Které trvalky vybrat na záhon, aby upoutaly zrak i čich

19. 12. 2021

Většina z nás je zvyklá vnímat květinový záhon očima. Při výběru trvalek však můžeme usilovat o to, aby svými vlastnostmi zaujaly další lidský smysl – čich.

Projděte si tipy na to, jak prožitky z okrasných trvalkových záhonů znásobit voňavou vrstvou poznání.

Dojem získáváme hlavně očima

Při vnímání barev hrají důležitou roli nejen květy, ale i listy, lodyhy, stébla či plody. Nelze zapomenout ani na výraznou proměnlivost barevného schématu na záhonech v průběhu roku – od rašení přes plnou dospělost až po podzimní stárnutí a zimní odstíny.

Len, chrastavec

Lehce se v mírném větru pohybuje také len či chrastavec

Zajímavé však je, pokud se okem soustředíme na jiné aspekty, než je mnohdy dominantní barva. Někdy stačí přijít na záhon v měsíční noci či jen přivřít oči nebo fotku záhonu dát do režimu odstínů šedi.

  • Vynikne struktura rostlin, která je dána tvarem rostliny a větvením. Uvidíme, zda převládají vertikální, diagonální či jiné prvky.
  • Textura se odráží v jemnosti, hustotě, velikosti a lesku olistění.
  • Zcela jiný pohled se nám může objevit, pokud se na chvíli zastavíme a záhon pozorujeme. Ze statického obrazu se náhle stává dynamická podívaná plná pohybu. Většina květů láká létající či lezoucí hmyz, který se má čile k světu, a průlet motýlů, vážek či včel vnáší do obrazu dynamiku. Dobře ji doplňuje i vizuálně méně okázalý hmyz, jako jsou mravenci, slunéčka, pavouci a další.
Podzimní sasanky a vysoké trávy (Miscanthus)

Pohyb v záhonu – podzimní sasanky a vysoké trávy (Miscanthus)

Atraktivní pohyb však při mírnějším větru zvládá i mnoho rostlin. Čím jemnější textura rostliny, tím snadněji se ve větru pohybuje. Velmi snadno tak i při mírném vánku zaznamenáme jemně ochmýřené kavyly, len, chrastavec, podzimní sasanky a na podzim většinu vyšších okrasných trav. Další pohyb pak představují poletující ochmýřená semínka trvalek.

Tipy na výběr trvalek podle poutavé podívané

Příklady trvalek, které se snadno pohybují i při jemném větru: kavyl (Stipa), chrastavec (Knautia), hlaváč (Scabiosa) len (Linum perenne), metlice (Deschampsia), gaura (Gaura lindheimerii), podzimní sasanky (Anemone japonica, A. hupehensis), žluťucha Delavayova (Thalictrum delavayi, T. teniufolia), třeslice (Briza media), bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea), strdivka (Melica) aj.

Struktura vertikální: Eremurus, šuškarda (Liatris), strnule rostoucí trávy (Calamagrostis x acutiflora, Panicum virgatum Strictum, Heavy Metal aj.), Kniphofia, divizna (Verbascum), rozrazilovec (Veronicastrum), kyprej (Lythrum) aj.

Textura velmi hrubá: velkolisté bohyšky (Hosta), Lysichiton, devětsil japonský (Petasites japonicus), bergenie (Bergenia), rodgersie (Rodgersia), Astilboides tabularis, reveň (Rheum) aj.

Textura velmi jemná: šater (Gypsophilla), chřest (Asparagus), pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), amsonie (Amsonia hubrichtii), pelyněk (Artemisia schmidtiana, A. pontica), přeslička (Equisetum), pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia), žluťucha Delavayova (Thalictrum delavayi) a většina okrasných travin.

Nos potvrdí, nebo vyvrátí, co nám napověděl zrak

V zahradě je čich po zraku druhým nejčastěji vědomě používaným smyslem. Vůně nebo zápach může rozhodnout o koupi rostliny, stejně tak jako o zpomalení nebo zrychlení chůze kolem květinové partie.

Rozhodnutí, co nám ještě voní a co už ne, je silně individuální a záleží na mnoha okolnostech, které můžeme ovlivnit pouze z části. Příjemná vůně může být pro někoho spojena s nepříjemným zážitkem, což ve výsledku může vést k odmítavému vjemu.

Záhon plamenek latnatých

Krásné plamenky latnaté (Phlox paniculata) výrazně voní

Podstatná je koncentrace vůně, která je určena zejména množstvím (většinou kvetoucích) voňavých rostlin. Stejně důležitá je i teplota vzduchu, jeho proudění, denní či roční doba a další faktory.

S vůní si každý zahradník vybaví nejprve květy. To je jistě pravda, nicméně je spousta trvalek, kterým voní celá nadzemní lodyha i listy. Dobrým příkladem je například většina zástupců čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) či rod česnek (Allium). Ty obzvláště vonné druhy tak mnohdy získaly latinský přídomek odoratus nebo alespoň české vonná/ý do svého jména.

Aromatické rostliny je vhodné umisťovat do okolí laviček či posezení, kde se může vůně koncentrovat a příjemně prosytit prostor.

KveZáhon s travinou Sporobolus heterolepis, která v květu příjemně voní

Kvetoucí travina Sporobolus heterolepis výrazně příjemně voní

Tipy na výběr trvalek podle aroma

Výrazně vonné květem: konvalinka (Convallaria majalis), večernice vonná (Hesperis matronalis), pivoňka (Paeonia lactiflora), některé bohyšky (Hosta Sweet Innocence, Fragrant Queen, So Sweett aj.), violka (Viola odorata), lilie (Lilium), narcis (Narcissus poeticus), plamenka latnatá (Phlox paniculata), kozlík lékařský (Valleriana officinalis) aj.

Svatolína a levandule

Příjemně aromatické rostliny ze Středomoří – svatolína a levandule

Výrazně vonné listem: šalvěj lékařská (Salvia officinalis), levandule (Lavandula), šanta (Nepeta), máta (Mentha), dobromysl (Origanum), mateřídouška (Thymus), Agastache, Pycnanthemum, fenykl (Foeniculum), yzop (Hyssopus), routa (Ruta graveolens), třemdava (Dictamnus albus), meduňka (Melissa officinalis), pelyněk (Artemisia), saturejka (Satureja montana), zavinutka (Monarda), marulka (Calamintha), svatolina (Santolina), čechřice vonná (Myrrhis odorata) aj.

Kakost oddénkatý (Geranium macrorrhizum)

Kakost oddénkatý spolehlivě pokrývá půdu, ale i zapáchá

Ve větším množství nepříjemně vonné: česnek medvědí (Allium ursinum), kakost oddénkatý (Geranium macrorrhizum), vratič (Tanacetum vulgare Crispum), řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina), čistec přímý (Stachys recta), dračík (Penstemon digitalis) – semeníky, Phuopsis stylosa aj.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

dotaz:
KAKOST ODDÉNKATÝ,
lze tuto půdokryvnou rostlinu zasadit také pod ořech-strom?

Pokud má ořech korunu dostatečně vysoko (vysokokmen cca 2 m, bez převislých větví), pak ano, Jinak bude strádat, nedostatkem vody, živin a světla. Na snímku vidíte, že je pod borovicí, ale prakticky nestíněný, nic nebrání, aby pod strom pršelo.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x