
Učme se znát a pěstovat trvalky, dají zahradě barevný rozměr
4. 10. 2023Kvetoucí trvalky patří mezi nejvýraznější zástupce bylin v zahradách. Trvalkové výsadby jsou čarovné. Proměňují se v průběhu celé sezony.
Aby měly trvalky možnost zakořenit ještě před příchodem silnějších mrazů, vysazujeme je na podzim včas.
Trvalky vysazené na podzim navíc využijí relativního dostatku podzimní a zimní vláhy pro rozvoj kořenového systému, a tak zvládnou případné přísušky daleko lépe než při jarní výsadbě.
Výhodou je také to, že do těchto výsadeb lze velmi snadno doplnit i mnohé cibuloviny, pro které je podzim hlavním sázecím termínem. Jde zejména o narcisy, tulipány, ladoňky, talovíny, modřence apod.
Vždy je snazší přizpůsobit výběr rostlin podmínkám na zahradě, než naopak komplikovaně měnit zahradní podmínky a upravovat je pro druhy, které bychom tam mít chtěli, ale pro které se dané stanoviště příliš nehodí.
Vytvořením zapojeného porostu suchomilných bylin, (např. různé odrůdy dobromyslí, levandulí, šalvějí, šant, yzopů apod. lze minimalizovat jak pletí, tak také zálivku
Velmi důležitým, ale často opomíjeným bodem je, ucelené a kompletní osazení plochy, kterou chceme okrasným rostlinám věnovat. Nespoléhat na to, že stačí pár rostlin, které se přece časem rozrostou.
Pokud například máme v plánu osázet předzahrádku o velikosti třeba 6 x 3 m trvalkami, abychom ji v budoucnu nemuseli moc plet a okopávat, je třeba počítat s tím, že na 1 m2 budeme potřebovat 6–8 ks rostlin. V tomto případě tedy najednou cca 110–140 ks dle velikosti a charakteru růstu.
Vždy je lepší, aby trvalky po výsadbě vytvořily co nejdříve souvislý zapojený porost, který eliminuje rozvoj plevele. Tím také snížíme potřebu okopávání a pletí. Postupné doplňování výsadeb obvykle nevede k příliš efektnímu a dobrému výsledku.
Rovněž je vhodné sázet více kusů od jednoho druhu či odrůdy, obvykle alespoň 3–5 ks, aby rostliny vytvořily hezkou a bohatě kvetoucí skupinu, která opticky zaujme.
Přední britský pěstitel a znalec trvalek Adrian Bloom uvádí, že hezkou a funkční výsadbu lze vytvořit již s použitím 12 různých druhů a odrůd květin. Proč zrovna 12 druhů? Jejich vhodným výběrem a seskupením lze docílit toho, že v takové výsadbě pokvete něco od časného jara až do pozdního podzimu. Obvyklá doba kvetení jednoho druhu je 3–4 týdny.
Vyplatí se, když si s výběrem sortimentu dáme práci. Například když zohledníme doby kvetení tak, aby na sebe navazovaly a aby byly okrasné listem či habitem vůbec. Tím docílíme velmi výrazného a dlouhodobého okrasného efektu.
Pestřejší a především esteticky zajímavější a hlavně hezčí výsadby snáze dosáhneme kombinací kvetení na sebe navazujících druhů a odrůd. Zde ovšem často narážíme na problém, kdy se mnozí z nás nechají zlákat a kupují rostliny kvetoucí a navíc v jarním období, které je nejvíce spojené se sázením nových rostlin. Často se pak v létě a na podzim divíme, že už na zahradě skoro nic nekvete.
Existuje samozřejmě několik výjimek, které dokážou opravdu kvést třeba od června až do října, jako jsou např. gaury nebo kakost Rozanne.
Impulsivní nákupy zahradních květin na nejrůznějších výstavách a trzích jsou nejčastěji spojeny právě s nákupem v tu danou chvíli krásně kvetoucích či jinak nápadných rostlin. Mnozí prodejci a pěstitelé se toho snaží využít a nabízejí často rostliny řekněme líbivé. Tedy rostliny bohatě kvetoucí, hustě větvené, ideálně kompaktní a spíše nízké.
Do pozadí zájmu se tak dostávají ostatní pěstitelské vlastnosti, např. vytrvalost po výsadbě, odolnost vůči různým stresovým faktorům, jako je třeba nedostatek vody nebo napadení chorobami či škůdci.
Bohatě nakvetlé a narostlé rostliny prodávané ve velkých kontejnerech nejsou vždy zárukou úspěšného pěstování na záhonu
Určitým zklamáním může někdy být i velikost některých druhů. To, co se občas prodává jako velmi kompaktní a nízká rostlina v kontejneru, může na zahradě vyrůst příští rok do daleko větších rozměrů. Vyprchají totiž regulátory růstu, které rostliny udržují po nahrnkování nízké a kompaktní. To se často děje např. u hvězdnic (kříženci Aster novi-belgii).
Pokud bych se měl pokusit výše uvedené shrnout:
Zdroj: Kurátor trvalek a okrasných trav
Pražská botanická zahrada
Foto autor
Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.