Jak se budí princezny: Fuchsie přesadíme, upravíme, přihnojíme

21. 3. 2021

O růžích se říká, že jsou královnami květin. Dalšími v hierarchii květinové říše jsou zajisté princezny, mezi které můžeme směle zařadit i fuchsie.

Po zimě je třeba se o ně postarat, abychom se opět mohli těšit z jejich krásy.

Přesazení a jarní úprava řezem

Na jaře je nutné mladé rostliny, jejichž kořeny již zcela zaplnily květináč, přesadit. Starším, víceletým exemplářům můžete v prvních dvou letech pouze vyměnit vrchní část zeminy, ale ve třetím roce bude i ty nutné přesadit.

Fuchsie Brentwood

Fuchsie Brentwood

K přesazování je nejvhodnější období, kdy rostliny již začínají rašit. Na podzim jste korunku zkrátili asi o jednu třetinu. Nyní provedete konečnou úpravu, tj. na rostlině od hlavních větví odstřihnete boční letorosty maximálně na 2–3 kolínka a odstraníte všechny slabé a zaschlé větvičky a také ty, které rostou dovnitř korunky a zbytečně by ji zahušťovaly. Kořeny zbavte staré půdy, zkontrolujte jejich stav a odstraňte jejich odumřelé části.

U některých druhů fuchsií zjistíte, že vytvářejí silnější, tzv. kůlový kořen. I ten můžete asi o jednu třetinu zkrátit.

Květináč, do kterého budete sázet, by měl velikostí odpovídat rozměrům kořenů, tj. neměly by se v něm tísnit, ale také by neměl být příliš veliký, aby rostlina mohla v krátké době zaplnit svými novými kořeny celý jeho prostor. Tím je podmíněno i rychlejší a bohatší nakvétání rostlin.

Zálivka

Přesazené rostliny zalévejte až do jejich ujmutí velice opatrně. Nesmí být přemokřené, hrozí uhnití kořenů. V misce pod květináčem by nikdy neměla zůstat delší dobu stát voda. Toto nebezpečí hrozí především tehdy, umístíte-li květináč s fuchsií do ozdobné nádoby. Mírný nedostatek vody nevadí rostlinám tolik jako trvalé přelévání.

V této době jim velice prospívá rosení. Mladé řízkovance bude třeba přesadit v průběhu roku několikrát, vždy do o něco většího květináče, aby se nezbrzdil jejich růst. V tomto případě kořeny neoklepávejte a doplňte zeminu pouze při obvodu květináče.

Hliněný, nebo plastový květináč?

Jistě si položíte otázku, který květináč je pro pěstování fuchsií vhodnější, zda květináč z pálené hlíny, či umělohmotný. Na to neexistuje jednoznačná odpověď.

  • Výhodou hliněných květináčů je, že kořeny jejich stěnami přijímají více vzduchu a málokdy se stává, že by uhnily.
  • Na druhé straně ale víme, že zemina v takovém květináči rychleji vysychá a rostlina vyžaduje pravidelnou denní kontrolu.

Plastové květináče lze doporučit pro starší vzrostlé rostliny. Jednak tak rychle nevysychají a můžete s nimi lépe manipulovat. Zvláště výhodné jsou nové typy květináčů, které mají dostatečně velkou obrubu, za kterou se dají dobře uchopit.

Fuchsie Cany Boy

Fuchsie Cany Boy

Kdo vyzkoušel samozavlažovací truhlíky nebo i samozavlažovací velké květináče, jistě potvrdí, že jsou ideální pro pěstování nejen fuchsií, ale i ostatních květin. Protože v nich nikdy nemůže dojít k přelití, snadno můžete aplikovat přesné množství hnojiva a rostlina si odebírá vláhy i živin právě jen tolik, kolik sama spotřebuje.

Navíc u fuchsií zasazených do samozavlažovacích květináčů se minimalizuje možnost úhynu z důvodu uhnití kořenů. Do zásobních truhlíků stačí vodu doplňovat jednou za týden, pouze v horkých letních dnech podle potřeby častěji. Do 50 cm truhlíku zasaďte dvě fuchsie a substrát příliš silně neumačkávejte.

  • První zálivka bude přes zeminu, dále doplňujte do zásobníku pouze čistou vodu, později, až se rostliny uchytnou, můžete začít s přihnojováním.

Substráty, zemina, hnojení

Fuchsiím, o kterých se říká, že nejsou náročné na půdu, přesto můžeme vyhovět substrátem, kterým jim přiblížíme podmínky podobné těm, které měly ve svém domovském stanovišti, tj. takovým, který jim vytvořil jihoamerický prales.

Fuchsie Bella Rozela

Fuchsie Bella Rozela

Zemina, ve které budou fuchsie optimálně prospívat, musí být kyprá a porézní jako lesní půda. Je nutné, aby vodu dobře absorbovala, ale pouze v té míře, kterou rostliny spotřebují. V přemokřené půdě kořeny nedýchají a uhnívají. Humus podporuje život mikroorganismů a bakterií, bez nichž by byla půda neživá. Hodnota pH by měla být mezi 6,5 až 7, tj. lehce kyselá až neutrální.

Kdo kultivuje jen malé množství fuchsií a nemá velkou spotřebu zeminy k přesazování, může použít substrát pro balkonové květiny, který je v našich specializovaných obchodech běžně k dostání.

Nevýhodou čistých rašelinových substrátů je, že vážou vodu tak silně, že rostlina ji nestačí spotřebovat. Do rašelinového substrátu je tedy třeba přidat určitý díl běžné zahradní zeminy, aby se zlepšila schopnost zachycení vody.

Při větší spotřebě zeminy určené pro přesazování fuchsií se doporučuje smíchání:

  • 2 dílů substrátu pro balkonové květiny,
  • 1 dílu zahradní zeminy (kompostu),
  • 1 dílu písku (pokud ho již v dostatečné míře neobsahuje zahradní zemina),
  • přiměřeného množství zásobního hnojiva, např. Rohosky nebo kostní moučky.
Fuchsie Bicentenial

Fuchsie Bicentenial

Oba tyto typy hnojiv se pomalu rozkládají a jsou vhodné především pro nově přesazené rostliny. Osvědčuje se i přidání menšího množství agroperlitu.

Přihnojení

Asi po měsíci po přesazení je třeba začít s přihnojováním. Tak, jako všechny ostatní rostliny ozdobné květem, má i fuchsie značné nároky na živiny. V prvním období, kdy rostlina narůstá, je třeba použít hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Na vesnicích jistě nebude nouze o kuřince, které však můžete použít ve velmi zředěné koncentraci, abyste nedošlo popálení ještě slabých rostlin.

Jistější tedy bude použít organicko-minerální hnojiva zakoupená v obchodech. Najdete jich tam velký výběr. Pro fuchsie je možné doporučit univerzální hnojivo Kristalon start, kterým je možné přihnojovat asi do konce června, pak použijeme Kristalon květ a plod, který podpoří bohatou násadu květů.

Začátkem září až do doby, kdy budeme fuchsie zazimovávat, je vhodná zálivka Kristalonem podzim, který svým vyšším obsahem drasla podporuje odolnost rostlin a vyzrávání dřeva. Můžete samozřejmě použít i jiné druhy vícesložkových hnojiv, vždy však mějte na paměti vhodné složení NPK.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x