Domů » Zahrada » Zelenina a byliny » Kořeninové rostliny » Letní voničky z bylinek a fantazie
Letní voničky z bylinek a fantazie
15. 6. 2019
Léčivé rostliny a kořeninové bylinky zpříjemní a provoní letní dny. Stávají se stále modernějšími a nepostradatelnými v kuchyni. Vyniknou také v aranžmá vonných květin.
Doporučuji vysazovat léčivky a kořeninové bylinky co nejblíže u domu, aby byly stále při ruce. Komu by se při vaření chtělo odbíhat na druhý konec zahrady. Hodí se kuchyňské parapety, verandy, ke vchodovým dveřím, na zápraží. Rostliny navíc provoní okolí domu, některé druhy třeba i odpudí mouchy.

Vonička jako pozornost
Můžete si také uvázat malé bylinkové voničky a dekorovat jimi byt nebo letní terasu, za pozvání na letní večeři nebo grilování můžete hostitelce věnovat kytičku čerstvých bylinek.
Inspirativní tipy nejen pro voničky

Listy šalvěje s květy kontryhele, levandule a lučních kopretin
Listy šalvěje, jemné květy kontryhele a levandule jsou oživeny několika květy lučních kopretin.

Lístky máty s kontryhelem a květy rozrazilu
Svěží lístky máty v kombinaci s kontryhelem jsou svázány s bílými květy zahradního rozrazilu (Veronica longifolia).

Maliny, ostružiny a plody muchovníku
Kytička s letními plody žlutých malin, ostružin a muchovníku (Amelanchier lamarckii).

Rosička s jetelem a heřmánkem
Z louky můžete domů přinést svazeček rosičky (květenství kontryhele) spolu s jetelem a heřmánkem.

Truhlík s bylinkami
Bohatý truhlík s bylinkami – velkolistou šalvějí, tymiánem, mátou, panašovanou dobromyslí, rozmarýnem, svatolinou (Santolina rosmarinifolia) a meduňkou.

Dekorativní nádoba pojme i jednotlivé květináče s bylinkami
Do velkého květináče polepeného klacíky lze zasadit bylinky nebo vložit květináče s bylinkami. Uprostřed stromek zapěstovaný z levandule.
Foto autorka
Zdroj Zahrádkář 6/2013
Zajímá toto téma vaše přátele? Dejte jim vědět!
Související články
aranžmá
eustoma
floristika
kytice
Eustoma čili jícnovka potěší ve váze na stole i ve svatební kytici
8. 3. 2015
Květy původního druhu Eustoma russellianum mají purpurovou až modrofialovou barvu. Od konce osmdesátých let 20. století se šlechtitelům daří rozšiřovat paletu odstínů. Výjimkou nejsou ani plné a dvoubarevné květy. Šlechtěním vznikly i odrůdy s nízkým vzrůstem, vhodné pro pěstování v květináčích. Nejčastěji se však jícnovky užívají jako řezané květiny
Eustoma pro léto i romantické duše
Většina odrůd je k dostání od konce března do konce září. Květy vyniknou jak jednodruhových vazbách, tak v aranžmá s jinými květinami. Svěží letní dojem vnese eustoma do interiéru v podobě kytice bílých či smetanových květin, doplněných několika úzkými zelenými listy, v jednoduché široké váze. K slavnostnějším účelům lze vytvořit působivou kulatou vazbu, tzv. biedermeier, pro kterou jsou vhodnější plné květy. Romantický dojem takové kytice umocní aranžmá tón v tónu.

Jícnovky ve váze pro letní pohodu
Nápaditá aranžmá ocení přátelé i rodina
Eustomy lze aranžovat i méně tradičně. Velmi hezky působí jednotlivé květiny nebo dvojice v malých mističkách s vodou. Díky nim bude u jídelního stolu hned příjemněji. Stejně tak se budou vyjímat jícnovky v malých vázičkách a působit dojmem právě natrhaného lučního kvítí. Propůjčí bytu bezstarostnou prázdninovou atmosféru.

Eustoma jako stvořená pro svatební kytici
Křehkou eustomu lze využít i jako doplněk svatebních šatů nebo ve svatební kytici. Nazelenalá odrůda Mariachi Green vynikne v kombinaci s bílými růžemi. Jícnovky ve váze vydrží v pěkné kondici déle než týden. Prospívá jim pravidelná výměna vody, případně přídavek výživy a místo bez slunečních paprsků.
Zdroj a fotografie HKK
číst více