Gaury snášejí sucho; vlhká půda sníží jejich zimovzdornost
9. 9. 2021Rod Gaura se někdy česky označuje jako svíčkovec, nicméně osobně se přikláním k používání botanického jména gaura, které dobře zní také v češtině.
Velmi atraktivní květiny s lákavým názvem se do naší vlasti dostaly nejspíše v devatenáctém století. Tvarem květů kejklířky tak trochu připomínají hledíky.
Jak divoké, tak i zahradní nebo truhlíkové kejklířky doplňují spektrum barev rostlin v zahradě. Ač pocházejí ze zámoří, své místo si našly v evropské přírodě. Nechovají se agresivně ani dominantně jako třeba netýkavka Royleova (žlaznatá) nebo bolševník. Splynuly s domácí flórou.
Truhlíkové kejklířky mají takové barvy, jaké u muškátů nenajdete. Na okně přitáhnou pohledy všech milovníků zajímavých květin.
V přírodě najdeme kejklířky okolo potoků, na vlhkých stinných místech, spíše ve vyšších polohách. Jsou to vytrvalé druhy – kejklířka žlutá (Mimulus luteus) nebo kejklířka skvrnitá (Mimulus guttatus). I když se v Česku obě chovají jako doma, jsou jen obohacením místní flóry.
S přistěhovalci z Ameriky jsem se poprvé setkal na Šumavě, uprostřed Vydry, pod Kašperkem, na kamenech s mechem. Býval tam mlýn a mlynářka asi měla kejklířky ráda.
Několik let poté jsem je viděl znovu. Zase na Šumavě, v okolí Železné Rudy. Poprvé mě překvapily, podruhé už jsem je viděl trochu jinak. Do přírody snadno mohly ze zahrádek okolo horských potoků a řek utéct, jsou na podmínky tuzemské zimy adaptované. Přitom stačí jeden větší letní déšť, aby se zralá semena z okolí Vydry mohly rozšířit na desítky kilometrů daleko. Jejich drobounká semínka se podobají těm od petúnií.
Další pěstované druhy a kříženci mají sníženou schopnost přezimovat, popřípadě nesnášejí pokles teplot pod 0 °C. Pokojová či truhlíková Mimulus aurantiacus, kterou využíváme jako květinu do závěsů, do truhlíků, jako převislou rostlinu na doplnění barevného spektra, mrazům neodolá, pěstuje se obyčejně z řízků, z rostlin přezimovaných v teple.
Přes léto zdobí slunná teplá místa. Daří se jí ve vyhnojeném, vodou dobře zásobeném substrátu. Potřebuje pravidelně hnojit, doplňovat živiny důležité ke kvetení i pro bujný růst. Hnojiva vybereme takové, která jsou vhodná pro begonie, vápnostřežné rostliny.
Když se hnojení opomene, přestanou kejklířky přirůstat, počty květů se výrazně sníží. Zasolený substrát omezí u Mimulus aurantiacus růst do délky, listy žloutnou, objeví se příznaky chlorózy z nedostatku železa.
Když začíná být hodně chladno (trvale okolo 5 °C v noci), stěhujeme mimulusky domů. Zimujeme je v teplotách okolo 10 °C, probouzíme je od konce února. V této době je i seřízneme.
Nové výhony bez základů květů můžeme použít na množení, vcelku snadno koření při teplotách okolo 15–20 °C, ve vodě, písku, rašelině, perlitu, polystyrénu nebo ve směsi ze jmenovaných přísad.
Vyséváním velmi jemných semen na povrch trvale vlhkého substrátu množíme pestré kejklířky patřící do skupiny Mimulus hybrida. Můžeme jim říkat zahradní. V rámci této skupiny je vyšlechtěno velké množství odrůd s různými barvami, velikostí květů, odolností slunci, mrazu. Sejeme je od začátku března. Mladé rostlinky přepíchneme, poté jednou či dvakrát přesadíme. Do poloviny května narostou do velikosti vhodné k výsadbě.
Kejklířky z této skupiny nebudou nikdy vyšší než 20–30 cm, nebudou tvořit bujné převisy, ale rychle zaplní plochu truhlíku nebo misky a vytrvale kvetou celé léto.
Obecně platí, že kejklířky pěstujeme v truhlících a závěsech na severní a východní straně domu, na záhonech ve stínu, polostínu pod stromy, vždy ve vlhkém živném substrátu, primárně určeném na pěstování begonií, fuchsií, rododendronů a dalších vápnostřežných rostlin. I hnojiva by měla být určená na tuto skupinu rostlin. Venkovní klidně můžeme nechat na podzim usnout a v nadzemní části uschnout, v teplotách 2–5–10 °C, vždy s mírně vlhkým substrátem.
V zemi zůstanou vegetativní orgány (oddenky), ze kterých se na jaře dají kejklířky množit dělením. Z rostlin můžeme sbírat semena a vysévat je. Potomstvo se stává pestřejším, než jací byli rodiče. Kejklířka je hmyzosnubná.
Pokud jde o mrazuvzdornost, je skupina Mimulus hybrida částečně mrazuodolná. Některé mrazíky či mrazy snesou, jiné ne. Můžeme si to vyzkoušet a rostliny ponechat v záhoně přes zimu. Možná se některé na jaře probudí. Pokud některá rostlinka kvete naprosto jedinečně, neopakovatelně, raději ji zimujeme podle návodu výše a na jaře si ji snadno namnožíme.
Foto autor
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.