Trvalky sázejme uceleně. Ušetříme si tím pletí a okopávání

14. 10. 2023

Aby měly trvalky možnost zakořenit ještě před příchodem silnějších mrazů, vysazujeme je na  podzim včas.

Trvalky vysazené na podzim navíc využijí relativního dostatku podzimní a zimní vláhy pro rozvoj kořenového systému, a tak zvládnou případné přísušky daleko lépe než při jarní výsadbě.

Výhodou je také to, že do těchto výsadeb lze velmi snadno doplnit i mnohé cibuloviny, pro které je podzim hlavním sázecím termínem. Jde zejména o narcisy, tulipány, ladoňky, talovíny, modřence apod.

Vybíráme trvalky krok za krokem

Vždy je snazší přizpůsobit výběr rostlin podmínkám na zahradě, než naopak komplikovaně měnit zahradní podmínky a upravovat je pro druhy, které bychom tam mít chtěli, ale pro které se dané stanoviště příliš nehodí.

kvetoucí trvalky

Vytvořením zapojeného porostu suchomilných bylin, (např. různé odrůdy dobromyslí, levandulí, šalvějí, šant, yzopů apod. lze minimalizovat jak pletí, tak také zálivku

Velmi důležitým, ale často opomíjeným bodem je, ucelené a kompletní osazení plochy, kterou chceme okrasným rostlinám věnovat. Nespoléhat na to, že stačí pár rostlin, které se přece časem rozrostou.

Pokud například máme v plánu osázet předzahrádku o velikosti třeba 6 x 3 m trvalkami, abychom ji v budoucnu nemuseli moc plet a okopávat, je třeba počítat s tím, že na 1 m2 budeme potřebovat 6–8 ks rostlin. V tomto případě tedy najednou cca 110–140 ks dle velikosti a charakteru růstu.

Vždy je lepší, aby trvalky po výsadbě vytvořily co nejdříve souvislý zapojený porost, který eliminuje rozvoj plevele. Tím také snížíme potřebu okopávání a pletí. Postupné doplňování výsadeb obvykle nevede k příliš efektnímu a dobrému výsledku.

Rovněž je vhodné sázet více kusů od jednoho druhu či odrůdy, obvykle alespoň 3–5 ks, aby rostliny vytvořily hezkou a bohatě kvetoucí skupinu, která opticky zaujme.

Přední britský pěstitel a znalec trvalek Adrian Bloom uvádí, že hezkou a funkční výsadbu lze vytvořit již s použitím 12 různých druhů a odrůd květin. Proč zrovna 12 druhů? Jejich vhodným výběrem a seskupením lze docílit toho, že v takové výsadbě pokvete něco od časného jara až do pozdního podzimu. Obvyklá doba kvetení jednoho druhu je 3–4 týdny.

Vyplatí se, když si s výběrem sortimentu dáme práci. Například když zohledníme doby kvetení tak, aby na sebe navazovaly a aby byly okrasné listem či habitem vůbec. Tím docílíme velmi výrazného a dlouhodobého okrasného efektu.

Správné kombinace

Pestřejší a především esteticky zajímavější a hlavně hezčí výsadby snáze dosáhneme kombinací kvetení na sebe navazujících druhů a odrůd. Zde ovšem často narážíme na problém, kdy se mnozí z nás nechají zlákat a kupují rostliny kvetoucí a navíc v jarním období, které je nejvíce spojené se sázením nových rostlin. Často se pak v létě a na podzim divíme, že už na zahradě skoro nic nekvete.

Existuje samozřejmě několik výjimek, které dokážou opravdu kvést třeba od června až do října, jako jsou např. gaury nebo kakost Rozanne.

Výstavy a trvalky

Impulsivní nákupy zahradních květin na nejrůznějších výstavách a trzích jsou nejčastěji spojeny právě s nákupem v tu danou chvíli krásně kvetoucích či jinak nápadných rostlin. Mnozí prodejci a pěstitelé se toho snaží využít a nabízejí často rostliny řekněme líbivé. Tedy rostliny bohatě kvetoucí, hustě větvené, ideálně kompaktní a spíše nízké.

Do pozadí zájmu se tak dostávají ostatní pěstitelské vlastnosti, např. vytrvalost po výsadbě, odolnost vůči různým stresovým faktorům, jako je třeba nedostatek vody nebo napadení chorobami či škůdci.

kvetoucí rostliny prodávané na výstavě

Bohatě nakvetlé a narostlé rostliny prodávané ve velkých kontejnerech nejsou vždy zárukou úspěšného pěstování na záhonu

Určitým zklamáním může někdy být i velikost některých druhů. To, co se občas prodává jako velmi kompaktní a nízká rostlina v kontejneru, může na zahradě vyrůst příští rok do daleko větších rozměrů. Vyprchají totiž regulátory růstu, které rostliny udržují po nahrnkování nízké a kompaktní. To se často děje např. u hvězdnic (kříženci Aster novi-belgii).

Výsadbu promýšlejme

Pokud bych se měl pokusit výše uvedené shrnout:

  • Vždy je dobré vědět, co a proč sázíme na konkrétní plochu na zahradě a co lze od daných rostlin čekat. Určitě neuškodí mít alespoň základní druhy či odrůdy pro výsadby vybrány už dopředu.
  • Je přínosné si také zjistit informace o předpokládané životnosti rostlin, a zda jsou schopny se udržovat např. přeséváním.
  • Určenou plochu osazujeme ideálně celou a necháme ji co nejdříve zarůst souvislým porostem okrasných rostlin. To vše usnadňuje následnou péči a umožní vytvořit dlouhodobý okrasný efekt záhonu.

Zdroj: Kurátor trvalek a okrasných trav
Pražská botanická zahrada

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x