Pravidla a inspirace pro výběr okrasných rostlin do nádob

18. 3. 2021

V dostatečně velkém objemu substrátu se ve správných podmínkách a při odpovídající péči může dařit téměř každé rostlině. V praxi však často používáme nádoby příliš malé. Co s tím?

Do méně objemných nádob vybereme nižší kultivary či rostliny kompaktněji rostoucí. Do květináčů s nedostatkem prostoru se nehodí rostliny mohutné či velmi choulostivé, které budou zhoršeným životním podmínkám špatně odolávat.

Velmi důležité je přizpůsobit výběr rostlin podmínkám na stanovišti. Ušetříme si tak mnohá zklamání a zbytečné výdaje. Pro zjednodušení se můžeme řídit listy. Platí pro ně tato pravidla:

  1. Lépe snášejí teplo a intenzivní sluneční záření rostliny se stříbřitými či chlupatými tužšími listy.
  2. Rostliny s listy velkými a zelenými se hodí spíše do stinnějších, vlhčích míst.

Okrasné balkonové letničky

Balkonové letničky mnohdy bývají ve své domovině trvalkami.

Pro mnohé z nás jsou synonymem nádobových rostlin balkonové letničky. Dokážou dobře snášet stísněné i extrémní podmínky v nádobách a zároveň zvládnou bohatě kvést až do prvních mrazíků.

Vynikají také rychlým růstem: Jednoleté popínavé rostliny zvládnou za jednu sezonu vyšplhat do výšky až několika metrů.

Na venkovní stanoviště vysazujeme okrasné letničky ve formě předpěstovaných sazenic v druhé polovině května, po tzv. zmrzlých.

Při včasném výsevu (zhruba v únoru) si lze mnohé z těchto letniček předpěstovat. Na okenních parapetech domácností k tomu jsou však zřídka vhodné podmínky.

Nádobové stálezelené

Stálezelené buxusy lze doplnit letničkami i trvalkami

Některé letničky je možné vysévat od dubna přímo na stanoviště: například hrachor vonný, měsíček lékařský nebo černuchu damašskou. Přísevem těchto rostlin v průběhu sezony do osázených nádob můžeme významně prodloužit dobu jejich kvetení.

Aby vynikly v celé své kráse, potřebují nádobové letničky

  • slunné stanoviště,
  • dostatek vláhy,
  • pravidelný přísun hnojiva.

Nevýhodou letniček je jejich poměrně pracné pěstování a nutnost každoročně nádoby znovu osazovat.

Cibuloviny a hlíznaté rostliny

Květinové zátiší se zahradní židlí

Květinové zákoutí připravené k pokochání, přivonění

Ostatní kategorie rostlin v nádobách bývají pěstiteli více či méně podceňovány. Přitom například jarní cibuloviny kvetou v době ještě jinak prázdných balkonů.

Včasnou podzimní výsadbou cibulovin, které pokvetou postupně, zajistíme terase květy na  předjaří i na jaro.

Kromě obvyklých tulipánů (Tulipa), narcisů (Narcissus) nebo krokusů (Crocus) není od věci vyzkoušet také sněženky (Galanthus), bledule (Leucojum), ladoňky (Scilla) nebo zajímavé řebčíky (Fritillaria).

V nádobách se však cibulnaté a hlíznaté rostliny vyjímají v průběhu celého roku: Vysadit můžeme dosny (Canna), lilie (Lilium), okrasné česneky (Allium), begonie (Begonia), jiřiny (Dahlia) nebo podzimní ocúny (Colchicum).

Cibule sázíme do hloubky odpovídající jejich velikosti. Největší efekt mají ve skupinkách po větším počtu. Pro menší nádoby jsou vhodnější botanické a skalkové druhy.

Vytrvalé rostliny v nádobách

Velmi zajímavou kategorií rostlin pro pěstování v nádobách jsou vytrvalé rostliny. Nekvetou sice tak bohatě a dlouho jako běžně využívané balkonové letničky, ale při správné péči v květináčích vydrží i několik let a bez problémů přezimují.

Přesto je třeba vzít v úvahu, že i vytrvalá rostlina pěstovaná v nádobě může být kvůli náročnějším podmínkám méně odolná, než je běžné.

Nejčastěji se trvalky ocitnou vysazené v kontejnerech na místech, která jednoletým kvetoucím rostlinám nevyhovují – tedy na polostinných a stinných stanovištích. Využívají se listem i květem okrasné bohyšky (Hosta) či dlužichy (Heuchera).

Sympatické bohyšky obývají nádoby se skromností sobě vlastní

Bohyšky do nádob stvořené

Sluncem vyprahlá stanoviště obsadí sukulentní rostliny, zejména nejrůznější rozchodníky (Sedum) či netřesky (Sempervivum). Pro výsadbu v nádobách se však hodí i méně tradiční víceleté rostliny: řebříčky (Achillea), hvozdíky (Dianthus), zvonky (Campanula), stračky (Delphinium), třapatkovky (Echinacea), zápleváky (Helenium), ale také třeba na sněhu kvetoucí čemeřice (Helleborus).

Vše záleží jen na konkrétních podmínkách a na tom, jaký typ kontejnerové zahrady chcete vytvořit. V nádobách se dají pěstovat také mnohé vytrvalé pnoucí rostliny, jakými jsou některé druhy plaménků (Clematis), zimolezů (Lonicera) nebo stálezelený břečťan (Hedera).

Další rozměr a zejména pohyb vnesou do prostor, kterým dominují výsadby v nádobách, různé trávy a příbuzné rostliny. Jmenujme oblíbené odolné kostřavy (Festuca) nebo ostřice (Carex). Pokud s jejich ostříháním počkáme až do jara, zkrášlí prostor také v zimních měsících.

Sukulenty pro balkon či terasu

Sukulenty rozdávají krásu i na rozpálených balkonech

Dřeviny v nádobách

V nádobách se dají úspěšně pěstovat také dřeviny, ať už opadavé, stálezelené nebo jehličnany. Podsázené stromky na kmínku tvoří v nádobách krásné solitéry. Opět platí, že čím je nádoba na pěstování větší, tím lépe se rostlině povede. Nejlépe se pro tyto účely hodí dřeviny přirozeně zakrslé, nebo pomalu rostoucí.

Na přistíněných stanovištích se v nádobách dobře pěstují okrasné javory menšího vzrůstu, například javor japonský (Acer japonicum) nebo javor dlanitolistý (Acer palmatum), stísněné prostory květináče snáší stálezelený zimostráz (Buxus sempervirens), který se navíc velmi dobře tvaruje, různé kultivary skalníků, nejčastěji skalník přitisklý (Cotoneaster adpressus) či skalník drobnolistý (Cotoneaster microphyllus) nebo brslenů, zejména brslen Fortueův (Euonymus fortunei) s různobarevně panašovanými lístky.

Pestrá je také škála keřů kvetoucích: Za všechny zmiňme například v pozdním létě kvetoucí hortenzii latnatou (Hydrangea paniculata) či poněkud náročnější nádobové růže (Rosa). Z jehličnanů jsou populární zakrslé formy jalovců (Juniperus), ať už v poléhavé, nebo ve sloupovité formě, cypřišky (Chamaecyparis), tisy (Taxus), ale i zakrslé smrky (Picea), borovice (Pinus) nebo jedle (Abies).

Jak vytvořit správnou kompozici?

Vždy je důležité sesazovat dohromady rostliny, které mají podobné nároky na péči a stanoviště. Pozor na příliš expanzivní druhy: mohou ostatní rostliny brzy z nádoby zcela vytlačit. Z estetického hlediska se dá říci, že při osazování nádob více znamená méně:

  • Použití menšího množství barev a méně výrazných druhů je ve většině případů ku prospěchu věci.
  • Pokud to rozměry nádob nebo osazované plochy dovolí, můžeme vytvořit rámec z vytrvalých a stálezelených rostlin, a ten v průběhu roku doplňovat cibulovinami, letničkovou výsadbou nebo průběžnými výsevy.

Sortiment okrasných rostlin, které v nádobách prosperují, je široký a při správném výběru a kombinaci vydrží zkrášlovat daný prostor během celého roku.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x