
Třapatka nese jméno lékařů otce a syna Rudbecků
15. 10. 2022Rod třapatek (Rudbeckia) byl pojmenován na počest dvou švédských lékařů, otce Olause a jeho syna Olofa. Jméno Rudbecků použil Linné.
Voděnka, podeňka nebo také tradeskancie nese svůj latinský název Tradescantia k poctě anglického zahradníka Johna Tradescanta staršího.
Přírodovědec, zahradník, sběratel a cestovatel John Tradescant žil asi v letech 1570 až 1638 a pracoval ve službách několika šlechticů. Jeho zaměstnavateli byla hrabata ze Salisbury, jako vrchní zahradník založil a udržoval park u zámku Hatfield House, jenž je dodnes během letní sezony přístupný. Vytvářel zahradu v Canterbury. Pracoval i pro vévodu z Buckhinghamu. Od roku 1630 se staral o královské zahrady, vinice a chov bource morušového.
V zahradách, které navrhl, byly obvykle vysazeny ovocné stromy a vonné rostliny, zpestřovaly je bludiště, fontány a vodní nádrže před průčelím budov.
John Tradescant starší na portrétu připisovaném Emanueli de Critz prostřednictvím zdroje Wikimedia Commons, kategorie autorství PD-old
John Tradescant starší poměrně hodně cestoval a to i jako doprovod vojenských výprav. V Rusku byl v roce 1618, opakovaně jezdil do Nizozemí, vedle jiného i pro ovocné stromy, navštívil sever Afriky a Blízký východ. Odtud přivezl do Anglie granátová jablka, meruňky a pistácie.
Udržoval si známosti s odborníky a cestovateli, např. v Paříži se setkal s královským botanikem Jeanem Robinem (podle něj se jmenuje Robinia, trnovník).
Sbíral semena, cibule, živé rostliny a různé kuriozity. Vzorky rostlin dostával i z Ameriky. Na svou dobu měl všestranné znalosti a z nasbíraných předmětů vytvořil sbírku kuriozit Museum Tradescantianum.
John Tradescant mladší (1608–1662) převzal po otci funkci vrchního zahradníka u krále Karla I. a vytvořil v Anglii další zahrady.
Několik let pobýval v Severní Americe a do Evropy přivezl magnolie, liliovník tulipánokvětý, tisovec dvouřadý, astry a další rostliny. Přidal i kuriozity do otcova muzea. Sbírky obou Tradescantů jsou dnes v Oxfordu v Asmolean Museum.
Truhlíkové a nádobové květiny začneme v červnu přihnojovat. Většinou jsou totiž spotřebovány živiny v substrátu, do kterého byly na jaře přesazeny. Nejlepší jsou hnojiva podporující kvetení v dávkách asi 0,2% roztoku jednou týdně.