Jaké nejlepší nádoby a zeminu nabídnout okrasným rostlinám

16. 9. 2021

Jako nádoby pro okrasné rostliny lze v podstatě použít cokoliv, do čeho lze sázet. Měli bychom však vybírat jen takové, které rostlinám budou svědčit.

Zajímat by nás měly především nejrůznější výrobky z pálené hlíny, terakotové, kamenné včetně kamene umělého, či betonové, v tomto případě nejlépe hypertufové. V nádobách z těchto materiálů můžeme úspěšně pěstovat i náročné druhy rostlin.

Keramická nádoba

Keramika

Stanovme si také, že zeminu do nádob rostlinám připravíme. Hodit se bude univerzální směs čili kvalitní zahradní kompost, do kterého můžeme přimíchat, pokud máme k dispozici, trochu dobré hlinité zeminy a ještě říční písek. To je základ a k tomu pak podle potřeby přimísíme další složky. Například:

  • pro rostliny vyžadující hodně drenáže přidáme kaménky,
  • pro hajní rostliny listovku,
  • pro vápnostřežné rostliny rašelinu,
  • pro vápnomilné rostliny přidáme starou omítku, drcený vápenec, roztlučené skořápky od vajec apod.

Samotnou nádobu naplníme tak, že dole důkladně drenážujeme vrstvou štěrku a pak kaménky pokryjeme vrstvou mechu rašeliníku. Zbytek doplníme univerzální směsí a případně přidáme další složky. Nádoba bude mít tedy spolehlivý odtok přebytečné vody, ale rašeliník zajistí, aby zemina příliš nepřesýchala.

Rostliny do nádoby: výběr z výběru

Dostáváme se tedy v obecné rovině k tomu, jaké rostliny lze v nádobách pěstovat. Nejlépe je vymezíme tak, aby to nebylo prostě jen možné, ale také rozumné. Nejvíce se rostliny do nádob kryjí s další obrovskou skupinou, a to jsou rostliny do skalek.

Na ty nádobové máme však ještě o něco větší požadavky než na prosté skalničky – měly by být ještě menší, v růstu většinou umírněnější, dlouhodobě trvanlivější, v nádobách by měly poskytovat žádoucí efekt v květu i celkovým habitem. Prostě být krásné, jak to jen jde. Jedná se vlastně o takový výběr z výběru.

Netřesky v nádobě

Nádoba s netřesky

Tuto vybranou skupinu rostlin můžeme rozdělit na podskupiny, které ji zpřehlední a mohou také říci něco o nárocích a možnostech rostliny kombinovat. Základní dělení je pochopitelně na dřeviny a byliny. Podrobněji například takto:

dřeviny jehličnaté ∗ dřeviny listnaté ∗ rostliny půdopokryvné ∗ traviny ∗ cibulovité a hlíznaté rostliny ∗  sukulentní rostlinyvřesovištní rostlinykapradinyostatní bylinné skalničky

Výběru dřevin bychom měli věnovat největší pozornost, ať je sázíme kamkoliv, protože náprava omylů je v tomto případě nejobtížnější.

Dřevěná nádoba na rostliny

Vědro

S nádobami získáme výhodu mobilní zeleně a také si velmi usnadníme přesazování, pokud k němu budeme muset z nějakého důvodu přikročit.

Mějme na paměti, aby výsadby působily přirozeně a aby umělý biotop fungoval ve velké nádobě co nejlépe.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x