Narcisy a tulipány: Jarní krasavce zahrádek ohrožují choroby

28. 4. 2022

Narcisy a tulipány se v zahradách staly nejrozšířenějšími jarními cibulovinami. Bývají však napadány houbovými nebo virovými chorobami.

Pokud jsme jaro přivolávali pořízením rychlených narcisů a tulipánů, které ještě nezačaly rozkvétat, mohlo se stát, že zplesnivěly. Podmínkou pro vytvoření bělavého, postupně šednoucího, hustého povlaku na nadzemní části rostlin, je vysoká vlhkost. Pokud byly cibule infikovány, ale vlhkost byla jen mírná, mohlo dojít k zaschnutí rašícího vrcholu.

Narcisy, tulipány a jejich infekce

Bělavý povlak na části rostliny má na svědomí infekce pocházející ze sklerocií, což jsou útvary vytvářené některými druhy organismů, nejčastěji houbami. Díky nim houba přežívá na cibulích a za příznivých podmínek se začne rozmnožovat.

  • U tulipánů se jedná o Botrytis tulipae.
  • U narcisů o Botrytis narcissicola.
Botrytis narcissicola, onemocnění narcisů, foto I. Šafránková

Infekce narcisů – Botrytis narcissicola

Zatímco u rychlených tulipánů není poškození tak časté, u volně vysazených tulipánů patří k nejčastějším patogenům. Zejména pokud cibule zůstávají po několik let na jednom místě.

Napadení houbou Botrytis tulipae se projevuje na nadzemních částech nejčastěji změnou barvy listů na narůžovělou až světle fialovou, ale listy mohou zůstat i zelené, s různě tvarovanými, většinou protáhlými nekrózami a postupně se deformovat. Celkově pak rostliny bývají menší, s drobnějšími květy.

Pokud napadenou cibuli ponecháte v půdě do příštího roku, vyrostou pouze jednoduché listy bez květů a v dalším roce již nevyraší. Na cibulích se napadení projevuje vpadlými hnědými skvrnami, na povrchu s 1–2 mm velkými černými sklerocii.

Základem ochrany cibulí proti houbám je pravidelné střídání pěstebních ploch, pečlivé vytřídění a výsadba pouze zdravých cibulí, případně vhodným mořením širokospektrálním postřikem určeným k ochraně rostlin proti houbovým chorobám, těsně před jejich výsadbou

I viry mohou potrápit narcisy a tulipány

Vir Tulip breaking virus, který napadá tulipány

Pestrokvětost způsobená virem Tulip breaking virus

Pokud se u původně jednobarevných květů tulipánů začne měnit barva, je zle. Tulipány nejčastěji trpí virem Tulip breaking virus, který způsobuje tzv. pestrokvětost.

Celosvětově rozšířený virus způsobuje nápadnou změnu barvy, dobře viditelnou především u květů tmavších barev, na nichž se objevují nejprve tenké světlé, bílé až nažloutlé čárky, které se postupně rozšiřují do tzv. plaménků.

Nejenže se během několika let původní barva květu zcela ztratí, ale často se zmenší i velikost okvětních lístků, takže připomínají listy vrby. V krajním případě tulipány uhynou.

V některých případech se objevuje i skvrnitost a deformace listů, případně potlačení růstu.

Tulipán není jediným druhem rostlin, který může uvedený virus napadnout. Kromě tulipánu napadá i druhy rodu Lilium, avšak u těchto rostlin se jedná o latentní infekci, což znamená, že se na rostlinách neobjeví žádné příznaky. Virus přenáší několik druhů mšic, k nimž patří i hojně rozšířené druhy Myzus persicae, Aphis gossypii, Aphis fabae, Macrosiphum euphorbiae, Dysaphis tulipae a Aulocorthum circumflexum.

Existují však také dvoubarevné tulipány, u nichž se zbarvení a kresba na okvětních lístcích nemění. Pokud se ovšem barva květů začne měnit, měli bychom tyto tulipány odstranit a zlikvidovat. Představují totiž trvalý zdroj infekce. Stejně tak není vhodné vysazovat tulipány v blízkosti lilií, které mohou být zdrojem tohoto viru.

Došlo i na bezproblémové narcisy

Stále častěji se objevují viry i u narcisů, které byly dosud považovány za bezproblémové, které netrpí chorobami. Napadení není tak nápadné jako u tulipánů. Pouze se na listech, buď v horní nebo v dolní polovině čepele listu, objevují světle zelené až žlutozelené proužky a listy se někdy deformují.

Květy bývají bez poškození, případně u trubkovitých květů se objevují světlé proužky. Infikované narcisy postupně přestávají kvést a během několika let uhynou. I zde platí, že napadené rostliny bychom měli odstranit a zlikvidovat.

Listy narcisu napadené virem

Virózní listy narcisu poznáme podle světle zelených až žlutozelených proužků

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x