Amsonie: Nenáročné dlouhověké trvalky vyniknou na slunném místě
11. 11. 2020Mezi vytrvalými zahradními květinami je stále co objevovat. Může jít o zajímavé rostliny okrasné květem i listem, ale současně nepříliš rozšířené. Takovými jsou i amsonie.
V přírodě okolo nás se vyskytuje mnoho nádherných květin. Jedná se o druhy plané, nešlechtěné. Přesto, nebo právě proto mají tyto rostliny řadu příznivců.
Divoké rostliny se oproti zahradním druhům a kultivarům vyznačují určitou jednoduchostí a lehkostí. Postrádají většinou ony velké a těžké květy v bohatých květenstvích, nicméně často také dokážou překvapit svou krásou.
Většinou nemají kompaktní polokulovitý tvar ani vyhledávaný zakrslý růst. Jsou takové, aby co nejlépe přežily na místě, kde se soupeří o vodu, světlo a živiny. Tyto rostliny jsou krásné svou přirozeností.
Původní, odborně řečeno autochtonní, rostlina je druh, který se vyskytuje přirozeně, nebo sem doputoval v průběhu času samovolně, bez přispění člověka. Označení domácí druh je volnější pojem spíše zahradnický, avšak hojně používaný a většinou označuje druhy z daného regionu. V Česku můžeme výskyt většiny takových rostlin považovat za středoevropský
Přitom jde o množství atraktivních druhů z nejrůznějších prostředí – od extrémně suchých, slunných kamenných spár přes stinné porosty lesů až k mokřadním a vodním společenstvům. Při toulkách krajinou lze najít množství inspirace, ale také nápovědy.
Můžeme například zjistit, že koniklec (Pulsatilla) a kopytník (Asarum) nejsou vhodnou kombinací pro společné místo; v přírodě se ani nedají vedle sebe nalézt.
Na druhou stranu objevíme i skutečnosti, že řada rostlin snese velmi různorodé podmínky a dovoluje nevšední a zajímavé kombinace. Na jednom místě pak vedle sebe poroste hlaváček jarní (Adonis vernalis) z extrémně suchých stepních lokalit a rozrazil dlouholistý (Veronica longifolia) či kyprej vrbice (Lythrum salicaria) původně z vlhkých luk a okrajů vody.
Kdysi měly pestrá společenstva rostlin a živočichů svou domovinu velmi rozmanitou. Běžné byly vypásané okraje cest, meze, remízky, mokřiny, drobné vodní plochy, hromady kamení na okraji polí, kamenné zídky a další místa. Vytvářely prostor pro obrovskou rozmanitost druhů rostlin i živočichů. Právě tento ztracený ráj můžeme rostlinám nabídnout na zahradě.
Mnohé domácí rostliny jsou také léčivými rostlinami, a pokud je máme na zahradě, ušetříme si hledání.
Samozřejmě se dají tyto rostliny použít také jako řezané a mnohé z nich nás překvapí svou výdrží ve váze. Obyčejné, jednoduché kvítky jsou také zajímavým kontrastem k zahradním, velko- a plnokvětým odrůdám. Vyplatí se na zahradě kombinovat domácí a nedomácí – šlechtěné – rostliny.
Plané rostliny se dají využít ve většině míst na zahradě. Tím, že si na zahrádku vysadíme plané rostliny, se nám často také otevřou oči a při toulkách přírodou si jich začneme všímat mnohem více, než doposud. Kdo si na zahradě chce vytvořit květnatou louku, nejspíš si koupí druhově bohaté osivo a podle návodu si louku založí.
Ale stejně tak můžeme rostliny vysazovat do promyšlené kompozice. Navíc domácí trvalky budou vypadat poměrně dobře i při omezené péči. Divoké nešlechtěné rostliny nejsou zhýčkané..
Používání divokých, planých rostlin má určitá specifika, na která přijdeme poměrně záhy. Například rostliny chrpy luční (Centaurea jacea) a chrpy čekánku (Centaurea scabiosa) jsou v přírodě často na suchých, travnatých okrajích luk a lesů, jsou relativně nízké a nápadně kvetou.
Po vysazení do záhonu, kde není taková konkurence okolních rostlin (zejména zapojeného trávníku) a jedná se o standardní půdu v zahradě, však vyrostou obě chrpy přes 120 cm a budou se vyvracet a vytvářet stovky velmi dobře klíčivých semen.
Podobně divoce se chová mnoho dalších rostlin, jako je kozlík lékařský (Valeriana officinalis), kyprej vrbice (Lythrum salicaria), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) a další. Je to dáno jejich životní strategií a přizpůsobením na využití všech dostupných míst pro přežití v jinak poměrně drsném konkurenčním prostředí.
Podobná překvapení nás čekají u řady trvalek ze suchých a chudých stanovišť jako jsou jestřábníky (Hieracium pilosella, H. aurantiacum), pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias), lnice květel (Linaria vulgaris) a mnoha dalších, které se mohou na novém záhonu extrémně rychle rozšířit zejména díky podzemním výběžkům.
Některé plané domácí druhy naopak překvapí svou okrasnou hodnotou, která díky malé konkurenci okolí ukáže v plné kráse. Velice atraktivní a bez tendence ovládnout okolní plochy tak je např. koniklec (Pulsatilla), šalvěj (Salvia nemorosa, S. pratensis), len žlutý (Linum flavum), rozrazil klasnatý (Veronica spicata), jaterník trojlaločný (Hepatica nobilis) a další. Používání těchto planých rostlin nám přinese mnoho nových zkušeností.
Samozřejmě je možné sehnat i kultivary domácích rostlin, které mají kompaktní stavbu jako například s omanem mečolistým (Inula ensifolia Compacta), dobromyslí (Origanum vulgare Compactum) a dalšími.
U mnoha druhů trvalek, zejména modře kvetoucích, naleznete i v přírodě exempláře s různou škálou barev od bílé, přes růžovou až k mnoha odstínům modré a fialové. Některé zahradní odrůdy jsou tak vlastně plané rostliny a kultivary jsou pouze výběry určitých zajímavostí, jako je barva květu, tvar listu, výška či celkový vzhled.
Záleží na vkusu a možnostech každého, zda preferuje divokost se vším všudy, nebo chce jít trochu jiným směrem. Hmyz, který je na určité druhy vázaný, tyto lidské detaily většinou neřeší a ocení planou rostlinu stejně jako kultivar.
Jistěže nebudeme rostliny z volné krajiny vyrývat, a ohrožovat tak jejich populaci na daném místě. Většina našich druhů planých rostlin klíčí poměrně spolehlivě, a tak sběr menšího množství osiva ze zralých rostlin a vypěstování danou populaci nijak neohrozí.
Můžeme rovněž zapátrat po zahradnictví, které se specializuje na domácích plané rostliny a jejich osiva. Minimálně jedno takové existuje.
Foto autor
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.