Které trvalky vysadit do nádob, aby zahradu zdobily co nejdéle

27. 2. 2020

Osazování nejrůznějších nádob určených na terasy a balkony patří k jarním radostem milovníků květin. Využít se k tomu dá i řada záhonových trvalek.

Vytrvalé rostliny nemusíme rok co rok znovu pořizovat ani přesazovat. Navíc se dají zimovat venku. Ne všechny druhy a odrůdy se však hodí pro dlouhodobé pěstování v nádobách. Některé příliš narůstají, jiné kvetou krátce. Nabízím tipy k výběru nejvhodnějších.

 

Můžeme vybírat z druhů okrasných listem, květem či kombinace obojího.

Druhy okrasné květem by měly plnit svou roli co nejdéle, ideálně několik měsíců. U trvalek to není obvyklé, proto je důležité vybírat druhy kvetoucí dlouho nebo období kvetení prodloužit kombinacemi druhů a odrůd.

Které nádoby a substrát použít pro trvalky

Pokud chceme nádoby s rostlinami nechat venku celoročně, vybereme takové, které to vydrží. Plastové musí odolat ultrafialovému záření, terakota nebo pálená hlína vyžadují mrazuvzdornost.

Čím větší, tím lepší

Velké nádoby snáze udrží stabilní vlhkost substrátu a poskytnou dostatek prostoru kořenům. Většině trvalek stačí běžný zahradnický substrát, případně doplněný trochou hrubšího písku, kompostu nebo ornice.

Propustnost

Nezbytné je propustnost substrátu, aby nezahnívaly kořeny. Jako drenáž se hodí keramzit, nejrůznější kamínky, štěrk, střepy ze starých hliněných květináčů apod.

Umístění nádob

Má zásadní vliv na výběr rostlin. Na celodenní plné slunce vybereme jiné, než na severní stranu domu nebo pod stinnou pergolu.

 

Rostliny okrasné listem

Bohyška (Hosta) s bezpočtem odrůd s různě zbarvenými listy se hodí především pro polostinná až stinná místa. Vyžaduje humózní, stále mírně vlhký substrát.

  • Okrasný efekt trvá od jarního rozvití listů až dlouho do podzimu, kdy se řada kultivarů zbarví do jasně žlutých až žlutooranžových odstínů.  Některé kultivary poměrně bohatě nakvétají zvonkovitými, bílými či světle fialovými (někdy i vonnými) květy.
Dlužichy

Rozmanité dlužichy pěstitelů z Klubu skalničkářů Praha

Podobně lze uplatnit i odrůdy příbuzného rodu mitrovnička (Tiarella).

Dlužicha (Heuchera). Desítky odrůd s pestře zbarvenými listy jsou jedinečné tím, že se jedná o rostliny stálezelené. Okrasný efekt trvá celý rok. Některé odrůdy (např. Paris či Rave On) kombinují hezky zbarvené listy a pěkné květy. Vyhovuje jim podobné stanoviště jako bohyškám.

Bergénie (Bergenia). Rod okrasný zejména stálezelenými, velkými lesklými listy a na jaře pak růžovými květy se hodí na slunce i do polostinných míst.

Netřesky (Sempervivum) jsou ideální rostliny do menších nádob na plné slunce. Velmi dobře snášejí sucho. Díky minimálním nárokům na objem substrátu je možné je pěstovat v různých netradičních nádobách či miskách.

  • Zahradu zdobí celoročně.

 

Rozchodníky (Sedum). Do nádob se hodí zejména druhy ze skupiny vyšších, v létě kvetoucích druhů (S. spectabile, S. telephium a jeho odrůdy). Velmi hezky se kombinují například s nižšími kostřavami. Nižší rozchodníky lze použít do menších misek nebo jako podrosty pod jiné rostliny.

  • Krášlí zahradu olistěním od května do října i kvetením v srpnu a září.

Trávy, ostřice, biky

Do kombinovaných výsadeb se hodí nízké okrasné trávy a ostřice. Především nižší druhy a odrůdy (Zwergkönig, Blaufuchs…) jako třeba modro- či šedolisté kostřavy (Festuca), ideální do nádob na plné slunce. Tolerují občasné přísušky.

  • Okrasný efekt trvá téměř celoročně, na jaře je stačí mírně sestřihnout.

 

Velmi hezkou trávou pro polostinná místa je japonská hakonechloa (Hakonechloa macra), především žlutě panašovaný kultivar Aureola.

Do stejných podmínek se hodí a v nádobách dobře vypadají i mnohé ostřice (Carex) a to pestrolisté a barevnolisté odrůdy druhů C. conica, C. morrowii, C. siderosticta. Také druhy s velmi jemným listem jako C. umbrosa. Samozřejmě i novozélandské druhy s bronzově zbarvenými listy jako C. comans či C. buchananii (ty však mohou v tužších zimách vymrzat).

Jako stálezelenou zeleň lze do nádob velmi dobře použít také biky Luzula sylvatica či L. pilosa (zde pak především kompaktní kultivar Igel, tvořící husté a nízké bochánky).

Byliny

I celou řadu bylin lze velmi dobře celoročně pěstovat v nádobách.

Mátu (Mentha x piperita) pravidelně sestřiháváme a používáme v kuchyni, dále voňavý tymián (Thymus vulgaris) okrasný zelenošedým olistěním a bílými nebo narůžovělými jarními květy. Kromě tymiánu lze do nádob použít i další druhy mateřídoušek (Thymus).

Levandule korunkatá

Levandule korunkatá

Stejně tak levandule lékařská (Lavandula angustifolia), tolik efektní v červnu a červenci, kdy kvete. Vedle vůně je zajímavé i šedo- či stříbrolisté olistění odrůd.

  • Levandule i tymián pěstované v nádobách mohou hůře snášet tužší zimní holomrazy, vyplatí se je tedy na zimu zakrýt netkanou textilii a nádoby obalit např. filcem nebo geotextilií.
  • Pozor však na odrůdy levandule korunkaté (L. stoechas), které v tuzemských klimatických podmínkách venku nezimují. Nádoby je nutné přenést do prostor s teplotami ideálně 5–8 °C.

Když kvetou krátce

Máme na paměti, že doba kvetení jednotlivých druhů a odrůd trvalek okrasných květem není ve srovnání s letničkami příliš dlouhá a že déle kvetoucích je málo.

Příkladem jsou nižší odrůdy šanty hroznovité (Nepeta racemosa) Littler Titich, Toria nebo bělokvětá Snowflake. Hodí se pro místa na plném slunci. Byť na záhonech dobře snášejí přísušky, v nádobách je vhodnější stále mírně vlhký substrát. Lze je použít i jako podrost či doplněk k vyšším rostlinám.

  • Kvetou po většinu vegetační doby od května do října.

Hezkými a vděčnými trvalkami pro nádoby jsou kultivary krásnooček (Coreopsis grandiflora), zejména nižší a kompaktnější odrůdy (např. PrestoR, Sunrise, Eva, Ema). U krásnooček se vyplatí odstraňovat odkvetlé květy. Podpoříme tak nakvétaní nových. Kvetou pak obvykle během celého léta až do začátku podzimu. Hodí na slunná místa a vyžadují stále mírně vlhký substrát.

Znalost požadované odrůdy je v tomto případě důležitá. Ostatní kakosty totiž kvetou poměrně krátce na přelomu května a června.

Také mezi kakosty (Geranium) lze najít zajímavé odrůdy do nádob. Třeba Rozanne či Jolly Bee kvetoucí od května do října. Hodí se však pouze pro větší a spíše plošší nádoby o průměru alespoň 50–60 cm.

Velkou oblibu si v posledních letech získávají svíčkovce (Gaura lindheimeri). Jejich výhodou je zejména dlouhá doba kvetení od května až do prvních mrazíků. Do nádob se hodí nižší odrůdy, kupříkladu Passionate Blush. Tužší zimy a holomrazy mohou vést k vymrzání, vyplatí se zimní kryt.

Velmi hezky vypadají v nádobách nižší odrůdy čechravy (Astilbe), bohužel kvetou relativně krátce a hodí se spíše do kombinací s jinými rostlinami (např. s barevnolistými ostřicemi).

Také šalvěje hajní nabízejí kultivary vhodné do nádob: nízký Marcus s tmavě fialovými květy či miniaturní trojlístek Sensation Rose, Blue, White dorůstající zhruba 20cm výšky. Šalvěj hajní poměrně ochotně remontuje; při odstraňování odkvětlých květenství nakvétá několikrát za sezonu.

Bohyšky v kameni

Mohutné kamenné koryto osázené kultivary bohyšek

Pět otázek k výběru

Pokud budete takové rostliny hledat, ptejte se vždy:

  1. Jak vysoko opravdu vyrostou?
  2. Kdy a jak dlouho kvetou?
  3. Jaké mají nároky na závlahu?
  4. Vyžadují slunce?
  5. Snesou polostín či stín?

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x