Stellary; velmi rychle se rozvíjející skupina pelargonií

3. 7. 2023

Díky šlechtění jsou stellary, česky hvězdicovité pelargonie, poměrně novou, přesto značně vyhledávanou odrůdou milovníků balkonových květin.

Stellary a jejich šlechtitelská cesta

První rostlinu této skupiny vyšlechtil v padesátých letech zahradník Ted Both v Austrálii. Postupně křížením s klasickými páskatými pelargoniemi (Pelargonium zonale) vznikaly další kultivary.

V roce 1966 se několik rostlin dostalo do Evropy a od té doby je to nejrychleji se rozvíjející skupina pelargonií. Do současnosti již bylo vyšlechtěno několik stovek kultivarů. Nyní jsou velmi oblíbené především v západní a severní Evropě, v USA a Austrálii. I u nás se těší stále větší oblibě a jsou k vidění na mnohých výstavách, kde velmi často patří k nejvíce obdivovaným rostlinám.

Šlechtění v současné době probíhá hlavně v Anglii a ve Švédsku. U nás byl průkopníkem ve šlechtění stellarů pan Bohumil Bradna z Nového Bydžova. Nyní se šlechtěním zabývá několik členů Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie Loděnice.

Hvězdicovité pelargonie

Stellary, český název hvězdicovité pelargonie, vznikl díky tvaru květů u prvních, jednoduše kvetoucích kultivarů, které připomínají hvězdu. Listy jsou zase mnohdy podobné listům javoru.

  • Květy mohou být jednoduché, poloplné, plné nebo kaktusovité. U všech typů květů se vyskytují rostliny s různou šířkou okvětních lístků.
  • Listy mohou být v různých odstínech zelené, někdy jednobarevné, jindy s různě širokou tmavou kresbou, dále tzv. zlaté, téměř černé, bronzové a panašované.
  • Vzrůstem se rostliny dělí na klasické, trpasličí a miniaturní. Někdy se ještě nejméně vzrůstné kultivary označují jako mikrominiatury.

    Hvězdicovitá pelargonie

    Listy stellaru připomínají svým tvarem listy javoru

Nároky na pěstování se v ničem neliší od nároků běžně pěstovaných pelargonií:

  • Milují slunná místa. Dávám pozor na přehřívání substrátu v truhlících. Pomaleji poté rostou.
  • Substrát by měl být propustný, ideálně pro kvetoucí balkonové rostliny.
  • Pravidelně je zaléváme. Ale ani lehký přísušek jim nevadí. Naopak při přemokřeném substrátu začnou žloutnout a chřadnou.
  • Pravidelné přihnojovaní zajistí bohatost květů.
  • Odkvetlé lístky odstraňujeme, předcházíme tím vzniku plísní a podpoříme růst novách kvítků.

Jedná se tedy o zcela nenáročné rostliny, které jsou vhodné i pro začátečníky. Jen některé pestrolisté miniatury bych doporučoval spíše zkušenějším pěstitelům.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 5. 2024

Půda a květnová péče o ni: okopávka, kypření, mulčování

Po zimě má půda ideální drobtovitou strukturu a postupně během vegetace dochází ke slehávání vlivem gravitace. Zejména kořenové zelenině svědčí výsev do hlouběji prokypřené půdy. Také vývoji a plodnosti rostlin prospívá kypření a okopávka.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x