Jak pečovat o krásu narcisů a dalších cibulových květin

29. 3. 2019

Většině cibulových květin vyhovují středně těžké, propustné a humózní půdy, které nebyly přímo hnojeny čerstvým chlévským hnojem. Narcisy mají rády těžší půdu, hyacinty naopak lehčí.

Hyacinty, zahradní tulipány, narcisy a řebčík královský patří mezi kvetoucí cibuloviny náročné na výživu. Zvláště hyacinty potřebují zvýšené hnojení během vegetace, aby vývoj poupěte proběhl optimálně. Poupě vzniká v cibuli s ročním předstihem.

Hyacint

Hyacint vyžaduje dobrou výživu; foto Shutterstock

Živiny dodáváme větší dávkou kompostu. Po odkvětu zásobíme zeminu rychle a trvale působícím průmyslovým mnohosložkovým plným hnojivem (Cereritem, NPK – 30 g/m²), jinak se hyacinty ze záhonu po čase vytratí.

Pro půdní pokryv použijeme u cibulovin nejlépe rašelinu nebo hrubý kompost. Při déle trvajícím suchu je u všech potřebná dostatečná zálivka a výhodné je pak i mulčování drcenou kůrou, která navíc potlačí plevele.

Cibuloviny musí vyzrát a zavadnout (zatáhnout) v záhonu na svém místě – na to vždy pamatujeme, pokud je budeme přesazovat.

Při řezu květů do vázy nezapomeneme na rostlinách ponechat několik velkých listů, které se postarají o výživu cibulí pro další období.

Nezapomínáme na odstraňování odkvetlých květů, aby nebyly cibule vysilovány zbytečnou tvorbou semen. Květy neodřezáváme, ale odlamujeme. Zamezíme tak přenosu virových chorob.

Tam kde jsou zasazené jarní cibuloviny, musíme první sečení odložit až po jejich zatažení – zežloutnutí listů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

6. 5. 2021

Během května vyséváme na zahradě teplomilnou zeleninu

V zeleninové zahrádce nyní vyséváme už i teplomilné druhy zelenin – fazole, tykev, okurky, cukety, kukuřici cukrovou. Dále v opakovaných výsevech pěstujeme sadbu v odstupu zhruba tří týdnů.

zobrazit další rady a tipy