Neobyčejně hezké skalničky, blankytně modré koulenky

9. 4. 2021

Co je kulaté, to je hezké. Koulenky jsou takové nejen ve skalce. Některé nízké vytvoří pokryv půdy. Všechny spojuje kulovitý tvar květenství a modrá či šedomodrá barva.

Téměř souměrné, kulovité květenství jednotlivě umístěné na konci květního stonku dalo těmto vytrvalým bylinám a polokeřům české i vědecké pojmenování: Koulenky (Globularia, čeleď Globulariaceae, resp. nyní Plantaginaceae).

Koulenka srdcolistá

Koulenka srdcolistá (Globularia cordifolia), Přímořské Alpy, Francie

Nápadné rostliny mají dřevnatějící oddenek a přízemní růžici tmavě zelených listů, z jejichž středu vyrůstá květní stonek. Barvu květů v odstínech modré a fialové barvy obdivujeme obvykle během května.

Kde se jim daří

Jde o relativně nenáročné skalničky vhodné na plné slunce a velmi dobře drenážované stanoviště. Snášejí poměrně dobře sucho, nicméně dlouhodobě přesychavé stanoviště není optimální. Ideální jsou do skalek, do spár mezi kameny či do suťovišť tvořených drobným štěrkem. Množí se dělením, řízkováním jednotlivých růžic a výsevem v předjaří nebo v zimě.

Nejznámější druhy

K nejběžnějším druhům patří koulenka srdcolistá (Globularia cordifolia) rostoucí zejména na vápencových horách střední a jižní Evropy. Je pouze 5–10 cm vysoká a kvete začátkem léta modrofialovými květy (občas se lze setkat i s bílými popř. růžově kvetoucími jedinci).

Koulenka chlupokvětá (Globularia trichosantha) patří mezi nejčasněji kvetoucí koulenky, oproti jiným druhům kvete již v dubnu. Nenáročný a snadno pěstovatelný druh pochází z východního Středomoří.

Koulenka chlupokvětá (Globularia trichosantha)

Koulenka chlupokvětá (Globularia trichosantha)

  • V přírodě roste na slunných, travnatých či kamenitých stanovištích na chudších půdách. V kultuře velmi dobře roste na celodenním slunci na stanovištích, kde nedochází ke stagnaci zimní půdní vláhy. Jinak na půdu není příliš náročná. Jde o poloplazivý, postupně se do plochy rozrůstající, stálezelený druh.

Častěji pěstovaná je také koulenka obecná (Globularia vulgaris), která poměrně hojně roste i v Evropě. Tvoří husté trsy a květní stonky dorůstající až 30 cm. Kvete opět počátkem léta modrými popř. bílými květy. Svědčí jí teplé a sušší stanoviště s vápencovým podkladem.

Podobné nároky má i koulenka šedavá (Globularia incanescens), která se rovněž občas v kultuře vyskytuje.

Opravdovou miniaturou, kterou ocení zejména pěstitelé skalniček, je pak koulenka nízká (Globularia repens) a zejména její forma pygmea. Její výška je i s květy pouze 2–3 cm. Nároky na pěstování jsou podobné jako u předchozích druhů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x