Jak pěstovat brambořík, aby kvetl od podzimu do jara

25. 11. 2020

Pestré a vonné květy bramboříků provázejí člověka po staletí od podzimu přes Vánoce až do předjaří. Byla by však škoda brambořík považovat za sezonní dekoraci.

Nahlédněme do historie a tajů pěstování bramboříků, jistě si to zaslouží.

Rod Cyclamen neboli brambořík zahrnuje přibližně dvacet druhů, pocházejících ze Středomoří, Malé Asie, vzácně je lze nalézt i v lesích evropských hor (Alpy, Česko, Polsko, Kavkaz), kde rostou jako podrost stromů a keřů. Ačkoliv byl rod Cyclamen po staletí řazen do čeledi Primulaceae, botanici jej přeřadili do čeledi Myrsinaceae.

Brambořík Cyclamen hederifolium

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium)

Chléb prasat i alpská fialka

Latinské jméno Cyclamen odvozené z řeckého kyklos (okrouhlý, točitý) upomíná na okrouhlý tvar hlízy, případně spirálovité stáčení semeníků. Jménem kyklaminos nazývá tuto rostlinu již Hippokrates a doporučuje ji proti hadímu uštknutí a jako ochranu proti zlým kouzlům. V zahraničí bývá lidový název odvozen od toho, že hlízy bramboříků jsou oblíbenou potravou divokých prasat, proto je označován jako chléb prasat. Poetické a něžné je naopak německé lidové jméno alpská fialka.

Zajímavější však jistě je, že některé druhy lze při dodržení pěstebních podmínek pěstovat také v tuzemském klimatu: na skalkách, jako podrostovou trvalku, případně přenosnou rostlinu.

Jedná se zejména o Cyclamen coum, který kvete na jaře, nebo i brambořík břečťanolistý (C. hederifolium) vykvétající na podzim, a vzácněji pěstovaný evropský brambořík  nachový (C. purpurascens), jehož květy se objevují od konce léta do podzimu. Tyto druhy mohou být jistě zajímavým zpestřením zahrad.

Brambořík Cyclamen coum

Cyclamen coum

Nejznámější zástupci rodu

Obecně známý druh pokojového bramboříku (C. persicum) je v původní, přírodní formě domovinou na Kypru, v Libanonu, Řecku a Izraeli. Je teplomilnější a nikdo by v něm dnes patrně nerozeznal ony rostliny, jež dnes zdobí naše domovy.

Díky neustálému šlechtění, které probíhalo již od počátku 17. století ve Francii, Anglii a Německu, se dnes můžeme těšit z úžasné rozmanitosti barev i tvarů květů, dekorativních stříbrně mramorovaných listů a rostlin, které mají miniaturní nebo naopak robustní vzrůst.

Velmi oblíbené a žádané byly také odrůdy vyšlechtěné pro řez květů, které vynikaly dlouhými květními stonky a velkými květy, mnohdy se zkadeřenými okraji nebo plnokvěté. Tyto řezané bramboříky byly velmi žádané, jelikož vykvétaly od podzimu do jara, tedy v době, kdy byl dříve nedostatek čerstvých květin do kytic. Svoji oblibu si zasloužily i díky dlouhé trvanlivosti ve váze.

Cyclamen persicum

Brambořík perský (Cyclamen persicum)

Proč jsme na bramboříky pozapomněli

  1. Zájem o květy bramboříku výrazně ovlivnil celoroční dovoz řezaných květin. Dříve žádaný brambořík, z něhož byly vázány krásné svatební kytice a vytvářena aranžmá, upadl v zapomnění.
  2. Podobný osud potkal brambořík jako rostlinu v květináči, kdysi jednu z nejdůležitějších kultur všech zahradníků. Napomohly k tomu příliš vysoké teploty našich obydlí, které bramboříkům nevyhovují, ale částečně také importy kvetoucích bramboříků pěstovaných ve více než ideálních skleníkových podmínkách. Takové rostliny reagují na změnu prostředí negativně a vytvářejí u veřejnosti mylné povědomí, že doma se brambořík pěstovat nedá…
  3. Minulostí jsou doby, kdy si zahradník vyséval osivo bramboříků rok před jejich předpokládaným prodejem, několikrát přepichoval semenáčky, pěstoval je ve skleníku, později je přenášel do pařeniště (kde se rostliny otužily a poté byly mnohem odolnější), několikrát denně je rosil, stínoval, čistil, a poté je opět přenášel do studeného skleníku. Až po dlouhém roce byla tato mravenčí práce završena kvetoucími bramboříky…
Bramboříky

Kultivary bramboříku perského

Jak správně pěstovat brambořík

K tomu, aby brambořík vydržel po mnoho let a byl stále krásnější a krásnější, stačilo málo:

Osudné bývá zalití bramboříku do středu (kde se vytvářejí nové listy a poupata); často způsobí hnilobu.

Zakoupit zdravé, silné a otužilé rostliny a umístit je na světlé místo s teplotou 12–15 °C (což bylo jistě v dobových interiérech se špaletovými okny jednodušší) a opatrně zalévat. Nejlépe do misky a přebytečnou vodu po chvíli vylít, aby zemina nebyla dlouhodobě přemokřená, ale ani přeschlá.

Cyclamen persicum Miniwella bellissima

Kultivar bramboříku perského Miniwella bellissima

Správně pěstované bramboříky vykvétají od podzimu do jara.

Prospěšné je odstraňovat odkvetlé květy a případně odumřelé listy tak, aby ve středu hlízy nezůstal zbytek stonku, na kterém by se rozvinula houbová choroba.

Vegetační klid, nebo založení rostliny v zahradě?

Existují dva způsoby celoročního pěstování:

  • Po odkvětu omezíme zálivku a necháme listy zaschnout, tzv. zatáhnout. Hlízy ponecháme v suchu do července, kdy je očistíme a zasadíme tak, aby polovina hlízy byla nad úrovní zeminy, a začneme opět opatrně zalévat.

Rostliny, které absolvují vegetační klid, však vykvétají později, obvykle až po Vánocích.

  • Možný je i druhý způsob: Po odkvětu brambořík přesadíme, dále zaléváme a po 15. květnu založíme květináč do zeminy na polostinném místě v zahradě, kde jej ponecháme až do podzimu, poté jej přeneseme do interiéru.

Bramboříky pěstované bez přerušení vegetace vykvétají dříve a odměňují své pěstitele stovkami nádherných, vonných a trvanlivých květů. Tímto způsobem se v minulosti pěstovaly bramboříky po mnoho let, vyzkoušejte to i vy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

5. 7. 2022

Zeleninu v červenci sklidíme, další ošetříme, sejeme, vysadíme

Záhony s podzimními košťálovinami chráníme netkanou textilií před dřepčíky a plodomorkou zelnou. Její larvy poškozují vegetační vrcholy, což podstatně snižuje sklizeň těchto zelenin.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x