Léčivé rostliny a kořeninové bylinky zpříjemní a provoní letní dny. Stávají se stále modernějšími a nepostradatelnými v kuchyni. Vyniknou také v aranžmá vonných květin.
Doporučuji vysazovat léčivky a kořeninové bylinky co nejblíže u domu, aby byly stále při ruce. Komu by se při vaření chtělo odbíhat na druhý konec zahrady. Hodí se kuchyňské parapety, verandy, ke vchodovým dveřím, na zápraží. Rostliny navíc provoní okolí domu, některé druhy třeba i odpudí mouchy.
Můžete si také uvázat malé bylinkové voničky a dekorovat jimi byt nebo letní terasu, za pozvání na letní večeři nebo grilování můžete hostitelce věnovat kytičku čerstvých bylinek.
Listy šalvěje, jemné květy kontryhele a levandule jsou oživeny několika květy lučních kopretin.
Svěží lístky máty v kombinaci s kontryhelem jsou svázány s bílými květy zahradního rozrazilu (Veronica longifolia).
Kytička s letními plody žlutých malin, ostružin a muchovníku (Amelanchier lamarckii).
Z louky můžete domů přinést svazeček rosičky (květenství kontryhele) spolu s jetelem a heřmánkem.
Bohatý truhlík s bylinkami – velkolistou šalvějí, tymiánem, mátou, panašovanou dobromyslí, rozmarýnem, svatolinou (Santolina rosmarinifolia) a meduňkou.
Do velkého květináče polepeného klacíky lze zasadit bylinky nebo vložit květináče s bylinkami. Uprostřed stromek zapěstovaný z levandule.
Foto autorka
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.