Mečíky: Kdy sklidit hlízy, při jaké teplotě je sušit a skladovat

13. 9. 2020

Jakmile listy gladiol začnou žloutnout, je čas sklidit hlízy. Do konce září sklízíme velké, nejpozději do poloviny října drobnější.

V teplých oblastech je na místě sklidit hlízy mečíků o dva týdny dřív.

Sušení hlíz mečíků

Po sklizni nastává nejdůležitější fáze v péči o hlízy – sušení. Ideálně při teplotě 27–30 °C a při stálém proudění a výměně vzduchu. Během čtrnácti dnů by se měla hmotnost sklizené hlízy zmenšit o třetinu.

Pokud nelze při sušení zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu, je lépe sušit při nižší teplotě delší dobu. V každém případě je však třeba zajistit pravidelné větrání místnosti.

Je čas sklidit hlízy gladio:l Lodyhy odlamujeme od hlíz

Hlízy vyjmeme z půdy, odstraním lodyhy a zbytky zeminy, aby se hlízy sušily co nejčistší, uložíme je do krabiček nebo na lísky a přeneseme do teplého vzdušného prostoru.

V optimálních podmínkách proběhne fáze prvního hlavního vysoušení za dva až tři týdny, při teplotách okolo 20 °C za 4 až 6 týdnů. Během této doby dostatečně vyschnou slupky i kořeny a mezi starou a novou hlízou se vytvoří zvláštní odlučovací vrstva buněk, takže lze snadno od nové hlízy oddělit starou hlízu se zbytky kořenů.

  • Při předčasném čištění a násilném oddělování staré hlízy je nebezpečí, že se poškodí nové hlízy a otevřená rána se stane vstupní branou pro infekci houbovými chorobami.
  • Nedoporučuje se ani příliš pozdní čištění, protože i při něm se může hlíza poškodit.

Při čištění z nové hlízy odstraníme i nejsvrchnější slupku, která je pozůstatkem posledního spodního listu a může být rovněž zdrojem houbové infekce.

Očištěné hlízy se pak ještě dosušují dalších čtyři až šest týdnů při teplotě okolo 20 °C a občasné výměně vzduchu.

Skladování hlíz a teploty

Po dosušení se hlízy ukládají až do výsadby v suché, větrané, mrazuprosté místnosti s teplotou v rozsahu +2 °C až +8 °C. Při teplotě 0 °C již hlízy mrznou a zcela se znehodnocují! Rovněž vyšší teploty jsou pro hlízy nevhodné, protože předčasně raší a tím se oslabují.

Hlízy gladiol

Hlízy mečíků připravované k výsadbě; foto Josef Kříž

Během skladování občas zkontrolujeme zdravotní stav hlíz a likvidujeme ty hlízy, které mají příznaky nějaké choroby. Rovněž pozorně sledujeme, zda se se na hlízách neobjevily třásněnky. Ty by při přemnožení poškodily hlízy. Dostupné přípravky aktuálně uvádí Rostlinolékařský portál.

Asi měsíc před výsadbou zvýšíme teplotu ve skladu na 15 až 18 °C, čímž se hlízy probudí ze zimní dormance a podstatně dříve kvetou. Těsně před výsadbou odstraníme z hlíz zbývající slupky a preventivně namoříme.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x