Jak vybrat z pestrého společenství trvalek to své

18. 10. 2022

Vlastně ani nevím, do kterých skupin rozdělit společenství trvalek, abychom si z široké druhové nabídky vybrali podle vlastní představy.

Snad takto: Trvalky můžeme rozdělit do skupin na stínomilné, suchomilné, světlomilné, vodní a bahenní rostliny, skalničky – klenoty do skalek, koryt a malých rabátek. Dále na cibulnaté a hlíznaté, na trsnaté i výběžkaté, dokonce některé na stálezelené. Třeba juka (Yucca), bergénie (Bergenia), brambořík (Cyclamen) a všechny na zimu zatahující.

Vítaná sama i ve společenství trvalek: kopretina arktická (Chrysanthemum arcticum)

Kopretina arktická (Chrysanthemum arcticum)

U těch, u kterých nehrozí vysemeňování, můžeme zaschlé semeníky a květenství ponechat pro paní zimu, která na nich ve formě ojínění, jinovatky a námrazy vykouzlí hebounké či skleněné šperky.

Většina trvalek je dekorativní hlavně svými květy, ale máme trvalky s výraznými ozdobnými a barevnými listy dlužichy (Heuchera), bohyšky, (funkie, Hosta), traviny v celé své široké druhové skladbě.)

Dokonce je mnoho z nich s jedlými květy denivka (Hemerocalis), fialka (Viola), plicník (Pulmonaria) aj.

Heuchera Caramel

Dlužicha (Heuchera) Caramel oslní svými listy

Doba kvetení trvalek

Pro volbu druhu či odrůdy je však i doba květu zásadní. Většina trvalek se svými kultivary zaujímá přibližně stejnou dobu kvetení, setkáme se však s druhy, jejichž různé kultivary mají tak dlouhou dobu kvetení, že nás to až zarazí. Například tulipán (Tulipa), denivka (Hemerocalis), astra (Aster) nás můžou těšit i dva měsíce a víc.

Společenství trvalek podle pěstebních nároků

Při volbě druhu a při výsadbě samé platí, stejně jako u ostatních rostlin sázených do naší blízkosti mnoho důležitých zásad. Hlavně se zaměříme na podmínky prostředí, kam budeme rostliny sázet. Mnohdy poradí odborník, někdy můžeme experimentovat sami.

Z vlastní zkušenosti vím, že někdy i stínomilné trvalky vydrží na plném slunci, světlomilné v mírném stínu a bahenní v suchu. Ale za předpokladu, že jim vyjdeme vstříc třeba vylepšením půdy, zálivkou atd. Tak se pusťte do pokusů a vysaďte klidně vedle sebe na podmínky úplně odlišné druhy, o kterých víme, že jsou houževnaté a dobře přizpůsobivé. Pak nás překvapí svojí vitalitou a životaschopností.

Ve společenství trvalek září i nenáročné netřesky

Netřesk (Sempervivum) nepotřebuje téměř žádnou půdu

Trvalky k tvoření

Pohled na krásné květy, na zajímavé olistění, na zajímavé plody, podzimní barvy a jemnou texturu hlavně travin podtrhneme zajímavým pozadím z keřů, stromů, jiných trvalek, krásných staveb a doplňků. Trs trávy, trs kosatce či obří listy bohyšky podtrhnou výjimečnost obřího solitérního balvanu, umělecké plastiky nebo altánu.

Vhodné založení zahrady s keři i trvalkami nám může přinést téměř bezúdržbovost, mnohé odolné, dlouhověké a půdu dobře překrývající trvalky semenáčům plevelů nedají šanci.

Budeme-li volit i vhodné kultivary (odrůdy), budeme určitě z dlouhověkosti trvalek nadšeni.

Pokud nám některé trvalky přerostou, většina jich snese velmi dobře přesazení, roztrhnutí trsu a tím rozmnožení a zmlazení. O přebytky se můžeme rozdělit s rodinou, sousedy nebo přáteli. Ale některé trvalky nás překvapí, že můžou růst na místě dvacet i více let a nemusíme s nimi dělat vůbec nic. Příkladně: bohyška (Hosta), pivoňka (Paeonia), hlaváček (Adonis), koniklec (Pulsatilla) aj.

Některé trvalky však musíme po čase zmladit, aby zdatněji rostly a lépe kvetly. Například kosatce (Iris) nebo tulipány (Tulipa).

Plamenka Phlox subulata a cibuloviny

Plamenka šídlovitá (Phlox subulata) a cibuloviny

Kam s nimi

I u trvalek, stejně jako u keřů a stromů je velmi důležité zhodnocení faktorů místa, kam je budeme vysazovat, jakým je podnebí, poloha, orientace ke světovým stranám, půdní typ, mikroklima. A to proto, aby nám rostliny dobře a zdravě rostly. Jejich doplnění či výměna nebývá na rozdíl od stromů a keřů tak bolestivá a nákladná.

Celkový vzhled a velikost trvalek, jejich množství ve skupině a zahradě je rozhodující jak z hlediska praktického využití místa, tak pro pěkný vzhled a dlouhodobě proveditelnou údržbu.
Ceny dovolují pořídit si velmi pestrou a stále kvetoucí zahradu.

Kakost Geranium cantawbrigiense Karmina ve společenství trvalek

Kakost Geranium cantawbrigiense Karmina, denivka a hosta

Barevnost, struktura, textura, jedinečnost

Také u společenství trvalek je důležité brát v úvahu barevnost, strukturu a celkovou texturu rostlin.
Jsou nenahraditelné, co do doby rašení, samotného růstu, doby a barvy květu. Kombinací tvarů i různých barev květů nezpůsobíme takovou katastrofu jako u nevydařené volby stromů a keřů. Příroda také nabízí nevídané barevné a tvarové kombinace.

Většina trvalek roste dosti rychle, proto jsme schopni si útulné a barevné prostředí vytvořit během 1 až 3 let.

Existují trvalky mezi jinými nejkrásnější? Nejspíš ne! Všechny mají své kouzlo a své místo v každé zahradě, zahrádce, balkónu, terase, parku.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x