Zkuste, co umí: šalvěj, fenykl, šanta a jiné druhy Středozemí

6. 6. 2021

Tuzemské zahrady zdobí mnohé rostliny původem ze Středozemí. Zejména ty léčivé a užitkové se v našich zeměpisných šířkách objevovaly již ve středověku.

K takovým nepůvodním patří již po staletí například šalvěj lékařská (Salvia officinalis), jablečník obecný (Marrubium vulgare), pelyněk brotan (Artemisia abrotanum), pelyněk pravý (Artemisia absinthium), šanta kočičí (Nepeta cataria), fenykl (Foeniculum) aj. Později se přidal tymián, meduňka, levandule, saturejka a mnohé další.

Liliochvostec a šalvěj muškátová

Liliochvostec a šalvěj muškátová patří v době květu k velmi výrazným prvkům středozemních výsadeb

Vedle aromatických a léčivých vlastností patří k výhodám druhů ze Středozemí i to, že se většinou dokážou dobře vyrovnat s výraznějšími výkyvy počasí.

Významná je zejména jejich vyšší odolnost vůči suchu během vegetačního období. Rostliny jsou k tomu přizpůsobeny. Jde třeba o hustý pokryv listů chlupy (má je například čistec vlnatý), hluboké kůlové kořeny (lékořice lysá, asfodelky), o hustou síť svazčitých kořenů (některé trávy), tuhé listy (např. Acantholimon), pokryv listů voskovou vrstvou (routa).

Tymián se přesévá a tvoří trvalý porost

Bohatý porost kvetoucího tymiánu. Rostliny se udržují samovýsevem.

Mají rovněž schopnost lépe čerpat vodu z půdy. Bez větších problémů tedy dokážou přečkat i horká léta s relativním nedostatkem srážek. Tato vlastnost z nich činí perspektivní zahradní rostliny.

Jejich použití nelze samozřejmě zcela zobecnit, řada druhů ze Středozemí není v tuzemských podmínkách zimovzdorná. Na druhou stranu sortiment zimovzdorných druhů je poměrně bohatý a umožňuje vytvořit zajímavé květinové výsadby, atraktivní nejen coby okrasné, ale také i jako užitkové. Mnoho druhů patří mezi oblíbená koření a léčivky.

Není třeba zalévat

Jednou z hlavních výhod druhů ze Středozemí je schopnost zvládat relativní nedostatek vláhy během vegetace. Při vhodně řešené výsadbě je tak možné docílit toho, že téměř není třeba během léta zavlažovat záhony tvořené převážně středozemními druhy či v kombinaci s jinými suchovzdornými rostlinami z jiných oblastí, například ze stepí Evropy či Asie.

Středozemní byliny ve výsadbě, která se vůbec nezalévá

Výsadba se šalvějí lékařskou, levandulí, santolínou a dalšími středozemními bylinami. Plocha se vůbec nezalévá.

Tento efekt ještě násobí použití vhodného minerální mulče – štěrku či kamenné suti. Ten chrání půdu před nadměrným výparem a poskytuje rostlinám vhodné prostředí pro život a také pro rozrůstání se či přesevy do okolí.

  • Naopak zcela nevhodné je použít různých protiplevelných textilií pro tyto varianty výsadeb. Textilie brání rozrůstání rostlin a rovněž omezuje jejich samovolný přesev, který hraje v dlouhodobé udržitelnosti některých druhů (např. tymián), velmi důležitou roli.

Celoroční okrasa ze Středozemí

Dalším efektem, který mnohé středozemní rostliny nabízejí, je jejich téměř celoroční okrasná hodnota. To se týká zejména stálezelených, resp. neopadavých druhů jako je šalvěj lékařská, santolina, levandule aj. Barevný efekt pak umocňují i četné pestrolisté odrůdy, především šalvěje lékařské. I přes zimní období tak výsadby mohou vypadat zajímavě a nejsou prázdné jako např. záhony klasických trvalek, které se během zimy sestřihávají.

Okrasný efekt výsadeb z mediteránních rostlin lze umocnit použitím celé řady časně na jaře kvetoucích druhů cibulovin. Vhodné jsou zejména takové, které se samy přesévají a u kterých není nutné po konci vegetace vyjmout z půdy cibule či hlízy.

Ani pro cibuloviny a hlíznaté rostliny není letní přísušek problém, spíše naopak, cibuloviny lépe kvetou, právě když prodělají výraznější sušší období v létě.

Příkladem mohou být talovíny (Eranthis), ladoňky (Scilla), ladoničky (Chionodoxa), sasanky (Anemone blanda, Anemone solida), cibulnaté kosatce (Iris reticulata), skalkové tulipány (Tulipa tarda, T. linifolia, T. bakeri, T. batalinii a mnohé jiné), šafrány (déle vytrvávají především drobnokvěté odrůdy a tzv. botanické druhy), narcisy (Narcissus) aj.

Levandule a divizny

Svah s levandulí lékařskou a přesévajícími se diviznami v Botanické zahradě v Praze Troji

Bezproblémové přezimování

Co se týká samotného sortimentu středozemních rostlin, které jsou schopny v našem klimatu dlouhodobě celoročně fungovat ve venkovních výsadbách, tvoří ho především mnohé odrůdy levandule lékařské (Lavandula angustifolia), šalvěje lékařské (Salvia officinalis), některé santoliny (Santolina), saturejky (Satureja), ožanky (Teucrium), mateřídoušky a tymiány (Thymus), routa (Ruta), dobromysl (Origanum) a další.

Jejich výsadby vypadají obvykle nejlépe v přírodně blízkém pojetí, tedy jako kombinovaná výsadba více druhů v menších skupinkách. K doplnění se například hodí:

  • zmíněné cibuloviny,
  • krátkověké, ale snadno se přesévající rostliny, jako je třeba šalvěj muškátová (Salvia sclarea),
  • snadno se přesévající letničky jako jsou máky (Papaver comutatum či P. rhoeas),
  • černuchy (Nigella).
  • Velmi hezky rovněž vypadají nízké oddenkaté kosatce (Iris barbata nana), koniklece (Pulsatilla), třemdavy (Dictamnus), šanty (Nepeta racemosa) a mnohé další druhy.
  • Pro podzimní efekt je možné doplnit ocúny (Colchicum), podzimní hvězdnice (Aster amellus, A. linosyris), vysoké rozchodníky (Sedum spectabile), bramboříky (Cyclamen hederifolium, C. purpurascens) a jiné.
Mavuň červená (Centranthus ruber)

Mavuň červená (Centranthus ruber) je efektním druhem ve výsadbách rostlin ze Středozemí. Zimuje dobře v teplejších oblastech Česka.

Podmínky pro pěstování zimovzdorných rostlin na domácích zahradách lze shrnout do několika základních bodů:

Rostlinám vyhovuje plné slunce. Pouze některé druhy lze pěstovat v polostínu.

  • Ideální je záhřevná, propustná, spíše lehčí půda. Prospěje jí příměs hrubšího písku či štěrku, ale není podmínkou.

Vhodný je povrchový mulč výsadeb štěrkem nebo kamennou sutí. Usnadňuje dlouhodobější fungování porostu.

  • Částečný sestřih u polokeřů typu levandule nebo šalvěje lze realizovat po odkvětu nebo později na jaře, tedy zhruba v druhé polovině března, na počátku rašení. Sestřih by neměl jít do starého dřeva.
Rostliny ze Středozemí

Výsadba středozemních rostlin, v popředí cist (Cistus) Ann Baker, snímek z Botanické zahrady v Praze Troji

Ideální jsou kombinované výsadby cibulovin, trvalek a polokeřů – docílení zapojeného porostu a jeho dlouhodobé udržení v esteticky přijatelném stavu.

  • Obvykle není potřeba závlaha během vegetace, zavlažujeme pouze po výsadbě.

Zdroj: Autor je kurátorem trvalek a okrasných trav v Botanické zahradě v Praze Troji

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 9. 2024

Za příznivého počasí lze v září venku vysít odolné letničky

Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x