Delosperma a její mrazuvzdorné odrůdy

13. 9. 2023

Slunné, suché, teplé stanoviště s dobře propustnou půdou. To jsou ideální podmínky k tomu, aby delosperma vytvořila bohatě kvetoucí polštáře.


Tato nízká skalnička se vyznačuje úzkými listy, které jsou podlouhlé, neopadavé a dužnaté. Charakterizuje jí dlouhá doba kvetení od dubna či května, až do září nebo října.

Delosperma

Sbírka delosperm

Delosperma čitá velký počet druhů, které bychom mohli rozdělit například podle odolnosti na zimovzdorné a mrazuvzdorné:

  • zimovzdorné – podmínky naší zimy snášejí relativně dobře, bez poškození,
  • mrazuvzdorné – v zimním období je potřeba rostliny opatřit alespoň jednoduchým krytem proti nadměrným srážkám a při krutých zimách, kdy mohou vymrzat.

Mrazuvzdorné druhy

Delosperma ashtonii

Silně sukulentní druh. Z mrkvovitého kořene vyrůstají přisedlé růžice dlouhých a širokých bradavčitých listů. Pochází z vysokých poloh Dračích hor v Lesothu. Kvete koncem jara velkými fialovými květy. Na zimu je potřeba tento druh zakrýt proti nežádoucím srážkám, jinak je velká pravděpodobnost, že na jaře místo rostlin najdeme pouze důlek po vyhnilém kořeni. Množíme stejně, jako Malotigena f. niederlovae, tedy  znamená semeny nebo dělením trsů či jednotlivými bylinnými výhonky.

Delosperma deilanthoides

Tento nezaměnitelný druh s širokými, jakoby srdčitými listy v přírodě najdeme na velmi omezeném území u jihoafrického města Lydenburg ve výšce nad 2000 metrů. Tvoří malé nízké trsy, kvete koncem léta a na podzim. Pěstování a množení je stejné jako u předchozího druhu.

Delosperma deilanthoides

Delosperma deilanthoides

Delosperma galpinii

Nízká kompaktní rostlina s velkými fialovými květy s bílým středem. Vyskytuje se v okolí Lions River v Jihoafrické republice. Pěstování a množení je stejné jako u D. ashtonii.

Delosperma sutherlandii

Druh velmi podobný D. ashtonii, má stejné nároky na pěstování a množení. Lze jej poměrně často vidět v nabídkách zahradnických podniků. V přírodě se vyskytuje v Transvaalu v Jihoafrické republice

Delosmerma a druhy, které někdy vymrzající

Delosperma herbeum

Nízce keříčkovitý bělokvětý druh pocházející z oblasti Karoo v JAR, dokonce zasahuje do Botswany. Prodáván je jako silně mrazuvzdorný, ale již vzhledem k původu je jasné, že příliš odolný nebude. V alpinkovém skleníku mu bude jistě lépe, než venku na skalce.

Delosperma herbeum

Delosperma herbeum

Delosperma karooicum

Tuto bělokvětou delospermu je občas možné koupit v zahradnictvích jako Delosperma spec. Graaf Reinet. V horách v sousedství tohoto jihoafrického města roste. Odolná je asi do –20 °C a během drsnějších zim může vymrzat. V alpinkovém skleníku zpravidla přežívá bez problémů.

Delosperma spec. Beaufort West

Pod tímto jménem jí zpravidla lze zakoupit v zahradnictvích, správné jméno je ale D. luckhofii. Tato rostlina je zahradníky často zaměňována za velmi odlišnou D. spalmanthoides. Někdy bývá řazena do rodu Drosanthemum. Bohatě kvete jemně růžovými kvítky v průběhu celé sezony. Ve středoevropských podmínkách většinou přezimuje dobře, nicméně v tuhých zimách může vymrzat.

Delosperma luckhofii

Delosperma luckhofii

Druhy mrazuvzdorné, do našich podmínek nevhodné

Delosperma harazianum

Tento druh se vyskytuje ve vysokých horách Jemenu a malé oblasti Saudské Arábie ve výškách až 3000 metrů nad mořem. Silně sukulentní efektní druh. Pokud jej zimujeme v nevytápěném skleníku úplně nasucho, bez problémů přežívá mírnější zimy. Množíme řízkováním jako u Malotigena f. niederlovae.

Delosperma (Daggodora) spalmanthoides

Jeden z nejkrásnějších druhů rodu. Vyskytuje se v Jihoafrické republice v průsmyku Komsberg Pass, který je považován za nejchladnější místo této země. Zimujeme zásadně v netopeném skleníku na světlém místě při opatrné udržovací zálivce v bezmrazých obdobích. Kvete četnými růžovými kvítky na konci zimy a v brzkém jaře. Množení vegetativní jako u Malotigena f. niederlovae.

 

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x