
Máte doma starý škopek? Založte si bylinkovou minizahrádku
3. 5. 2022Odložený škopek použijte pro výsadbu bylinek. Nechte se překvapit, jak pěkně trpasličí zahrádka oživí terasu či balkon.
Bylinky nám učarovaly, protože působí na naše smysly. Spojujeme si je s dobrými jídly, s cestováním, s romantikou. A voňavé aranže jim sluší.
Jedinečná krása bylinek si zaslouží podporovat aranžemi, umístěním, pěstebními nádobami, sesadbami. Fantazii se meze nekladou, naopak. A když to dobře vyjde, pracovité, obětavé bylinky se po právu promění v noblesní dámy. Jejich společnost ocení každý, u koho se objeví, ať zůstanou doma, nebo získají roli darované voňavé aranže.
Tak například můžeme mateřídoušku v nádobě vložit do spojených proutěných věnečků a dozdobit ji mašlí z řezaného vlněného filcu.
Aranžování krásných, jedlých a voňavých bylinek má zůstat lehké jako bylinky samy, příjemné a nenásilné. Nesluší jim lesklé materiály, ani dráty, korálky a jiné nepřesvědčivé doplňky a materiály.
Bylinkám bychom naopak měli za partnery dopřát režné provázky, skutečné lýko, opravdové proutí, seno, dřevo, vlnu a jiné přírodě blízké pěkné věci.
Rovněž klasickou bylinkovou výsadbu v keramickém truhlíku lze dozdobit.
Staré vojenské naběračky zpátky ve službě jako netradiční bylinkové nádoby.
Bylinky se vezou:
Tvořila a fotografovala autorka
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.