Lilie lze množit různě: semeny, šupinováním, pacibulkami…

28. 8. 2020

Lilie podobně jako mečíky vykvétají ve váze do posledního poupěte. Navíc dlouho vydrží svěží. A kromě toho se velmi dobře množí, a to dokonce několika způsoby.

Množení semeny

Lilie Shocking

Kultivar lilie Shocking

Největší výhodou množení semeny je, že získáváme prakticky bezvirózní semenáčky, protože virové choroby se nepřenášejí do semen.

Správně pěstované liliové semenáčky jsou dokonce i bez dalších chorob, jako je např. Fusarium.

Protože lilie nejsou samosprašné, je třeba, aby pro vytvoření životaschopných semen byly opyleny, ale ne vlastním pylem.

K opylení může dojít přirozenou cestou opylovači, jako jsou např. včely, nebo umělým způsobem, kdy záměrně vybíráme vhodného rodiče.

  • Vývin tobolek je třeba pravidelně kontrolovat, chránit postřiky proti botrytidě (plísni šedé) nebo proti výskytu škůdců.
  • Vyzrálé tobolky sbíráme těsně předtím, než zhnědnou a začnou se spontánně otevírat.
  • Po sklizni je třeba tobolky dosušit v dobře větrané místnosti.
  • Suchá semena pak z tobolek vyprostíme a uložíme.

Zklamání z výsevu špatně opylených semen předejdeme tím, že předem zkontrolujeme, zda obsahují embrya: Položíme semena na mléčné sklo, které odspodu prosvítíme silným světlem tak, aby embryo bylo vidět – ukáže se jako tmavá čárka umístěná přes ploché semínko.

Semena lilií klíčí dvěma způsoby: epigeicky, což znamená nad zemí, nebo hypogeicky, tedy pod zemí.

Vyséváme je do kvalitně připravené půdní směsi buď přímo na záhony, nebo lépe do vhodných kontejnerů. Když začnou listy mladých rostlin zasychat, je třeba sklidit mladé cibulky a skladovat je v chladnu do jarní výsadby.

  • Hypogeicky klíčící semena – většinou se jedná o lilie orientálky – klíčí velmi pomalu a někdy vyklíčí v prvním roce jen část semen a zbytek až v dalším roce.

Množení dělením

Lilie se množí i dělením cibulí. Některé odrůdy mají přirozenou tendenci se dělením množit. Dceřiné cibule pak většinou oddělujeme při přesazování.

Množení dělením

Množení dělením

Jednoleté přírůstky lilie

Jednoleté přírůstky kultivaru lilie Shocking

Množení šupinováním

Levné a rychlé je množení šupinováním. Nově zakoupenou odrůdu si tímto způsobem můžeme rychle namnožit. Aby se docílilo co největší tvorby cibulek, je třeba šupiny oddělit co nejblíže u podpučí.

Šupinovat lze prakticky celoročně, protože tvorba nových cibulek není závislá na ročním období.

Šupiny se naskládají do vhodného media (perlit, rašeliník) nejlépe do igelitových sáčků tak, aby byly zcela zakryté. Ukládat se také mohou do různých truhlíků, nebo kontejnerů. Inkubují se v dobře větrané místnosti při teplotě 15–21 °C, dokud se na šupinách kompletně nevytvoří cibulky a kořínky.

  • Po celou dobu musí být zachovaná vlhkost a provzdušnění substrátu.
  • Doba inkubace se většinou pohybuje mezi 6–8 týdny, u orientálů je to až 14 týdnů.

S výjimkou trubkovitých hybridů vyžadují nově narostlé cibulky projít obdobím chladu, které je nezbytné pro dokončení dormance.

Cibulky se uloží nejprve na 3–4 týdny při teplotě 4–10 °C a pak v chladu při –1 °C minimálně dalších 6 týdnů. Delší období chladu cibulkám neuškodí, spíše je prospěšné.

Podzemní část lilie nabízí hned dvě možnosti množení: lodyžními cibulemi a šupinováním

Pod zemí lilie vytváří šupiny na cibuli a lodyžní cibulky

Jakmile to půdní a teplotní poměry dovolí, vysazujeme šupiny s cibulkami na venkovní záhony a ponecháváme je v zemi většinou dvě růstové sezony, i když některé, hlavně asijské hybridy, vytvoří květní lodyhy již v prvním roce.

Množení lodyžními cibulkami

Lodyžní cibulky se vytvářejí pod zemí mezi cibulí a povrchem půdy. Při tomto způsobu je vhodné na záhony v dalších letech přidávat zeminu, aby se cibulky vytvářely pod povrchem. Cibulky z lodyhy odebíráme při přesazování a je vhodné je hned zasadit.

Množení lodyžními pacibulkami.

Pacibulky jsou většinou tmavě purpurové, v průměru velké 1–2 cm a vytvářejí se v paždí listů.

Pacibulky se sbírají několik týdnů po odkvětu a vysazují se časně na podzim 3–5 cm hluboko. Pokud bychom chtěli, aby se vytvořilo co nejvíce pacibulek je vhodné odstranit květní poupata ještě před rozkvětem.

Množení tkáňovou kulturou

Tato metoda je použitelná pouze v laboratořích k tomu vybavených. Touto metodou lze vyprodukovat obrovské množství cibulek z jedné rostliny. Ty pak během dvou let dorostou do prodejní velikosti.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, přes sezonu mi lilie ani nevylezly, až teď v říjnu. Mám cibulky vyndat a vysadit až na jaře?? Děkuji za odpověď

asi jste se už zařídil, ale pokud váháte: pokud máte cibule v kvetinácích tedy je schovejte ať na ně neprší. Pokud jich máte víc a nemužete je schovat, tak je aspoň nakloňte, ať voda vytéká. Pokud je máte v zemi, tak je tam můžete nechat. Důležité, aby kolem nich nestála voda, abyste měl udělané podloží pro odtok vody.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x