Druhá polovina června je dobou zatahování cibulovin

10. 6. 2020

Vyzvedneme proto některé cibuloviny z půdy. Počkáme do chvíle, kdy květinám úplně zežloutnou listy. Předčasným zásahem bychom cibulovinám brali sílu ke kvetení v příštím roce.

Tulipány a hyacinty je dobré přesazovat každoročně, v horším případě aspoň po 2 až 3 letech. Narcisy necháváme na stanovišti více let.

Tulipán po sezoně

Cibule tulipánu vyzvedneme, až listy zežloutnou; foto Shutterstock

Tulipány a hyacinty po vyzvednutí z půdy očistíme, osušíme a uložíme do sucha, kde se teplota drží kolem 20 °C. Skladování při vyšších teplotách vede k rozpadu cibulí tulipánů na více drobnějších cibulek. Na místo cibulovin vysadíme letničky.

  • Cibulky drobných květin – sněženek, bledulí, ladoněk, puškinií, krokusů, kandíků, ale i větších řebčíků –, které mají jen tenké obalové šupiny, je dobré uchovat buď v mírně vlhké rašelině (pilinách) do podzimní výsadby, nebo je lépe je vysadit ihned na nové stanoviště.
Puschkinia scilloides

Tenký šupinovitý obal cibule puškinie ladoňkovité; foto Shutterstock

Víceleté cibuloviny – sněženky (Galanthus), bledule (Leucojum), modřence (Muscari), ladoňky (Scilla), šafrány (Crocus) je dobré nechat na stanovišti více let. Zvláště ty drobnější jsou hezké ve větších rozrůstajících se skupinkách, k tomu je však třeba delší období nerušeného vývoje, kdy jim ani neodstraňujeme odkvetlé květy.

  • Velice hezké je jejich použití ve skupinkách po okrajích keřových skupin, nebo v trávníku jako tzv. zplaňující. V tom případě odložíme sečení trávníku do doby, než cibulovinám začnou žloutnout listy a zatáhnou se.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 7. 2024

Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme. Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x