Eustoma čili jícnovka potěší ve váze na stole i ve svatební kytici

8. 3. 2015

Květy původního druhu Eustoma russellianum mají purpurovou až modrofialovou barvu. Šlechtěním však vznikly další nádherné odstíny.

Šlechtitelům se daří rozšiřovat paletu odstínů od konce osmdesátých let dvacátého století. Výjimkou nejsou ani plné a dvoubarevné květy. Objevily se i odrůdy s nízkým vzrůstem, vhodné pro pěstování v květináčích. Nejčastěji se však Eustoma neboli jícnovka používá jako řezaná květina.

Eustoma pro romantické duše

Květy vyniknou jak jednodruhových vazbách, tak v aranžmá s jinými květinami. Svěží dojem vnese eustoma do interiéru v podobě kytice bílých či smetanových květin, doplněných několika úzkými zelenými listy, v jednoduché široké váze.

K slavnostnějším účelům lze vytvořit působivou kulatou vazbu, tzv. biedermeier, pro kterou jsou vhodnější plné květy. Romantický půvab takové kytice umocní aranžmá tón v tónu.

Jícnovky dokážou ve váze rozkvétat týden i déle

Nápaditá aranžmá ocení přátelé i rodina

Eustomy lze aranžovat i méně tradičně. Velmi hezky působí jednotlivé květiny nebo dvojice v malých mističkách s vodou. Díky nim bude u jídelního stolu hned příjemněji. Stejně tak se budou vyjímat jícnovky v malých vázičkách a působit dojmem právě natrhaného lučního kvítí. Propůjčí bytu bezstarostnou prázdninovou atmosféru.

Eustoma jako stvořená pro svatební kytici

Křehkou eustomu lze využít i jako doplněk svatebních šatů nebo ve svatební kytici. Nazelenalá odrůda Mariachi Green vynikne v kombinaci s bílými růžemi.

Jícnovky ve váze vydrží v pěkné kondici déle než týden, výjimkou nejsou ani tři týdny. Prospívá jim pravidelná výměna vody, případně přídavek výživy a místo bez přímých slunečních paprsků.

Foto HKK květiny

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Mám velmi rád když si mohu na stůl v kuchyni položit nějakou pěknou kytici. Tím, že jsem z Brna, tak občas si objednám až přímo domů a tak potěším sebe i celou rodinu.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 3. 2023

Tipy pro rané květy dvouletek a trvalek v nádobách

S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x