Drobné kapradiny do nádob: sleziníky, kyvor, žebrovice

21. 9. 2021

Kapradiny tvoří velmi osobitou skupinu rostlin. Koho láká zkoušet a rozvíjet osazování nádob rostlinami, ten nejspíš nevynechá ani tyto starobylé byliny.

Pozor však na základní a zásadní odlišnost kapradin vápnomilnýchvápnostřežných. Stejně tak je třeba vědět, které kapradiny snesou plné slunce a které potřebují polostín.

Sleziník

Mezi drobnými druhy vhodnými do nádob vyniká rod sleziník (Asplenium), kde nalezneme hned několik zajímavých rostlin.

Pro místa s odklonem od slunce můžeme zvolit sleziník červený (Asplenium trichomanes), který známe z tuzemských lesů. Je to velmi jemná, elegantní a ozdobná kapradinka, krásná zejména v době, kdy má mladé listy.

Sleziník červený (Asplenium trichomanes)

Sleziník červený (Asplenium trichomanes)

Podobný je sleziník zelený (Asplenium viride) se zcela zelenými listy, je však o hodně vzácnější (v Česku rostlina ohrožená) a také se hůře pěstuje.

Na plné slunce, výhradně do vápenité půdy, kterou v přírodě s neochvějnou přesností indikuje, patří další drobný sleziník routička (Asplenium ruta-muraria). Vytvoří hezké trsy drobných listů.

Sleziník routička (Asplenium ruta-muraria)

Sleziník routička (Asplenium ruta-muraria)

A na podobné stanoviště, ale do běžné zeminy můžeme vysadit sleziník severní (Asplenium septentrionalis), který vypadá trochu jako routička, ale má delší a štíhlejší listy. V přírodě roste na nevápenitých stanovištích.

Kyvor a žebrovice

Z dalších kapradin není možno opomenout vynikající a v tuzemské přírodě kriticky ohrožený kyvor lékařský (Ceterach officinarum). Je to skvělá a vysoce ozdobná kapradinka s vykrajovanými listy, která je vhodná do zeminy s přídavkem vápníku, na slunce i do polostínu.

Kyvor lékařský (Ceterach officinarum)

Kyvor lékařský (Ceterach officinarum)

Žebrovice Blechnum penna-marina

Žebrovice (Blechnum penna-marina)

Do kyselé půdy můžeme naopak použít drobnou žebrovici (Blechnum penna-marina).

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x