Skalničky a jiné miniaturní rostliny do nádob na zahradu

25. 9. 2021

Z množství okrasných rostlin vhodných do nádob a ke kombinacím s dalšími vybírám pro tento článek pěstitelsky zajímavé zástupce několika různých rodů.

Pochybek

Pochybky (Androsace) jsou drobné rostliny, které na jaře bohatě kvetou. Setkat se můžeme nejspíše s Androsace carnea (květ bílý) a jeho kultivarem Rosea (květ růžový).

Zajímavý je i Androsace sempervivoides. Tvoří výrazné růžičky listů a na nich výběžky s mladými rostlinami, takže je opravdu podobný netřeskům.

Kociánek

Sice miniaturní, ale v květu nápadný a ozdobný je kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) Roy Davidson.

Trávnička

Bochánkovitě rostoucí a velmi bohatě růžově kvetoucí je zakrslá trávnička (Armeria juniperifolia, dříve Armeria caespitosa). Vysoká je kolem 5 cm a při jejím pěstování nezapomeneme nádobu důkladně drenážovat, aby rostlina neuhnívala.

Z dalších trávniček je hezká třeba Armeria maritima Vesuv s listy červenozelenými až tmavočervenými anebo pestrolistá Nifty Thrifty.

Hořec

Hořce (Gentiana) patří mezi stěžejní skalničky. Je to rozsáhlý rod a některé hořce jsou pěstitelsky velmi náročné.

Zde připomenu nízké a atraktivní druhy jako Gentiana acaulis (včetně některých kultivarů) a Gentiana clusii (oba kvetou na jaře a přidáme jim vápník), pak letní hořec, kupříkladu Gentiana septemfida (běžná humózní zahradní zemina) a pak krásný, plazivě rostoucí podzimní hořec Gentiana sino-ornata (zemina kyselejší) v barvě modré i bílé.

Hořec (Gentiana sino-ornata)

Hořec (Gentiana sino-ornata)

Koulenka

Rod koulenka (Globularia) zahrnuje stálezelené rostliny s kulovitými květenstvími tvořící husté koberečky. Vhodná je zejména Globularia cordifolia a Globularia cordifolia Alba s modrými a bílými květy anebo třeba výjimečně drobná Globularia repens Pygmaea.

Lomikámen

Velmi rozsáhlý a také pěstitelsky náročný rod lomikámen (Saxifraga) pro účely výsadby miniaturních rostlin do nádob hodně zeštíhlíme.

Zajímat nás bude zejména lomikámen vždyživý (Saxifraga paniculata) a jeho některé odchylky (Minutifolia, Cockscomb, Rex), pak kupříkladu lomikámen mozolnatý (Saxifraga callosa) anebo lomikámen dlouholistý (Saxifraga longifolia) tvořící vždy jen jednu velkou růžici.

Všechny uvedené lomikameny mají atraktivní stříbrozelené růžice a patří na místo s lehkým odklonem od přímého slunce.

Chudina

Nesmíme zapomenout také na chudiny (Draba) – droboučké, ale nápadně kvetoucí rostliny vhodné do nádob tvoří bochánky. Hezká je zejména Draba bryoides Imbricata (květy žluté) či Draba ×suendermannii (květy bílé).

Prvosenka

Připomenout si rozhodně zaslouží alespoň jedna prvosenka – prvosenka lemovaná (Primula marginata), která pochází z Přímořských Alp. Je ozdobná listem i květem, tvoří růžice. Spolehlivě roste a kvete, patří do půdy s přídavkem vápníku.

Silenka

Na stanoviště mírně chráněné před přímým sluncem můžeme také umístit velmi drobnou silenku bezlodyžnou (Silene acaulis).

Silenka bezlodyžná (Silene acaulis),

Silenka bezlodyžná (Silene acaulis)

Hvozdík

Z rozsáhlého rodu hvozdík (Dianthus) nám poslouží třeba Dianthus webbianus z Turecka tvořící tuhé polštáře s růžovými kvítky, anebo krásně sytě růžový Dianthus microlepis. U hvozdíků pamatujeme na dobrou drenáž.

Orlíček

Velmi hezký je také drobný orlíček (Aquilegia discolor) s modrobílými květy, kolem 10 cm vysoký.

Písečnice

Drobná polštářovitá rostlina, jen několik cm vysoká a pro nás velmi vhodná, je i písečnice (Arenaria tetraquetra, případně Arenaria lithops). Patří do dobře propustné zeminy.

Drnečka

Drnečka (Vitaliana primuliflora) tvoří drobné dekorativní polštářky a krásně žlutě kvete. Pamatujme na drenáž a problémy se zimním zahníváním.

Ramonda a Haberlea

Na místa s odklonem od slunce, do spár mezi kameny a zeminy s přídavkem vápníku patří atraktivní rostliny rodů Haberlea a Ramonda, tvořící růžice, ze kterých vyrůstají květy.

Ramonda myconi

Ramonda myconi

Mařinka

Rod mařinka (Asperula) známe i z tuzemských lesů. Pro nás je vhodná mařinka lesklá (Asperula nitida), drobná rostlina tvořící koberečky s růžovými kvítky. Přidáme vápník.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 7. 2024

Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme. Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x