Vyséváme první letničky: gazánie, begonie, pantoflíčky, otočník
5. 1. 2022Letničky, které vyžadují předpěstovat s velkým předstihem a ve vytápěném skleníku, můžeme nyní vysévat. Patří k nim například gazánie.
Většině cibulových květin vyhovují středně těžké, propustné a humózní půdy, které nebyly přímo hnojeny čerstvým chlévským hnojem. Narcisy mají rády těžší půdu, hyacinty naopak lehčí.
Hyacinty, zahradní tulipány, narcisy a řebčík královský patří mezi kvetoucí cibuloviny náročné na výživu. Zvláště hyacinty potřebují zvýšené hnojení během vegetace, aby vývoj poupěte proběhl optimálně. Poupě vzniká v cibuli s ročním předstihem.
Živiny dodáváme větší dávkou kompostu. Po odkvětu zásobíme zeminu rychle a trvale působícím průmyslovým mnohosložkovým plným hnojivem (Cereritem, NPK – 30 g/m²), jinak se hyacinty ze záhonu po čase vytratí.
Pro půdní pokryv použijeme u cibulovin nejlépe rašelinu nebo hrubý kompost. Při déle trvajícím suchu je u všech potřebná dostatečná zálivka a výhodné je pak i mulčování drcenou kůrou, která navíc potlačí plevele.
Cibuloviny musí vyzrát a zavadnout (zatáhnout) v záhonu na svém místě – na to vždy pamatujeme, pokud je budeme přesazovat.
Při řezu květů do vázy nezapomeneme na rostlinách ponechat několik velkých listů, které se postarají o výživu cibulí pro další období.
Nezapomínáme na odstraňování odkvetlých květů, aby nebyly cibule vysilovány zbytečnou tvorbou semen. Květy neodřezáváme, ale odlamujeme. Zamezíme tak přenosu virových chorob.
Tam kde jsou zasazené jarní cibuloviny, musíme první sečení odložit až po jejich zatažení – zežloutnutí listů.
Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.