo moderních zahradách z nich může učinit atraktivní a na péči nenáročné plochy.

Luční výsadba

Rozkvetlá louka

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Zahrada bez kvetin, to si vubec nedokazi predstavit, jen posekany travnik. To neni zadna zahrada.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x