Voděnka pojmenovaná k poctě anglického zahradníka

16. 12. 2021

Voděnka, podeňka nebo také tradeskancie nese svůj latinský název Tradescantia k poctě anglického zahradníka Johna Tradescanta staršího.

Přírodovědec, zahradník, sběratel a cestovatel John Tradescant žil asi v letech 1570 až 1638 a pracoval ve službách několika šlechticů. Jeho zaměstnavateli byla hrabata ze Salisbury, jako vrchní zahradník založil a udržoval park u zámku Hatfield House, jenž je dodnes během letní sezony přístupný. Vytvářel zahradu v Canterbury. Pracoval i pro vévodu z Buckhinghamu. Od roku 1630 se staral o královské zahrady, vinice a chov bource morušového.

Voděnka

Voděnka (Tradescantia), foto M. Paclová

V zahradách, které navrhl, byly obvykle vysazeny ovocné stromy a vonné rostliny, zpestřovaly je bludiště, fontány a vodní nádrže před průčelím budov.

Cesty zahradníka za ovocem i kuriozitami

Portrét zahradníka Johna Tradescanta staršíhoí

John Tradescant starší na portrétu připisovaném Emanueli de Critz prostřednictvím zdroje Wikimedia Commons, kategorie autorství PD-old

John Tradescant starší poměrně hodně cestoval  a to i jako doprovod vojenských výprav. V Rusku byl v roce 1618, opakovaně jezdil do Nizozemí, vedle jiného i pro ovocné stromy, navštívil sever Afriky a Blízký východ. Odtud přivezl do Anglie granátová jablka, meruňky a pistácie.

Udržoval si známosti s odborníky a cestovateli, např. v Paříži se setkal s královským botanikem Jeanem Robinem (podle něj se jmenuje Robinia, trnovník).

Sbíral semena, cibule, živé rostliny a různé kuriozity. Vzorky rostlin dostával i z Ameriky. Na svou dobu měl všestranné znalosti a z nasbíraných předmětů vytvořil sbírku kuriozit Museum Tradescantianum.

John Tradescant mladší (1608–1662) převzal po otci funkci vrchního zahradníka u krále Karla I. a vytvořil v Anglii další zahrady.

Několik let pobýval v Severní Americe a do Evropy přivezl magnolie, liliovník tulipánokvětý, tisovec dvouřadý, astry a další rostliny. Přidal i kuriozity do otcova muzea. Sbírky obou Tradescantů jsou dnes v Oxfordu v Asmolean Museum.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x