Za trochu péče nás narcisy na jaře královsky odmění

22. 4. 2022

Patří mezi nejoblíbenější jarní květiny. Svou barevností nás narcisy každoročně nadchnou, přitom jsou na pěstování poměrně nenáročné.

Stačí je zasadit a po několika letech přesadit. Pokud se však nechceme dožít nepříjemných zklamání, je třeba i zde dodržovat alespoň základní pravidla úspěšného pěstování. Tím spíš, že nově vyšlechtěné odrůdy narcisů nejsou tak bezproblémové jako původní odrůdy a že si naši péči zaslouží.

Narcisy v zahradě

Jarní odměna za péči v předchozím roce nás potěší; foto Shutterstock

Proč narcisy na jaře zavlažit

Na rozdíl od tulipánů původem ze suchých stepí rostou původní odrůdy narcisů převážně na horských loukách a vlhčích stráních, které jsou každoročně pokryty vysokou vrstvou sněhu. Ta na jaře zajišťuje dostatečný přísun vláhy. V našich klimatických podmínkách však sněhová vrstva většinou chybí. Pokud zjara narcisům nedopřejeme dostatečnou závlahu, květní stvoly zůstanou krátké a nekvalitní.

Jak a kdy narcisy vysazovat

Před výsadbou zásadně nehnojíme čerstvým hnojem. Narcisům vyhovuje vyzrálý kompost nebo granulované plné hnojivo. Na jaře můžeme přihnojit dusíkatým hnojivem.

Velmi důležitá je správná doba výsadby. Dříve se doporučovalo sázet narcisy koncem srpna či začátkem září. Tehdy je však půda ještě vyhřátá, a tak hrozí daleko větší riziko infekce houbovými chorobami. Proto je lepší sázet narcisy až do vychladlé půdy, tedy nejdříve koncem září či během října.

  • Vzhledem k tomu, že narcisy necháváme většinou na stanovišti několik let, sázíme je jako všechny ostatní cibuloviny dostatečně hluboko.

Půdu před výsadbou zryjeme nejméně do hloubky 25 cm. Mezi cibulemi je dobré nechat dostatečnou vzdálenost, protože během let naroste spousta dceřiných cibulek. Po výsadbě narcisy nezaléváme, ale doslova uléváme. Chceme, aby půda k cibuli dobře přilehla. Pokud je suchý podzim, zálivku po týdnu až 14 dnech opakujeme.

Ne všechny narcisy jsou mrazuvzdorné

Některé nové odrůdy nejsou plně mrazuvzdorné. Alespoň v prvním roce po výsadbě jim proto prospěje přikrytí půdy třeba slámou, kterou ovšem musíme brzy na jaře odstranit. Zabráníme tím vybělení rašících listů. O něco lepší je použít rašelinu nebo drcenou borku. Ta je vůbec nejvhodnější, protože chrání půdu před vysycháním, brání růstu plevelů, udržuje půdu kyprou a vyrovnává teplotní rozdíly.

Nutná péče během vegetace

Na jaře můžeme narcisy přihnojit menší dávkou dusíkatého nebo raději plného hnojiva a zajistíme dostatek vláhy.

Během vegetace sledujeme zdravotní stav a jakékoliv špatně vyvinuté, deformované či zaschlé rostliny bez milosti z porostu odstraníme a zlikvidujeme.

Proti houbovým chorobám lze použít systémové fungicidy. Bohužel použití insekticidů v boji proti největšímu škůdci narcisů, kterým je cibulovka narcisová, je většinou neúčinné.

Správné načasování sklizně

Cibilky narcisu

Cibulky narcisů; foto Shutterstock

Pokud chceme narcisy přesazovat, je důležitá správná doba sklizně. Ta nastává optimálně v době, když se nať rozklesává a začíná zasychat.

Pokud by při sklizni na vyryté cibuli již začínaly vyrůstat nové kořínky, raději sklizeň o rok odložíme. Staré kořeny násilím neodstraňujeme. Při skladování zaschnou samy. Oddělujeme pouze volně připojené přírůstky.

Po sklizni nikdy nenecháváme cibule na slunci. Nejlépe se skladují na vzdušném místě s teplotou okolo 20 °C.

Narcisová moucha – nepřítel narcisů

Největším nepřítelem narcisů je velká narcisová moucha – cibulovka narcisová (Lampetia equestris). Svou velikostí připomíná menšího, asi dvoucentimetrového čmeláka, černohnědé barvy. Létá trhavě ze strany na stranu, proto ji lze v letu jen těžko likvidovat. Bezmocná je pouze v době páření nebo když klade vajíčka.

Svým asi 1,5 cm dlouhým kladélkem klade vajíčka do mezery mezi zasychající natí a půdou. Proto je jednou z možností, jak jí v tom zabránit, odříznutí natě těsně pod povrchem a následné přihrnutí zeminou.

Larva po vylíhnutí putuje po cibuli dolů kde se do ní následně zavrtává. Tímto způsobem dokáže cibuli zcela zlikvidovat. Proto při sázení cibule prohlídneme a ty měkké vyhodíme. Pokud ve skladu pravidelně cibule kontrolujeme, máme určitou možnost larvy zlikvidovat. Pokud okruží nově se tvořících kořínků někde chybí a po obvodu je v malém místě plocha trochu vpadlá dovnitř, máme jistotu, že je v cibuli larva.

Jak narcisy zbavit larvy

Jestliže je cibule dosud tvrdá, můžeme použít slabší drátek, nebo tupou jehlu, kterou do tohoto místa vsuneme a mírně zatočíme. Tím se nám může podařit larvu narcisovky usmrtit. Pokud po vytažení na jehle vidíme mázdru, máme jistotu, že se to podařilo.

Další možností, jak se larvy zbavit, je metoda HWT. Jde o moření cibulí vodou teplou 43,5 °C. Tato metoda je ovšem na provedení v domácích podmínkách poměrně náročná. Nicméně na trhu již pořídíme cibule, které jsou touto metodou ošetřené

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x