
Kalendář kvetoucích trvalek pro slunná místa bez dostatku vláhy
19. 10. 2022Výběrem trvalek podle nároků na vláhu a slunce můžeme reagovat na změnu klimatu. Druhy vybereme tak, aby trvalky kvetly celou sezonu.
Díky úspěšnému šlechtění jsou třapatkovky nabízeny ve značně odlišných květenstvích a pastelových barvách, o kterých se nám dříve ani nesnilo.
Odrůdový sortiment třapatkovek (Echinacea) prošel za poslední dvě dekády mimořádným rozvojem. Díky tomu je v současnosti nabízeno několik desítek velmi zajímavých a netradičních kultivarů.
Přelomem ve šlechtění se stal rok 2003, kdy byla na trh uvedena první odrůda s čistě oranžovými jazykovitými plátky. Šlo o kultivar Art´s Pride, který byl získán v botanické zahradě v Chicagu v USA.
Razzmatazz je kultivar třapatkovky nachové (Purpurea) je příkladem velmi efektní plnokvěté odrůdy, která stála i na počátku dalšího šlechtění. Coby semenáč byl nalezen v roce 1997 a na trh se dostal v roce 2003.
Dnes už se ale v nabídkách trvalkových školek téměř nevyskytuje a stal se spíše sběratelskou záležitostí. Důvod je prostý. Byl překonán mnoha dalšími odrůdami s ještě výraznějšími barvami nejen v oranžových, ale také v jasně žlutých, malinově červených, svítivě purpurových a mnoha dalších odstínech barev.
Nemění se ale jen barva květů. Značných změn doznal i tvar květenství třapatkovek. Z původního jednoduchého, typicky hvězdicovitého květenství, vznikly kultivary plnokvěté, poloplné, pompónkovité aj.
V současnosti je již v nabídce několik desítek poloplných či plnokvětých kultivarů v odstínech barev růžové, nachové, mangové, červené, oranžové či žluté. K příkladům vegetativně, převážně in vitro, množených odrůd patří např.:
a řada dalších.
Jednoduše kvetoucí i plnokvěté odrůdy se díky své atraktivitě velmi rychle zabydlely na trvalkovém trhu a staly se oblíbené i mezi zahrádkářskou veřejností. Určité úskalí celé řady nově vyšlechtěných odrůd je v jejich problematické vitalitě a vytrvalosti. Mnohé kultivary lze spíše označit za rostliny krátkověké, které po výsadbě přežívají 3–4 roky, pouze výjimečně déle.
Další nevýhodou řady odrůdových novinek je i to, že se v domácích podmínkách poměrně špatně množí, a to především takové odrůdy, které mají spíše kůlovitý typ kořene a tvoří málo vegetačních vrcholů. Pro množitelské firmy je to samozřejmě výhoda, a to i z toho důvodu, že se ve valné většině jedná o patentově chráněné odrůdy, které se množit nesmí.
Optimální stanoviště pro pěstování nového sortimentu třapatkovek je místo na plném slunci a propustná, spíše sušší půda. Vůbec nevadí vyšší podíl hrubšího písku či štěrku. Vhodný je rovněž záhon mulčovaný vrstvou štěrku.
Vlhké zimní měsíce naopak třapatkovkám nesvědčí. Mnohé kultivary vysazené v těžší půdě pak snadněji vyhnívají.
Jedná se o odrůdu poněkud zvláštní v tom, že není barevně uniformní, ale nabízí několik velmi výrazných barevných typů: šarlatově červený, jasně oranžový, růžově červený, purpurově červený, lososový, jasně žlutý, krémově žlutý.
Podstatnou odlišností od jiných odrůd je, že jde o rostliny:
Cena mladých rostlin je tedy obvykle nižší než u in vitro množených, jednoduše kvetoucích barevných odrůd. I přesto, že se ani v tomto případě nejedná o nijak dlouhověký kultivar, je vitalita a vytrvalost mnohých jedinců podstatně lepší. Rostliny se navíc dokážou na vhodných místech samy přesévat a i v porostu semenáčů výrazné, pastelové odstíny barev zůstávají.
Šlechtění třapatkovek samozřejmě zdaleka nekončí a jistě lze očekávat stálý příliv nových kultivarů. Dobrou zprávou je, že někteří šlechtitelé nevěnují pozornost pouze atraktivní barvě či tvaru květenství, ale ověřují rovněž i jejich vytrvalost ve výsadbách.
Jeden z cílů současného šlechtění je směrován k získání kompaktních, bohatě větvených kultivarů s větším množstvím květenství na jedné rostlině, které se často pěstují i jako nádobové rostliny.
Zdroj: Autor je kurátorem sbírek trvalek
a okrasných rostlin v Botanické zahradě v Praze Troji.
Foto autor a Shutterstock
Klíčící rostliny potřebují optimální podmínky, aby se zdárně vyvíjely. Připomeňme, že jde hlavně o substrát bez patogenů, dostatek světla, odpovídající teplotu a po vzejití rovněž o vzdušnost prostředí.