
Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy
17. 4. 2021Hlíznaté květiny vysazujeme v teplejších oblastech koncem měsíce. Zohledníne i vývoj počasí. Jiřinky a další květiny pak krášlí zahradu po celé léto až do podzimních mrazíků.
V srpnu kvete převážná většina mečíků. Jen některé rané odrůdy již v červenci a pozdní v září. Zato během srpna se můžeme denně těšit, co nového vykvete.
Vedle krásného květu by pěstitel měl usilovat o dobrou kondici hlízy.
Po odkvětu již mečíky nezaléváme a ideální je, když je co nejméně srážek. Čím sušší hlízy sklízíme, tím se rychleji a dokonaleji dosuší a jsou i odolnější vůči houbovým chorobám. Čas sklizně hlíz nastává, když listy mírně zežloutnou. Velké hlízy by měly být sklizeny do konce září, menší a brut nejpozději během první poloviny října, v teplých oblastech pak i o 14 dnů dříve.
Hlízy nejlépe vyryjeme rycími vidlemi a ihned odstraňujeme celou nadzemní část.
Dříve se doporučovalo odstřihnout lodyhu asi 15 cm nad novou hlízou, ale to byl chybný postup. Nejspodnější zbytky lodyhy mohou totiž zdravou hlízu infikovat během sušení. Lodyhy vylamujeme těsně u hlízy.
Z kořenů a hlíz odstraníme zbytky zeminy. Někteří pěstitelé dokonce hlízy před sušením vyperou. Vysoušení trvá v závislosti na teplotě 2–4 týdny. Je třeba zajistit větrání prostoru. Postupně vyschnou slupky i kořeny a vytvoří se zvláštní odlučovací vrstva, která umožňuje snadné oddělení staré hlízy s kořeny od nové. Hlízy skladujeme při teplotě 2–6 °C. Při 0 °C hlízy zmrznou. Při vyšší teplotě hrozí hlízám poškození od savých škůdců – třásněnek.
Oddělování staré hlízy je ve správném termínu snadné. Při předčasném nebo pozdním oddělování hrozí poškození a infekce houbovými chorobami.
Foto autor
Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.