Květinová louka v zahradě, jak ji založit a kosit

23. 1. 2020

Luční porosty s barevnou směsicí rostlin a hemžící se nejrůznějším hmyzem a dalšími živočichy patří do české krajiny. Tak pestrou a života plnou lze mít i zahrádku.

Louky se řadí mezi druhově nejbohatší živá společenstva v rámci celé Evropy. Na metru čtverečním mohou žít až desítky druhů. Běžně pěstované trávníky naopak vytvářejí životní podmínky jen pro několik druhů.

Luční kvítí

Barevnost, která ozdobí zahradu přirozenou krásou

Květinové louky či jen malé loučky mají díky bohatšímu zastoupení rostlin řadu výhod oproti nakrátko střiženému trávníku.

  • Zatímco trávník musíme pravidelně zavlažovat, hnojit, jednou za čas provzdušnit a odstranit starou travní plsť, květnatá louka tyto pracovní postupy nevyžaduje.
  • Naopak hnojení se nedoporučuje, jelikož snižuje druhovou pestrost.
  • Menší frekvenci sečení – stačí louku pokosit jen dvakrát či třikrát do roka.
  • Směs kvetoucích rostlin navíc poskytuje dostatek potravy pro různé opylovače a vhodné podmínky pro další, často užitečné živočichy.
  • Vyšší porost rostlin na louce celkově lépe zadržuje vodu a zlepšuje tak mikroklimatické podmínky na pozemku.
  • Také relaxace v lehátku uprostřed rozkvetlých rostlin a bzučícího hmyzu má rázem jiné účinky.

Nevýhodou může být vyšší výskyt alergenních pylů.

Kopretinov louka vedle krátce střiženého trávníku

Rozhraní krátce střiženého trávníku a květinové louky má v prostorné zahradě své kouzlo

Nakrátko střižený trávník má na mnoha místech zahrady své opodstatnění. Zvláště tam, kde se často pohybujeme (okolí domu, zatravněné cesty, okolí bazénu apod.). Ovšem méně vytížená místa zahrady mohou výborně posloužit k založení květinové louky, loučky) či přírodního trávníku. Nabízí se zejména místa blízko plotů a pod stromy.

Tři cesty k založení květinové louky

1. Osivem z obchodu

Mnoho výrobců běžných směsí travních osiv má v současnosti ve své nabídce i směsi semen pro květnatou louku. Lze pořídit směsi vhodné do nejrůznějších podmínek (vlhko, sucho, stín apod.) či s různou skladbou rostlin (kopretinová louka apod.).

  • Směs se vysévá na půdu připravenou tak, jako bychom seli běžný trávník, tedy zrytou a následně uhrabanou, zbavenou pokud možno všech zbytků rostlin. Přírodní zahradník se samozřejmě vyhne herbicidům. Na větších plochách je vhodné pro usnadnění práce využít rotavátor.
Kvetoucí louka sadu sluší

Kvetoucí louka by v sadu chyběla i jako lákadlo pro opylovače

2. Mulčem ze sena

Směs semen si můžeme obstarat i jinak. Jedna z metod je rozprostřít seno z louky nejlépe z blízkého okolí.

  • Seno rozprostíráme jako mulč na předem připravenou půdu. Seno pro mulč by mělo být sklizené v různých termínech (některá semena dozrávají později).

Úspěšnost nemusí být stejná jako při použití prodávaných osiv, přitom však postupujeme ryze přírodní cestou.

3. Samosběrem osiva

Další možností je samosběr semen na louce (pouze semen; rostliny nevyrýváme). Metoda je zvlášť vhodná, pokud nechceme rušit již rostoucí trávník.

  • Na podzim na některých místech vytvoříme ostrůvky bez drnu a vysejeme zde posbíraná semena. Trávník přestaneme hnojit a postupně snižujeme frekvenci sečení.

Při této metodě je vznik květnaté louky poměrně pomalý a také nebudeme mít tak pestré zastoupení druhů. Metoda je to však téměř bezpracná.

Krása jarních cibulovin na louce

Jarní cibuloviny mohou vytvořit první barevnost louky

Frekvence sečení závisí na typu louky a úživnosti půdy

Luční porosty nejsou příliš tolerantní vůči sešlapu, proto je lepší vysekávat častěji cestičky či plochy pro relaxaci a hry, než tyto aktivity provádět ve vzrostlém porostu.

Zpravidla sečeme dvakrát do roka, v oblastech s chudší půdou postačí jen jednou, naopak na úživných půdách je potřeba více sečí.

Nikdy bychom neměli pokosit vše najednou, mnoho živočichů by tak přišlo o potravu.

Po sečení veškerou posečenou biomasu odstraníme. Kdybychom ji ponechali na pozemku, hrozí zbytečné obohacování půdy dusíkem, což má za následek zmenšení druhové pestrosti louky. Pokud máme nebo někdo v okolí nějaká hospodářská zvířata, můžeme nasušit seno a následně ho využít jako krmivo. Může se hodit i jako podestýlka pro slepice. Při nejhorším biomasu zkompostujeme.

Přírodní trávník s květy

Kvetoucí rostliny v přírodním trávníku

Přírodní trávník

Je pravda, že mnoho majitelů zahrad se zájmem o přírodní zahradničení nenajde místo, kde květinovou louku založit. Ovšem i na malém a intenzivně využívaném trávníku můžeme dát rostlinám více volnosti. Například alespoň částečnou tolerancí chudobek sedmikrásek, pampelišek lékařských, černohlávku nebo jetelů.

Mnoho z těchto plevelů poskytuje potravu čmelákům a včelám. Kromě toho za předpokladu, že nepoužíváme herbicidy a umělá hnojiva, můžeme plevele dávat do salátů nebo na chleba. Počítat bychom měli ovšem s tím, že chůze naboso mezi květy lákající včelky má své přirozené riziko.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 11. 2024

Podzimní zahrada v barvách listů, plodů i posledních květů

Zahrada se připravuje k zimnímu odpočinku. Okrasné stromy a keře vystřídaly všechny odstíny podzimních barev, které se k radosti našich očí tu a tam vykoupaly v odlivu slunečních paprsků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x