Co mají společné pelargonie, muškáty a čapí zobáky

30. 7. 2020

Pelargonie patří do čeledi kakostovitých (Geraniaceae). Ve světě je proto častěji označují souhrnným názvem geranie.

Rody čeledi kakostovitých spojuje příznačný tvar semeníku. Je protáhlý do špičky a připomíná ptačí zobák. Z toho vycházejí názvy některých rodů čeledi kakostovitých.

Rod Erodium nese pojmenování z řeckého označení volavek erodios. Česky tyto rostliny převážně ze skalisek kolem Středozemního moře nazýváme pumpavy.

Rod Geranium souvisí s řeckým geranos, což značí jeřáb, jeřábí zobák. Tyto luční a lesní rostliny známe pod českým pojmenováním kakost.

 

Pelargonium vzniklo z řeckého pelargos – čáp, čapí zobák. Rod muškátů, pelargonií, česky též čapích nůsků, zahrnuje na 250 botanických druhů a množství, stovky, možná i tisíce dalších vyšlechtěných kultivarů. Botanické pelargonie až na pár výjimek rostou převážně na jihu Afriky.

Květ muškátu neboli čapího nůsku

Květ pelargonie; foto Shutterstock

Muškáty během léta

  • V červenci zpravidla končíme s hnojením vzpřímených a převislých muškátů. Jednak proto, aby stonky pelargonií vyzrály, a jednak je další hnojení zbytečné. Rostlina ho již plně nevyužije.
  • Při zálivce máme stále na paměti, že pelargonie v přemokřeném substrátu chřadnou, žloutnou. Nadměrná zálivka je dokáže umořit. V době dešťů proto z misek vyléváme vodu nebo misky úplně odstraníme a kontrolujeme funkčnost odtokových otvorů. Plnokvěté kultivary navíc nemají rády déšť, lépe je jim pod střechou pergoly, pod přístřeškem apod..
  • Pelargonie (vyjma skupiny anglických) milují slunce. Na slunci nejlépe kvetou, listy mají nejvýraznější vybarvení. Svědčí jim zejména jihovýchodní, jižní a jihozápadní strana, ale navzdory tomu nesnášejí vysoké teploty. V horku hůře vstřebávají živiny, proto se deformují a listy ztrácejí syté zbarvení.
  • Balkonové pelargonie patří k robustním hrnkovým a truhlíkovým květinám. Mohou být pěstovány i na větrných místech a zůstávají dlouho pěkné, i když je občas zapomeneme zalít. Kvetou po celou vegetační sezonu od časného jara do pozdního podzimu.
  • Koncem léta lze odebírat řízky pelargonií k přezimování.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 12. 2022

Začátkem prosince připravíme chvojí pro přikrývku rostlin

Na začátku prosince je dobré připravit zásobu chvojí, abychom ho měli po ruce v případě, že přijdou silnější mrazy a bude třeba přikrýt dosud nechráněné rostliny. Zabezpečit potřebují zejména stálezelené a dvouletky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x