
Které luční a pobřežní byliny vybrat do vlhké zahradní půdy
17. 12. 2021Vhodné byliny dokážou dát zahradnímu zákoutí punc půvabného přírodního společenstva. Jde to i ve slunné zahradě v místě s nadbytkem vody v půdě.
Většina z nás je zvyklá vnímat květinový záhon očima. Při výběru trvalek však můžeme usilovat o to, aby svými vlastnostmi zaujaly další lidský smysl – čich.
Projděte si tipy na to, jak prožitky z okrasných trvalkových záhonů znásobit voňavou vrstvou poznání.
Při vnímání barev hrají důležitou roli nejen květy, ale i listy, lodyhy, stébla či plody. Nelze zapomenout ani na výraznou proměnlivost barevného schématu na záhonech v průběhu roku – od rašení přes plnou dospělost až po podzimní stárnutí a zimní odstíny.
Zajímavé však je, pokud se okem soustředíme na jiné aspekty, než je mnohdy dominantní barva. Někdy stačí přijít na záhon v měsíční noci či jen přivřít oči nebo fotku záhonu dát do režimu odstínů šedi.
Atraktivní pohyb však při mírnějším větru zvládá i mnoho rostlin. Čím jemnější textura rostliny, tím snadněji se ve větru pohybuje. Velmi snadno tak i při mírném vánku zaznamenáme jemně ochmýřené kavyly, len, chrastavec, podzimní sasanky a na podzim většinu vyšších okrasných trav. Další pohyb pak představují poletující ochmýřená semínka trvalek.
Příklady trvalek, které se snadno pohybují i při jemném větru: kavyl (Stipa), chrastavec (Knautia), hlaváč (Scabiosa) len (Linum perenne), metlice (Deschampsia), gaura (Gaura lindheimerii), podzimní sasanky (Anemone japonica, A. hupehensis), žluťucha Delavayova (Thalictrum delavayi, T. teniufolia), třeslice (Briza media), bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea), strdivka (Melica) aj.
Struktura vertikální: Eremurus, šuškarda (Liatris), strnule rostoucí trávy (Calamagrostis x acutiflora, Panicum virgatum Strictum, Heavy Metal aj.), Kniphofia, divizna (Verbascum), rozrazilovec (Veronicastrum), kyprej (Lythrum) aj.
Textura velmi hrubá: velkolisté bohyšky (Hosta), Lysichiton, devětsil japonský (Petasites japonicus), bergenie (Bergenia), rodgersie (Rodgersia), Astilboides tabularis, reveň (Rheum) aj.
Textura velmi jemná: šater (Gypsophilla), chřest (Asparagus), pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), amsonie (Amsonia hubrichtii), pelyněk (Artemisia schmidtiana, A. pontica), přeslička (Equisetum), pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia), žluťucha Delavayova (Thalictrum delavayi) a většina okrasných travin.
V zahradě je čich po zraku druhým nejčastěji vědomě používaným smyslem. Vůně nebo zápach může rozhodnout o koupi rostliny, stejně tak jako o zpomalení nebo zrychlení chůze kolem květinové partie.
Rozhodnutí, co nám ještě voní a co už ne, je silně individuální a záleží na mnoha okolnostech, které můžeme ovlivnit pouze z části. Příjemná vůně může být pro někoho spojena s nepříjemným zážitkem, což ve výsledku může vést k odmítavému vjemu.
Podstatná je koncentrace vůně, která je určena zejména množstvím (většinou kvetoucích) voňavých rostlin. Stejně důležitá je i teplota vzduchu, jeho proudění, denní či roční doba a další faktory.
S vůní si každý zahradník vybaví nejprve květy. To je jistě pravda, nicméně je spousta trvalek, kterým voní celá nadzemní lodyha i listy. Dobrým příkladem je například většina zástupců čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) či rod česnek (Allium). Ty obzvláště vonné druhy tak mnohdy získaly latinský přídomek odoratus nebo alespoň české vonná/ý do svého jména.
Aromatické rostliny je vhodné umisťovat do okolí laviček či posezení, kde se může vůně koncentrovat a příjemně prosytit prostor.
Výrazně vonné květem: konvalinka (Convallaria majalis), večernice vonná (Hesperis matronalis), pivoňka (Paeonia lactiflora), některé bohyšky (Hosta Sweet Innocence, Fragrant Queen, So Sweett aj.), violka (Viola odorata), lilie (Lilium), narcis (Narcissus poeticus), plamenka latnatá (Phlox paniculata), kozlík lékařský (Valleriana officinalis) aj.
Výrazně vonné listem: šalvěj lékařská (Salvia officinalis), levandule (Lavandula), šanta (Nepeta), máta (Mentha), dobromysl (Origanum), mateřídouška (Thymus), Agastache, Pycnanthemum, fenykl (Foeniculum), yzop (Hyssopus), routa (Ruta graveolens), třemdava (Dictamnus albus), meduňka (Melissa officinalis), pelyněk (Artemisia), saturejka (Satureja montana), zavinutka (Monarda), marulka (Calamintha), svatolina (Santolina), čechřice vonná (Myrrhis odorata) aj.
Ve větším množství nepříjemně vonné: česnek medvědí (Allium ursinum), kakost oddénkatý (Geranium macrorrhizum), vratič (Tanacetum vulgare Crispum), řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina), čistec přímý (Stachys recta), dračík (Penstemon digitalis) – semeníky, Phuopsis stylosa aj.
Foto autor
Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.
dotaz:
KAKOST ODDÉNKATÝ,
lze tuto půdokryvnou rostlinu zasadit také pod ořech-strom?
Pokud má ořech korunu dostatečně vysoko (vysokokmen cca 2 m, bez převislých větví), pak ano, Jinak bude strádat, nedostatkem vody, živin a světla. Na snímku vidíte, že je pod borovicí, ale prakticky nestíněný, nic nebrání, aby pod strom pršelo.